Japon Film Festivalleri

0
56

Japon Film Festivalleri

[quote]Sinemanın en güzel oluşumlarından birisi de kuşkusuz film festivalleridir. Japon Film Festivalleri de bunlardan birisidir.

Japon Film Festivalleri

Bu festivallerde farklı ülkelerden filmler buluşabildiği gibi aynı ülkenin birbirinden farklı türde yapılmış filmleri de bir araya gelebilmektedir. Sinema endüstrisinin önemli yer kapladığı Japonya’da yapılan film festivalleri de Uzakdoğu Sineması’nda önemli yer tutmaktadır.[/quote]

CON-CAN Film Festivali 

2008 yılından beri düzenlenen Japonya’nın en önemli kısa film festivalidir.

Hiroşima Uluslararası Animasyon Festivali 

Hiroşima’da 1985 yılından beri düzenlenmektedir. İki yılda bir Ağustos ayında düzenlenen festivale, dünyanın dört bir yanından filmler katılmaktadır.

Tokyo Filmex Film Festivali

2000 yılından beri düzenlenen festival, Takeshi Kitano’nun sahibi olduğu Office Kitano tarafından organize edilmektedir.

Tokyo Uluslararası Film Festivali 

1985’ten beri düzenlenen bu festival, Japonya’nın en önemli film festivalidir. Festival’de Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Aktris, En İyi Aktör dallarında ödüller dağıtılmaktadır.

Yamagata Uluslararası Belgesel Film Festivali

1989 yılından beri iki yılda bir düzenlenen festivale sadece belgesel türündeki çalışmalar değerlendiriliyor. Festivale özellikle Asya ülkelerinden katılımlar olmaktadır.

İstanbul Japon Filmleri Festivali

Japonya Başkonsolosluğu, Japan Foundation ve Akbank Sanat ortaklığında düzenlenen festivalde animasyon, belgesel ve anaakım filmler gösterilmektedir. Etkinlikle birlikte Türkiye ve Japonya arasında kültürel ilişkilerin artırılması amaçlanmaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz