J-Goth Grupları | Japon Müziğinin Karanlık Sesleri

0
69

J-Goth‘un ne olduğuna dair daha önce bilgilenmiştik. J-Goth, gotik rock, deathrock, post-punk, darkwave ve industrial gibi bir dizi farklı stille ilişkili Japon sanatçılarını ifade eden bir terimdi. Şimdi Japon müziğinin karanlık sesleri olan J-Goth grupları hangileri en meşhurlarından başlayalım 🙂

J-Goth Grupları | Japon Müziğinin Karanlık Sesleri

Moi dix Mois 

Moi dix Mois, daha önce etkileyici Japon visual kei bandı MALICE MIZER’ın lideri ve gitaristi olan Mana’nın solo projesidir. MALICE MIZER ara verdikten üç ay sonra 2002 yılında Tokyo Japonya’da grubu kurdu. Mana, Moi dix Mois’in müziğini klasik ve metalin açık bir karışımı olarak tanımlamıştır. Ancak her zaman sadece kendisinin yarattığı güzel, karanlık ve şiddeti karıştıran bir müzik tarzı aradığını belirtmiştir.

Moi dix Mois’i bir tür olarak sınıflandırmak zordur, ancak stilleri endüstriyel metal, senfonik metal ve gotik metalden önemli etkilere sahiptir.

Grubun günümüzdeki üyeleri:

Mana – gitar, klavyeler, besteci, yapımcı

Seth – vokal

Ryux – gitar

Sugiya – bas

Hayato – davul

J-Goth Grupları | Japon Müziğinin Karanlık Sesleri

Hora

Hora, 2000 yılında müzik hayatına Velvet Eden için klavyeci olarak başlayan bir Japon müzisyen ve bestecidir. Grup, bir yıl sonra eski ISOLA üyesi Kaya ile birlikte Rudolf Steiner’i kurdu. İki demo çıkardıktan ve Mana’nın Midi: Nette plak şirketi etiketi altında imzaladıktan sonra, grup adını “siyah taş” anlamına gelen Schwarz Stein olarak değiştirdi. Her iki grupta da Hora, vokalleri seslendirdi ve Hora klavye ve programlama yaparken şarkı sözlerini yazdı. İki single’ı, “Perfect Garden” ve “Current” ı ve “New vogue children” ve “Artificial Hallucination” albümlerini piyasaya sürdükten sonra, grup yaratıcı farklılıklardan kurtuldu. Daha sonra, 2006 yılının Nisan ayında, Kaya ve Hora, Another Cell grubunu oluşturmak için bir araya gelerek, yeniden kaydedilmiş bir Rudolf Steiner şarkısı ve Hora’nın “Inner Universe” albümünden birkaç şarkının remixlerini yayınladılar.

Schwarz Stein’ın dağılmasına rağmen Hora hala bazı şarkıları için bir araya gelerek Kaya ile birlikte çalışıyor.

J-Goth Grupları | Japon Müziğinin Karanlık Sesleri

The Candy Spooky Theater

The Candy Spooky Theater , 2003 yılının Şubat ayında oluşturulan Japonya’dan visuel kei grubudur. Jack Spooky ve Peggy, Dororo olarak adlandırılan bir grupta yer aldılar. Ancak Jack daha sonra Shati olarak biliniyordu ve Peggy, La (MeiLa) olarak biliniyordu. 2005 yılında grup kendi yapımında Candy Maker  adı altında müzik yayınlamaya başladı. 1000 kopya ile sınırlı 4-track single “Pumpkins Scream in the Dead of Night Parade” ile giriş yaptılar. Ayrıca, 23 Mart 2007 tarihinde Alman plak şirketi Trisol aracılığıyla ilk tam uzunlukta albümleri olan “Living Dead Spooky Doll’s Family in the Rock n’ Childs Spook Show Baby!!” yi çıkardılar. Ayrıca, Comical Horror’s Wonder Land East Coast Showcase Tour adlı ilk ABD turunu da tamamladılar.

J-Goth Grupları | Japon Müziğinin Karanlık Sesleri

Art Marju Duchain 

Visuel Gotik grubu Art Marju Duchain, 1995 yılında Osaka’da Kai tarafından kuruldu, ancak orijinal üyeler birbirinden ayrıldıktan sonra, Kai Tokyo’ya taşındı ve yeni grup üyeleri buldu.

Grubun kadrosu pek çok kez değişti ve resmi sitelerine göre, kalan tek üye Kai ve grup üyelerin eksikliğinden ötürü dağılmadı. Ancak, 2003’ten beri site artık güncellenmedi. Art Marju Duchain’in eski üyeleri arasında Nene,  MIYAVI , Hiro,  Masahi, YUZURU ve RYU yer aldı.

J-Goth Grupları | Japon Müziğinin Karanlık Sesleri

MONAURAL CURVE 

MONAURAL CURVE 2001 yılında hanon / no dalgası olarak kuruldu ve Aralık 2002’de kendi adıyla Wave Motion Escapes rev.1 albümünün çıkmasıyla birlikte ismini MONAURAL CURVE olarak değiştirdi. Grubun konsepti ‘karanlık bilinçaltı romantikler’dir.

MONAURAL CURVE, güzel ve unutulmaz bir ses getiren, Japonya’dan bir indie goth rock trio’dur. Üyeler değişmeden önce, hanon ve yuu’nun “hanon / no” dalgası projesinin devamı olan karanlık bir ikiliydi.

WAVE MOTION ESCAPES TRIANGLE çıkmasından kısa bir süre sonra sonra keyboardist yuu bilinmeyen sebeplerle grubu terk etti. Gitarist zull, rev.1 ve WAVE MOTION ESCAPES TRIANGLE’da konuk müzisyen olarak görünmekteydi, ancak yuu ayrılınca tam üyeliğe katılmaya davet edilmişti. Bu yeni yapılanması ile de ilk olarak 2003’de canlı performans sergilediler. Bu zamana kadar, grup orijinal darkwave sesinden daha gothic bir rock sesine yöneldi ve sonraki çalışmaları da buna göre şekillendi.

J-Goth Grupları | Japon Müziğinin Karanlık Sesleri

BLOOD 

BLOOD, 2002 yılında, kendi müziğini ve dünya görüşünü izleyerek, besteci ve müzisyenlerden oluşan bir Osaka merkezli visuel kei / gothic grubu olarak hayata başladı. Grup orijinal olarak Kiwamu (gitarist, şarkı yazarı, grup lideri) ve Kaede (basçı) tarafından kuruldu.

Üyelerinin yer alması daha önce 3 dönemden oluşuyordu. BLOOD’un 2009’da “La Fin de la Journee” adlı son turunun sonunda resmen bitmişti. Ancak 14 Ocak 2011’de Kiwamu tarafından açıklandığı üzere 4. dönem eklendi. Yeni üyeler Hayato (vokal), Azami (Bas) ve Dora (Davul) idi. Daha sonra Kazuha (gitarist) gruba katıldı. BLOOD “La Fin de la Journee” turunda, 2004 yılında gruba katılan vokalisti Fu-ki ile en aktif ve en popüler dönemlerini sergiledi.

Konuk müzisyenlerin katılımı ve grupta sabit bir formun bulunmamasıyla, müzikal bir “çerçeve” yi cesurca yok eden şarkılar yarattılar.

Grup isimleri olarak, BLOOD kelimesi çoklu anlamlara sahiptir; “köken” ve “safkan” ve üyelerin çeşitli müzikal köklerinin her birinden, sadece KAN (BLOOD) ile yapılabilecek bir tür saf müziği amaçladılar. Aynı zamanda “şiddetli duygu” anlamına da gelir ve grup üyelerinin güçlü duygularını ifade eder.

Dördüncü dönemin bir buçuk yarısından sonra, 2012 yılının ortalarında, Kiwamu grup yerine kendi markası ile ilgileneceğini açıkladı, peşi sıra da gruptan ayrılmalar ve farklı yönelimler devam etti.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz