Irrashaimase !

0
48

Irrashaimase !

Irrashaimase  ‘’hoş geldin’’ veya ‘’içeri gel’’ anlamlarına geliyor. Eğer Japonya’ya giderseniz bunu yüzlerce, binlerce kez duyabilirsiniz. Geçtiğiniz her mağazanın önünden size bu şekilde sesleneceklerdir.

İru insanlar ve hayvanlar için “bulunmak” anlamına gelen fiildir. Masu geniş zaman eki ve son ektir. Türkçe’deki “dir” ve “mek-mak” gibidir. Ve bildiğiniz gibi Japonca’da karşıdaki kişiyle yakınlığınıza göre kelime seçimlerinde nezaket derecelendirmeleri oluyor. Nezaket derecelendirmelerinin Japonca adı “keigo”dur. İru‘nun keigo hali ‘’irrasshaimasu”dur. “Irrasshairu’’ ise saygı dilinde iru’nun bir tık üst seviyesidir.

Irrashaimase !

Irrasshaimase kelimesinin sonuna gelen ‘’e’’ harfi hangi durumlarda kullanılır?

Irrasshaimase kelimesi irrasshairu kelimesinden daha güçlü bir kelimedir. Yani ilk defa geçtiğiniz bir mağazanın önünden size irrasshaimase diye seslenilirken, her gün okula veya işe giderken poğaça aldığınız bir pastanede size irrasshairu veya daha samimi bir şekilde seslenebilirler.  ‘’Mase’’, kelimeleri daha kibarlaştırmak için kullanılıyor.

Irrashaimase !

Eğer Japonya’da bir mağazada çalışacaksanız hayatınızın ilerleyen süreçte irrasshaimase kelimesi sizin için bir reflex haline gelecektir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz