Jack or Jive

0
84
Jack or Jive

1989 yılında kurulan Jack or Jive Japon müzik grubunun sadece iki üyesi vardır: Chako ve Makoto Hattori. 1992’den beri evli olan çift müziği birlikte icra ediyorlar. Makoto, sahnede müziğin teknik yönleri ile ilgilenirken; Chako, vahşi ya da sivri tüyler, rahip elbiseleri, garip tılsımlar, morbid tarz ve ağır makyajıyla görsel bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor.

Japonya’nın Jack’i veya Jive’si, ritüel, yeni çağ ve deneysel elektronik müzik arasındaki çizgiyi kasıp kavuran karanlık ve rahatsız edici müzikler yaratıyor. Şarkıcı söz yazarı Chako, titiz ve meleksel bir sese sahip. Cocteau Twins’ten Elizabeth Fraser gibi özel bir dilde şarkı söylüyor. Kompozisyonları, doğuş kültüründen klasik olarak etkilenebilir veya etkilenebilir ve melodileri musallat olur. Chako’nun besteleri klasikten veya doğmuş olduğu kültürden etkilenmiş olabilir ancak melodiler gerçekten de sizi yakalıyor.

Grubun Çalışmaları

Jack or Jive
 • İlk kasetleri 1990 yılında çıkardıkları 9 şarkıdan oluşan “EXPATRIATION”dı. Ancak ilk etapta çok da kabul görmediler. Kaset kaydı kötü olduğu için daha sonrasında DOM markası ile bir albüm çalışması yaptılar ve aynı yıl Arashiyama’da bir çay dükkanında ilk performanslarını sergilediler. 
 • 1991 yılında ilk CD’leri “PRAYER” yayınlandı. CD, sadece analog sentezleyici ve birkaç gürültü jeneratörü tarafından kaydedildi ve 8 şarkıdan oluşuyordu. O yıl grup sadece bir canlı performans sergiledi. 
 • 1992 yılında 7 inçlik single “(DURA) 2 DU” yayınlandı. Mayıs ayında Almanya’yı ziyaret eden grup LEGENDARY PINK DOTS’un ön çalışması olarak sahne aldı. Chako burada gıda zehirlenmesi yaşadı ve bunun vesilesiyle Christoph Heeman ile tanıştılar. Heeman ile “Seclusion” adı verilen bir grup organize ettiler. Aralık ayında ikinci CD “MUJYO” sunuldu.
 • 1993’ün Haziran ayında, “Seclusion” tarafından yapılan kayıt, İsviçre markası altında “YUKI GA FURU” olarak yayınlandı. Bu albüm müzisyenler arasında söz konusu oldu. Bu sene, biri ağır şarkı, diğeri de pop şarkı olan iki farklı albüm türü için bir öneri yapıldı. JACK OR JIVE LIGHTS organize edildi ve kayıt başladı.
 • Ocak 1994’te, “KAGURA” canlı performansı Kyoto Otherside’da yapıldı. Tüm vokaller o gün doğaçlama yapmıştı ancak başarılı olduğu için performans, albümleştirildi. Canlı albüm “KAGURA -LIVE IN KYOTO-” Nisan ayında yayınlandı. Mayıs ayında grup, “A PICTURE OF DANCER”ın klibini çekmek için Almanya’yı ziyaret etti. İki gün boyunca, sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar klip çekildi. Sonrasında ise grup, Aachen Müzesi’nin yeraltı salonunda solo bir konser verdi. Galeri biletlerinin hepsi satıldı ve bu büyük bir başarıydı. Temmuz ayında klipleri yayınlandı. Kasım ayında “A SOLO EXHIBITION” CDsi yayınlandı.

Grubun pop müziğe geçmesi için oldukça talep geldi ancak grup bunu reddetti ve Chako solo albümüne başladı

 • 1995’te gerçekleşen  Hanshin-Awaji depremi nedeniyle grubun Nishinomiya’da sık kullandığı stüdyosu yıkıldı. Bu durum Chako’nun solo albüm çalışmalarını etkiledi. Yazın Yuuzen sanatçısı Inoue Seizo’nun “TENGOKURAKU” adlı eseri için müzik üretme sorumluluğunu üstlendiler. Bu sırada da ev ve atölyelerini tamamladılar ve “KENKA”nın kayıtları başladı. Aralık ayında “TENGOKURAKU” sahnelendi ve Chako sahne aldı. Sahne Inoue’nin çeşitli alanlardan gelen dostları tarafından yaratıldı ve görsel açıdan ilginçti.
 • Şubat 1996’da Chako’nun kişisel imaj üzerine yaptığı solo albümü “ebb & flow” piyasaya çıktı. Grup bu sene keder yüklü “KENKA” nın kaydıyla meşguldu.
 • 1997’nin Ocak ayında, 4. CD “KENAKA” piyasaya sürüldü. Bu albümün yayınlanmasından bu yana marka iletişimde sorun yaşadık. Fransız bir marka olan PRIKOSNOVENIE, albümü kendi etiketlerinden çıkarmak istediklerini söyledi. 1998’de PRIKOSNOVENIE’den bir MAXI-CD “TIDAL CURRENT” yayınlandı. Grup, Ekim ayında, Almanya’nın Munster şehrinde canlı solo performans sergiledi.
Jack or Jive
 • Beşinci CD “EARTH” 1999 yılında piyasaya sürüldü. “MUJYO” PRİKOSNOVENIE’den yeniden yayınlandı. Grup Ekim ayında, Almanya’da Aachen ve Hanau’da solo bir konser verdi. Almanya’da kalırken, aynı zamanda Christopher Heeman ile birlikte “Seclusion” ünitesinin ikinci albümü için çalışmaya başladılar. Grup bu sene opera senaryosu için müzik bestelemeye başladı. 15 Aralık’ta, “LEGEND OF BIWAKO” operası, Shiga Valilik Sanat Tiyatrosu Biwako Grand Hall’da gerçekleştirildi. Jack or Jive, burada müzikleri hakkında hem övgü hem de sansür aldılar. 24 Aralık’ta “PRAYER” albümü PRİKOSNOVENIE’den yeniden yayınlandı.
 • 2000 yılında Şubat ayında, KOBE Moda Müzesi Orbis salonunda, Inoue Seizo’nun tek kişilik gösterisinde bir performans sergilediler. Grup yavaş yavaş  “Legend of Biwako” operasına hakim olmaya başladı. Yeni markaları WHITE RABBIT’in ilk çıkışı için 10 inçlik “GYAKKO” kaydı yapıldı. Aynı zamanda altıncı CD “KISMET” kaydı başladı. 2 Aralık’ta, 20. yüzyılın son canlı konseri, VJ ünite Optik Sisters ile işbirliği içinde Himeji Beta’da gerçekleştirildi. Aralık ayında Lp Opera “Biwako Efsanesi” ve 10 inç rekor “GYAKKO” yayınlandı.
 • 2001’in Şubat ayında grup, VJ grubu Optical Sisters ile bir araya geldik ve Almanya’da iki canlı performans sergiledi. Aynı yıl içinde GOR ve LYS ile iş birliği içine girildi. Bu işbirliği sonucu PRIKOSNOVENIE’den üç şarkıdan oluşan “BELLADONNE2” çıktı.
 • 23 Mart 2002’de  “ZEITGEIST” solo albümünün canlı performansı Tayvan’da yapıldı. 
 • Aralık sonunda GOR + JACK ORJIVE adlı ortak albüm “Soleil” çıktı.
 • 2003 yılında grup  İtalya’daki müzisyen Adio Die’yi ziyaret etti ve işbirliği içinde albüm kaydedildi. 14 Şubat’ta Almanya’nın Mainz kentine canlı perfromansa çıktılar. Nisan ayında “LIFE” albümünün düzenlemesine başladılar.
 • Grup günümüzde müzik çalışmalarına devam etmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz