Japon Filmleri Bülteni: Departures

0
50

Japon Filmleri Bülteni: Departures

Departures / Son Veda (2008)

Yönetmen: Yōjirō Takita
Senaryo: Kundō Koyama
Oyuncular: Masahiro Motoki, Ryōko Hirosue, Tsutomu Yamazaki
Müzik: Joe Hisaishi
Gösterim Tarihi: Eylül 13, 2008
Süre: 130 Dakika

Film Hakkında

Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kazanan Departures, Japonya’nın dini inançlarına ve geleneklerine komik ve duygusal olarak yaklaşıyor.

Çello çaldığı okestra dağıldığında, Daigo Kobayashi (Masahiro Motoki) müzik kariyerine veda eder ve karısı Mika (Ryoko Hirosue) ile kuzeydoğudaki Yamagata Bölgesi’ndeki memleketine döner. Turizm acentesi olduğunu varsaydığı bir şirketin ilanına başvurur. Görüşme iyi geçer, sunulan koşullar da oldukça caziptir ancak bir sorun vardır: Şirket turizm acentesi değil cenaze levazımatçısıdır ve Daigo’nun iş olarak cesetlerin yakılmadan önce törenlere uygun bir şekilde hazırlanmasıdır. Daigo şaşırmıştır ancak şirketin sahibi Sasaki (Tsutomu Yamazaki) ısrar edince işi kabul eder. Çalışmaya başladığında eşi Mika’dan bu gerçeği saklamaya karar verir ve böylece Yamaga – Hirano arasında Sasaki ile yolculuk yaparak işin inceliklerini öğrenmeye başlar.

Film izleyicilerine Japon dini geleneklerinden cenaze merasiminin detaylarını ve önemini vurgulaması açısından tam bir kültürel şölen. Bu kültürel şöleni duygusal sahnelerinde de birikmesi takip edince ortaya tadından yenmeyecek bir Yōjirō Takita filmi çıkıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=L_QlkOHzldQ

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz