Japon Çay Töreni: Chadou

0
60

Japon Çay Töreni: Chadou

Japonya’ya Çin’den gelen çay geleneği, Zen rahibi Yosai tarafından kabul görüp ülkede yayılmaya başlamıştır. Zamanla bir iç estetik ve ruhani bir tören haline gelen çay töreni ‘‘Chadou’’ Zen Budizminin etkisiyle gelişmiş ülke geneline yayılmıştır. Bu gelişmeye en büyük katkıyı hiç kuşkusuz çay töreninin ilk büyük ustası Murata vermiştir. Murata, aynı zamanda ulusal hazine olarak gösterilen Togudo çay evinin de mimarıdır.

Japon toplumunda sanatsal bir seronomi haline gelen çay töreni, çay odasının, bu odanın bahçesinin, servis için kullanılan kapların, çay odasında yer alan resim ve çiçeklerin düzenlenmesini de kapsamaktadır. Çay seronomisinde doğayla uyumlu ve dingin hareket tarzı sergilenmekle birlikte tatami üzerinde çay töreni gerçekleştirilir.

Önceki İçerikJapon Tanrılar Yolu: Shinto
Sonraki İçerikJapon Aile Düzen: İye Kavramı
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz