Jap-Jazz

0
61

Jap-Jazz

Japonya’da erken dönem Jazz müziği Amerikalı ve Filipinli jazz grupların seyahatiyle birlikte popülerlik kazanmaya başladı. Sonrasında Amerikan işgal kuvvetlerinin varlığıyla jazz müzik kültürü ülkede tanınmaya başladı. Filipinlilerin gösterileri etrafında inşa edilen yerel caz uygulaması 1920’lerin başında, özellikle Osaka ve Kobe’nin müreffeh eğlence bölgelerinde Japonya’da ortaya çıkmaya başladı. 1924 yılına gelindiğinde, Osaka şehri zaten yirmi dans salonuna sahipti; Japon doğumlu birçok müzisyene, profesyonelce cazın kendisi için ilk fırsat veriyordu. Trompetçi Fumio Nanri (1910-1975), Japon jazz sanatçılarından kendi tarzıyla uluslararası beğeni kazanan ilk kişiydi. 1929’da Nanri, Teddy Weatherford‘la oynadığı Şanghay’a gitti ve 1932’de Amerika Birleşik Devletleri’nde turneye çıktı. Japonya’ya döndükten sonra Nanri, Amerikan tarzı bir band olan Hot Peppers ile birkaç kayıt yaptı.

Dans müziği olarak erken cazın “Amerikanellik” ve kitlesel çekiciliği, muhafazakar Japon seçkinler arasında endişe kaynağı oldu ve 1927’de Osaka belediye yetkilileri, dans salonlarını zorla kapatan zorunlu yönetmelikler çıkardılar. Çok sayıda genç müzisyen, bazılarının önemli kayıt firmalarının ev caz orkestralarında çalıştığı Tokyo’daki caz sahnesine geçti. 1930’larda popüler şarkıcı besteciler Ryoichi Hattori ve Koichi Sugii, caz müziğinin tartışmalı niteliklerini aşarak Japonca caz müziği türlerini yaratmaya çalıştı. Eski Japon türküler ya da tiyatro şarkılarını jazzla dokunarak yeniden işlediler ve ayrıca Japon temalı içeriğe sahip ve genellikle iyi bilinen geleneksel melodileri çok yakından takip eden yeni caz şarkıları yazdılar. 1933’te “Chigusa” Japonya’nın ilk caz kafe (veya jazu kissa) Osaka’da açıldı. O zamandan beri, caz kahveleri sürekli olarak dinleyen bir izleyici kitlesine en yeni caz kayıtlarını sunarken (bazen de canlı performanslar düzenliyor) Japon caz adanmışları için dans salonuna sürekli olarak popüler bir alternatif sağlamıştır.

Jap-Jazz

Ancak Hattori’nin şarkıları, özellikle Tadaharu Nakano‘nun 1940’ta Rhythm Boys için yazdığı Shortage Song‘da yiyecek ve malzeme sıkıntısı dile getirilerek tartışmalara yol açtı. Şarkı Japonya’da yaygınlaştı ve hükümet sansürcilerini kızdırdı ve çabucak yasaklandı. 1941’de Rhythm Boys’un parçalanmasına yol açan faktörlerden biri de bu tartışmaydı. 2.Dünya Savaşı sırasında caz, “düşman müziği” olarak kabul edildi ve Japonya’da yasaklandı. Bununla birlikte, o zamana kadar tür bir yasak için çok popüler ve başarılı haldeydi. Piyanist Toshiko Akiyoshi(1929 doğumlu) 1948’te Tokyo’ya geldiğinde, profesyonel bir caz müzisyeni olmaya kararlıydı. Yokohama’da Cozy Quartet‘ı kurduktan sonra Oscar Peterson‘un dikkatini çekti. Hampton Hawes tarafından da fark edildi. Akiyoshi, 1956’da Boston’daki Berklee Müzik Okulu’nda okudu ve bop piyanisti ve büyük grup lideri olarak dünya çapında başarı elde etti.

1950’lerin sonuna gelindiğinde, yerli caz pratiği yine Japonya’da gelişti ve önümüzdeki on yıllarda piyanist Yosuke Yamashita (1942 doğumlu) ve üçlüsü için merkezi bir rol alan aktif bir avangard ve ücretsiz caz sahnesi tam büyümesine ulaştı. Uluslararası üne kavuşan diğer Japon caz sanatçıları arasında Sado Watanabe (Akiyoshi’nin Cosy Quartet’in solisti), Masahiko Satoh, Ryo Kawasaki, Teruo Nakamura (müzisyen), Toru “Tiger” Okoshi ve Makoto Ozon bulunmaktadır. Bu müzisyenlerin çoğu ABD’de yoğun bir geziye çıkmış ve bazıları caz performansı veya eğitimi alanında kariyer yapmak için sürekli olarak oraya taşınmışlardır.

Jap-Jazz
Ayado Chie

Japon cazı hem Amerikalı hem de Japon yorumcular tarafından bir ABD caz taklidi olarak eleştirildi. Seyircilerin küçümseyici tutumuna yanıt olarak, Japon caz sanatçıları 1960’lı yılların çalışmalarına “ulusal lezzet” eklemeye başladılar.  Dışişleri Bakanı Toshiko Akiyoshi, kocası ve uzun vadeli işbirlikçisi Lew Tabackin ile birlikte çalıştığı büyük grup için kompozisyonlarda Japon kültürünü çizdi. Kogun’da (1974) önce tsuzumi ve Long Yellow Road (1975) gibi geleneksel aletleri, Japon mahkeme müziği geleneğinden gelen melodinin bir uyarlaması olarak kullandılar (“Tapınak Zemininde Çocuklar”).  Akiyoshi’nin caz müziği ve Zen Budizm’i arasında sunduğu analojilerden esinlenerek, caz yazarı William Minor, Masahiko Satoh ve diğer Japon caz sanatçılarının müziklerinde bir Zen estetiğinin algılanabileceğini öne sürdü.

Milenyum yılının başlangıcında Tokyo, küçük fakat başarılı bir caz topluluğunun üssü olarak kaldı.  Jazz şarkıcısı ve piyanist Ayado Chie, siyah Amerikan vokal cazını taklit ederek daha büyük bir kitleye (Japonya’da ve dünyada) ulaşmayı başardı.  Pat Metheny‘den ilham alarak 1990’lı yılların başında aktif olan caz üçlüsü Fragile ile tanınan gitarist Koichi Yabori, solo kayıt yapmaya devam ediyor. 2004 yılında Blue Note Records, 17 yaşındaki ana akım ve bop piyanist Takashi‘nin (Matsunaga) kendi besteleri Storm Zone‘u içeren bir albümü yayınladı.

Japon DJ Nujabes hip-hop’la jazz’ı harmanlayarak, çoğunlukla Amerikalı sanatçılarla birlikte çalışıyordu. 1990’ların sonlarında ve 2000’lerde aktif olan Nujabes, çoğunlukla Japonca şarkı sözü ile Amerikan nu cazını anımsatan bir tarz yarattı.

2005’de Japon caz grubu Soil & “Pimp” Sessions “Pimp Master” adındaki ilk full-lenght albümlerini yayınladılar. Albüm yurtdışından DJlerin dikkatini çekti. Gilles Peterson‘un BBC Radio 1’deki programında yayınlandı. Bununla birlikte Peterson’un kendi markası Brownswood Records ile albüm İngiltere’de de satışa çıktı. Tartışmasız bununla birlikte Soil & “Pimp” Sessions Japonya’nın en popüler caz gruplarından biri haline geldi.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz