İstanbul Japan Week 2019 Tekfen Tower Etkinlikleri

0
72
İstanbul Japan Week 2019 Tekfen Tower Etkinlikleri

“İstanbul Japan Week 2019” etkinlikleri kapsamında, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu 1-3  Mart tarihleri arasında Tekfen Tower Konferans Salonunda, “15. İstanbul Japon Filmleri Festivali”, “Japonya Hükümeti Eğitim Bursu Semineri”, “Manga Semineri” ve “28. İstanbul Japonca Konuşma Yarışması” düzenleyecektir. Giriş ücretsizdir. Herkes davetlidir!

Tarih: 1-3 Mart
Yer: Tekfen Tower, Konferans Salonu
Adres: Büyükdere Caddesi, No:209 4.Levent 34394 İstanbul

Not: Tekfen Tower etkinliklerine katılmak için önkayıt gerekmektedir.

Önkayıt için tıklayınız.

İstanbul Japan Week 2019 Etkinlikleri

1 MART

14:30 Film Gösterimi: OSHIN

*Film Japonca seslendirmeli, Türkçe ve İngilizce altyazılıdır.
Yönetmen: Shin Togashi
Oyuncular: Kokone Hamada, Aya Ueto, Kayoko Kishida
Yapımı: 2013, 109dk.
1907 yılında, kötü hasat yüzünden büyük sıkıntılar çeken Tanimura ailesi, 7 yaşındaki Oshin’i çırak olarak verir. Çırak verildiği kereste dükkanında her gün sabah erken saatlerden akşam geç saatlere kadar çalışmak zorunda bırakılır. Sıkı disipline göğüs geren, sabır üstüne sabır gösteren, pes etmeden hayatını olumlu şekilde sürdüren Oshin, dükkanın kasasından az bir miktarda para kaybolduğunda iftiraya uğrayarak karda kışta sokağa atılır. Yoğun kar fırtınasında, yorgun bitkin düşen Oshin, asker kaçağı Shunsaku tarafından kurtarılır ve hayatın ne kadar kıymetli olduğunu ve istekleri doğrultusunda yaşamanın ne kadar önemli olduğunu öğrenir

17:00 Film Gösterimi: Ertuğrul 1890

*Film dili sadece Türkçedir.
Yönetmen: Mitsutoshi Tanaka
Oyuncular: Masaaki Uchino, Kenan Ece, Shiori Kıtsuna , Alican Yücesoy, Uğur Polat
Yapımı : 2015, 132dk.
Film Japonya ve Türkiye’nin dostluğunu pekiştiren iki tarihi olayı anlatır. 1887 yılında Japon heyetinin İstanbul’u ziyaret etmesinin ardından Osmanlı fırkateyni Ertuğrul Japonya’ya gider. Geri dönmek için yola çıkan Ertuğrul, kayalıklara çarpar ve 681 kişiyle sulara gömülür. Sağ kalan 69 kişi sahile ulaştığında Japon köylüler tarafından misafir edilir. 1985 yılında İran-Irak savaşı esnasında ise; Saddam’ın emriyle Tahran havaalanının 24 saat içinde kapatılacağı duyurulur. Dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın talimatıyla, Tahran’dan Türk Havayolları uçağı ile 215 Japon yolcu kurtarılır. Japonya-Türkiye ortak yapımı olan film, Ertuğrul Fırkateyni faciasının 125.yıldönümü olan Aralık 2015’de her iki ülkede de vizyona girdi ve çok beğeni
kazandı.

19:45 Film Gösterimi: USTANIN SESİ

*Film Japonca seslendirmeli, Türkçe ve İngilizce altyazılıdır.

Yönetmen: Hiroyuki Itaya

Oyuncular: Taihei Hayashiya, Nayuta Fukuzaki, Yasuko Tomita

Yapımı: 2014, 95dk

Edo* döneminin son zamanlarında, bir sebepten dolayı Rakugo** eğitimini bırakan Taihei, kendisini umutsuzluk içinde Fukagawa’da bir evde bulur. Orada karşılaştığı küçük çocuk Sadakichi’ye tesadüfen Rakugo öğretmeye başlar. Çırak olarak gönderildiği yerde diğer çıraklar tarafından dışlanıp alay edilince, bir süre sonra ailesinin yanına dönen Sadakichi, kalbini tamamen kapatmış durumdadır. Ancak, uzun zamandır hayranlık duyduğu Rakugo ile haşır neşir olmaya başladıktan sonra yeniden yüzü gülmeye
başlar. Başlarda isteksiz bir şekilde Rakugo öğretmeye başlayan Taihei, canla başla Rakugo öğrenmeye çalışan Sadakichi’yi ölen oğlunun yerine koyar. Zamanla Sadakichi ve ailesi ile kurduğu ilişki sayesinde, bazen ağlayarak bazen de gülerek, yaşamın ve insan ilişkilerinin sıcaklığını hissetmeye başlar.

*Edo Dönemi: 1603-1867
**Rakugo: Konuşmacının oturarak hikayeler ve fıkralar anlattığı eğlendirici bir Japon oyunudur.

2 MART

11:00 Japonya Hükümeti Eğitim Bursu Semineri

Seminerin 1. Bölümünde Japonya İstanbul Başkonsolosluğu’nda görev yapmakta olan kültür ve eğitimden sorumlu diplomat tarafından eğitim bursları ile ilgili genel bilgi verilecektir. 2.Bölümünde ise geçmişte bu burs ile Japonya’da eğitim almış Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Murat Dündar, misafir konuşmacı olarak seminere katılarak deneyimlerini sizlerle paylaşacaktır.
Hepiniz davetlisiniz.

13:30 Manga Semineri

“Manga Çizerinin Bir Günü :Az da olsa 7 saat uyuyalım”
Konuşmacı: Raku Ichikawa

İstanbul’da yaşamını sürdürerek Japon dergi ve gazetelerinde çalışmaya devam eden Raku Ichikawa’nın hayatından yola çıkarak Manga çizerliği mesleği dünyasına göz atalım:

  • Animasyon ve Manga’nın farkı, Manga çizerliği mesleğinin akışı
  • Nasıl Manga çizeri olunur? Çok satan bir yazar olmadan da
    geçimini sağlanmanın püf noktaları.
  • Manga çizeri olmayı hedefleyen gençlere; dikkat etmeniz
    gereken konular ve sağlığınız hakkında

16:30 Film Gösterimi: KARA KEDİ RUDOLF

*Film Japonca seslendirmeli, Türkçe ve İngilizce altyazılıdır.
Yönetmen: Kunihiko Yuyama, Motonori Sakakibara
Ses Oyuncuları: Mao Inoue, Ryohei Suzukı, Nana Mizuki
Yapımı: 2016, 89dk
Küçük bir kasabada çok sevdiği sahibi ile mutlu bir şekilde yaşayan kara kedi Rudolf, tesadüfen bindiği kamyonda sarsıla sarsıla büyük şehir Tokyo’ya gelir. Rudolf, orada bölgenin patron kedisi Ippai-attena ile tanışır ve kendisi de sokak kedisi olarak yaşamaya karar verir. Kasabadan Tokyo’ya gelen küçük kara kedi ile büyük şehirdeki büyük patron kedinin tanışması ve onların dostluklarını anlatan heyecan dolu etkileyici bir animasyon filmi.

18:30 Film Gösterimi: SAMURAYIN KEDİSİ

* Film Japonca seslendirmeli, Türkçe ve İngilizce altyazılıdır.

Yönetmen: Yoshitaka Yamaguchi

Oyuncular: Kazuki Kitayama, Misako Renbutsu, Yasufumi Terawaki

Yapımı: 2014, 100dk

Edo döneminin son zamanlarında, bir zamanlar birinci sınıf bir kılıç kullanıcısı olan, herkesin kendisinden korktuğu Kyutaro Madarame, artık efendisi olmayan bir samuraydır ve geçim sıkıntısı içine düşer. Bir gün, uzun zaman sonra ona bir iş teklifi gelir. Ancak, bu iş teklifinde bulunanlar husumet içinde oldukları bir ailenin reisinin kedisini öldürmesini istemektedirler. Çaresiz olan Kyutaro işi kabul eder, ancak içine daldığı konakta onu bekleyen, çok sevimli beyaz bir yavru kedidir. Keskin kılıcından herkesin ürperdiği bir Edo dönemi samurayının sevimli bir kedi ile arkadaşlık kurduktan sonraki değişimini konu alan tarihi bir komedi filmi.
*Edo Dönemi: 1603-1867

3 MART

13:00 28. İstanbul Japonca Konuşma Yarışması

Gelenekselleşen Japonca Konuşma Yarışması’nda; başlangıç (A kategorisi) ve ileri seviyede (B kategorisi) Japonca bilgisine sahip olan kişiler yarışacak olup, her iki kategori birincileri ödül olarak Japan Rail Pass bileti ve Türkiye-Japonya arası geçerli seyahat çeki kazanacaktır.

KAYNAK: Japonya Büyükelçiliği

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz