Japon Festivalleri I Awa Dans Festivali

0
51

Japon Festivalleri I Awa Dans Festivali

Japonya’nın en büyük dans festivallerinden olan Awa Dans Festivali, her yıl 12-15 Ağustos tarihlerinde Shikoku Adası‘nın başkenti Tokushima Prefecture‘de düzenlenmektedir. Her yıl bir milyonun üzerinde insanın katıldığı festivalde dansçılar geleneksel kostümlerini giyerek yerel müzik eşliğinde dans edip koreografiler oluşturuyorlar. Japon çalgılarının bütün şehirde duyulduğu bu festivalde, samisen, lute, taiko davulları, shinobue flüt ve kane zilleri eşliğinde geleneksel kıyafetlerini giyenler dans ederek sokaklarda geçit töreni oluşturuyorlar.

Japon Festivalleri I Awa Dans Festivali

Kökeni Japon Budist rahiplerinin danslarına dayanan Awa Festivali, aynı zamanda ölüler için düzenlenen Obon Festivali‘nin izlerini taşıyan bu geleneksel tören, Japonların ölen yakınları için dans edip şarkı söylemeleri ile onların ruhlarını neşelendireceği ve onlarla buluşmak amaçlı yapılmaktadır.

Japon Festivalleri I Awa Dans Festivali

Festivalde söylenen şarkılar arasında Awa Yoshikono ve Edo döneminin popüler şarkılarından Yoshikono Bushi katılanlar tarafından söylenmektedir. Bunun yanında festivalde yapılan danslar ise kendi arasında gündüzleri yapılan ve daha çok ölçülü bir ritme dayanan  Nagashi ve geceleri dansçıların daha çılgınca bir ritim tuttukları Zomeki dansları yapılmaktadır. 

Japon Festivalleri I Awa Dans Festivali

Festivalde erkekler ve kadınlar farklı stillerde dans etmektedirler. Erkekler dans için sağ ayak sağ kol ileri, sonra sol kol, sol bacak ileri şeklinde bir tempo tutarken bu hareketleri ayak parmakları üzerinde yapmaktadırlar. Bunu yaparken farklı noktalara giden elleri havada üçgenler çizmektedir. Kadınlar ise kimonolarıyla dans ederken ileriye küçük tekneler savururken elleri ise zarif ve ölçülü bir biçimde gökyüzüne yükselmektedir. Kadınların sandaletlerinden çıkan sesler ise ritmi desteklemektedir.

Awa Festivalinden güzel görüntüler ile yazımızı sonlandırıyoruz. İyi seyirler dileriz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz