İstanbul’daki Küçük Japonya: Etiler

0
68

İstanbul’daki Küçük Japonya: Etiler

İstanbul aldığı göçlerle günden güne nüfusu artan ve kalabalıklaşan bir kent. Ülkenin her köşesinden gelen insanlarla renklenen şehir, yurtdışından aldığı göçlerle de renklerine renk katıyor.

İstanbul sokaklarında yürürken dış görünüşleri ile bizden farklı olan pek çok insanla karşılaşıyor olmamız alışagelmiş bir durum. Son dönemlerde popülaritesi artan Asya dizileri ile birlikte Türklerin de kendi içlerinde yaşayan Asya asıllı insanlara olan farkındalığı arttı. Dışardan bakıldığında her ne kadar turist izlenimi oluşturmuş olsalar da aslında onların birçoğu İstanbul’un yerlileri.  Japon şirketlerinin Türkiye pazarına olan ilgisinin artması ile beraber özelikle İstanbul’a yerleşen Japon sayısı bir hayli yükseldi. Japonların İstanbul’da ikamet etmelerinin sebebi birbirinden ayrı olsa da  İkamet ettikleri yerler genel olarak aynı. İş sebebiyle şehre gelenler ile Türk vatandaşlarıyla evlenip Türkiye’ye yerleşen Japonlar, çoğunlukla Etiler’de yaşıyor. Etiler’i küçük bir Japon mahallesi haline getirmelerinin en belirgin  sebebi olarak iş yerlerine yakın olduğunu ifade eden Japonlar, aynı zamanda burada bulunan Japon Okulu’nun da önemli etkenler arasında olduğunu söylüyor.

Buraya Türkler Giremez

Aileleri ile birlikte buraya yerleşen Japon vatandaşları, çocuklarının eğitimi için Türk okullarını tercih etmiyorlar. Çocuklarını Etiler’de bulunan İstanbul Japon Okulu’na gönderen Japonlar, okulun tamamen Japon eğitim sistemine göre işleyişini sürdürmesini temel sebep olarak gösteriyorlar. Japon okulu İstanbul’da bulunan diğer yabancı okullardan farklı olarak, Japon vatandaşı dışında hiçbir öğrenci kabul etmiyor. Japon Kültür ve Eğitim Vakfı’na bağlı olarak  çalışan okul kurum ile ilgili bilgi vermeye de çekinceli davranıyor.

Türkiye’den Japonya’ya Dostluk Köprüsü

Türkiye’de yaşamaya başlayan Japon kadınlar tarafından Ankara’da kurulan Türk ve Japon Kadınları Dostluk Derneği,  40 sene önce faaliyet göstermeye başladı. Yaklaşık 8 sene önce İstanbul’da da  bir şube açan dernek, Japon  ve Türk kadınlarına yönelik başta Japonca ve Türkçe olmak üzere pek çok kurs veriyor. Derneğin 2012-2014 dönemi başkanı Miki Saito, ‘ Öncelikli amacımız Türk ve Japon Kadınlarının dostluk kurması ve bunu geliştirmesi. Şuanda 100-130 civarında aktif Türk bayan ve 50-80 arasında aktif Japon bayan üyemiz mevcut. Ancak iş sebebi ile Türkiye’ye gelen Japon Kadınlar dönemsel olarak burada bulunuyorlar.’ Şeklinde konuştu. Origami, suşi, koreografi, kilim dokuma ve Türk yemekleri kursları veren dernek, her iki kültüre dair pek çok etkinliği bünyesinde gerçekleştiriyor. Kurslar ve etkinlikler derneğin gelir kaynağını oluşturmasının yanı sıra üyelerden de belirli miktarda ücret alınıyor.

İstanbul’daki Küçük Japonya: Etiler

Komşumuz Japonya; Hisset! Dene! Japon Festivali!

Türk ve Japon vatandaşlarını kaynaştırmaya yönelik etkinliklere 2014 yılında ilki düzenlenen Japon Festivali de eklendi. Etkinlik, Japon Konsolosluğu ve bir Japon klima firması sponsorluğunda 26 ekim Pazar günü Baltalimanı’nda bulunan Japon Bahçesinde gerçekleşti.  Türklerin yoğun ilgisi ile gerçekleşen festivalde Japon kültürüne ait Cosplay gösterisi, Bonsai sergisi, Origami atölyesi gibi pek çok etkinlik düzenlendi. Japon kültürü ile animeler sayesinde tanıştığını belirten ziyaretçi Türker Gedik ‘ Önce animeleri sonra Japon kültürünü ve dilini sevdim’ şeklinde konuştu. Etkinliğe kendisi gibi anime izleyen ve Japon kültürü ile ilgili arkadaşları ile gelen Gedik, festivale katılan Türk vatandaşlarının yoğunluğuna dikkat çekti.

En Büyük Sorunumuz Trafik

Türkiye’ye iş sebebi ile gelip sonrasında evlenerek temelli İstanbul’a Yerleşen Kimiko Mikami Acar, Kültür farkından çok trafik ile ilgili sorun yaşadıklarını dile getirdi. Acar ‘ Japonya’da Metro gelişmiş. Arabaları çok az kullanıyoruz. Bu yüzden sıkıntı yaşamıyoruz. İstanbul’da bu açıdan çok sıkıntı yaşadım.’ Şeklinde konuştu.

Haber: Yeter Şeko, Şina Ceylan

Fotoğraf: Yeter Şeko

Kaynak: Marmara Üniversitesi Gazetesi

Önceki İçerikJapon Anime Semineri Etkinliği İptal Edildi!
Sonraki İçerikJapon İşi Aşk
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz