Japon Filmleri | Ame Agaru

0
97
Japon Filmleri | Ame Agaru

Yönetmenliğini Takashi Koizumi; senaristliğini Akira Kurosawa‘nın yaptığı Ame Agaru (Yağmurdan Sonra) filminin oyuncuları arasında da Akira Terao, Yoshiko Miyazaki ve Shirô Mifune yer alıyor.

Filmin Konusu

Ihei, bir ronindir. Kılıç becerisi olan değerli Ihei acımasız dürüstlüğü ve sosyal güçsüzlüğü  onun uzun süre bir usta ile kalmasını engeller. Her zaman yanında olan ve onu destekleyen karısı Tayo ile birlikte yolculuğa çıkarlar.  Ihei Misawa ve karısı Tayo Misawa yolculuğa çıktıkları sırada aşırı yağmur yüzünden geçtikleri ülke hanında nehri geçemez ve mahsur kalırlar.  Kaldıkları köhne oteldeki insanlar pirinç kıtlığı yüzünden birbirlerini hırsızlıkla suçlar. Ihei, bir gece yiyeceklerle otele gelir ve açlıktan ağzı kokmuş insanları eğlenceli bir geceye davet eder. Aslında ödüllü bir düelloya katılmıştır, bu karısını çok rahatsız eder.

Japon Filmleri | Ame Agaru

  Kılıcı ile alıştırma yapmaya çıktığı ormanda birkaç adamın  düelloya girdiğini görür ve onların birbirini öldürmesini ustalığıyla engeller.  Oradan geçen Lord Shikage’nin dikkatini çeker ve onu şatosuna çağırır. İhei’yi silah ustası olarak seçer. Fakat buna karşı çıkan Lord’un adamları bu görevin çok önemli  olduğunu belirtip, oy birliğine gidilmesini ve bunun için geleneğe göre gösteri yapılması gerektiğini sunarlar. Yeteneklerini göstermesi için bir gösteri düzenlenir. Ihei’nin karşısına Lord’un iki aSkeri çıkar ve ikisi de Ihei’nin kılıç becerisine yenik düşüp mağlubiyeti kabul ederler.  Lord bir kişiyi daha düelloya davet eder ama kimse yanaşmaz. Sonunda bu düelloda kendisi olmak ister ve Ihei’nin karşısına çıkar. Fakat Ihei onun bir Lord olmasına aldırmaz kendi kılıç becersi sergiler ve Lord’u alt eder.  Ihei , Lord’u yenerek kendisini diskalifiye etmiştir.

Japon Filmleri | Ame Agaru

   Ihei MiSawa bu duruma çok üzülse de artık yapacak bir şey yoktur. Ödüllü düellolara karşı çıkan karısı Tayo bundan sonra kocasının ödüllü düellolara katılarak yoksul, zayıf ve güçsüz halka onlara küçük mutluluklar bulmalarına aracı olmasını ister. Yeni bir yolculuğa çıkmanın vakti gelmiştir.

Ölümünden kısa bir süre önce, Akira Kurosawa Shugoro Yamamato’nun kısa bir hikayesinden esinlendiği Ame Agaru senaryosunu tamamladı. Kurosawa bu senaryosunu hayata geçiremeden bu dünyadan ayrıldı. Ama asistanlarından biri olan Takashi Koizumi ustasının tarzını mümkün olduğunca yakından takip eden biri olarak ustasının ölümünden bir yıl sonra Ame Agaru’yu yönetti.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz