İlkbaharda Gidebileceğiniz Tokyo’daki En Güzel 5 Piknik Alanı

0
59

İlkbaharda Gidebileceğiniz Tokyo'daki En Güzel 5 Piknik Alanı

İlkbahar mevsimi geldi çattı. Havaların da ısınmaya başlamasıyla birlikte aklımıza ilk gelen şeylerden biri  piknik yapmaktır. Bu düşünceyle soluğu kendimize en yakın parkta, sahilde alırız. Dünya’nın en güzel  ilkbahar manzaralarına şahitlik eden şehirlerden olan Tokyo’da da durum böyledir. Tokyo’da ilkbahara,   mevsimin en sevilen  aktivitelerinden olan pikniklerle geçiş yapılır.  Özellikle kiraz çiçeklerinin açtığını gören halkı artık evlerinde tutmak imkansızdırJ   ilkbahar tüm şehirde  bir bayram havası yaratır ve insanlar piknik sepetlerini hazırlayıp,  parklara, bahçelere akın ederek, tabiri caizse yayıla yayıla güzel havanın tadını çıkarırlar. Japonların piknik sepetlerinin içinde neler yoktur ki; yere serecekleri  tatami  mat dedikleri hasırdan yapılan örtüden, içecek açacağa, hanami bento dedikleri;  sushi ruloları, Tamagoyaki ( japon usulü bir omlet) ve  Kamaboko’dan  (pembe ve beyaz pirinç kekleri) oluşan bahara özgü yemeklere  kadar uzun bir liste olup gider.  Hatta Japonlar ne olur ne olmaz bahar havasıdır,  güven olmaz deyip vücut  ısıtıcı bantlarını da piknik sepetlerine atarlar.

Doğanın bu güzel aydınlanmasını en güzel şekilde yaşayan  Japonların en çok nerelerde piknik yapmayı sevdiğine gelin birlikte göz atalım:

İlkbaharda Gidebileceğiniz Tokyo'daki En Güzel 5 Piknik Alanı

Shinjuku Gyoen  National Garden
Shinjuku istasyonuna 10 dakika yürüme mesafesinde  bulunan Gyoen bahçesi, geniş ağaçlık alanlara, Japonya’nın en eski peyzaj bahçesine  ve  geniş göletlerle, köprülere sahip Tokyo’nun ünlü parklarındandır. Burası Edo döneminde (1603- 1868) Takato  alanı ile bağlantılı olarak feodal ailelerin elindeydi.   Şimdi çevre bakanlığının yetkisi altındadır.  Fransız ve İngiliz tarzı bahçelere de evsahipliği yapan  Shinjuku Gyoen aileyle gidilecek en güzel parklardan biridir. Sakura ağaçlarının en taze hallerini izlerken burada bentolarınızı yiyebilirsiniz.
9:00 – 16:00 arası açık olan parka küçük bir ücret ödeyerek girebilirsiniz.

İlkbaharda Gidebileceğiniz Tokyo'daki En Güzel 5 Piknik Alanı

Yoyogi Park
Yoyogi parkına gitmeden sakura dönemi tamamlanamaz elbette Harajuku istasyonundan 5 dakika uzaklıkta olan park,  geniş çimlik alanlara ve sizi sonunda Meiji tapınağına ulaştıran uzun ağaçlık yürüyüş yollarına sahiptir. Batı tarzına göre dizayn edilmiş park Tokyo’nun en popüler dinlenme ve yürüyüş noktasıdır. Şehrin en geniş parklarından olan Yoyogi’ye arkadaşlarınızla, ailenizle gelebilir yiyeceklerinizle uzun uzun piknik yapabilir, etrafı izleyebilirsiniz.  Parkın kuzey tarafı yemyeşil ağaçlarla kaplı olup köpekli ziyaretçilere ve yürüyüş severlere hitap ederken, güney tarafı en güzel açık hava festivallerine şahitlik eder. Bu alanda Tokyo’nun en kalabalık festivalleri düzenlenmektedir.  Parka giriş herhangi bir ücret gerektirmemektedir.

İlkbaharda Gidebileceğiniz Tokyo'daki En Güzel 5 Piknik Alanı

Showa Memorial Park
Tokyo’nun merkezinden biraz uzakta olan bu büyük park 1.8 kmdir. Piknik denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan  Showa memorial geniş alanlara sahip olmasıyla  her yıl piknikçilerin büyük gruplar halinde doldurduğu  parkların başında gelmektedir. Açık hava etkinliklerinin öncüsü olan parkta pikniğin dışında bisiklet sürüş etkinliklerine katılabilir, kürek de çekebilirsiniz. Ailenizle veya arkadaşlarınızla gelebileceğiniz parkta barbekü yapmak da mümkündür.

İlkbaharda Gidebileceğiniz Tokyo'daki En Güzel 5 Piknik Alanı

Ueno Park 

Ueno istasyonunun hemen yanında yer alan Ueno park içerisinde yarım düzine müze ve hayvanat bahçesi ve Toshogu tapınağını bulundurmasıyla, güzel bir dinlenmenin yanında size gezilecek fazlasıyla alan da sunar.  Ueno park fotoğraf çekmeyi sevenler için de bir cennet gibidir. Tamı tamına 8800 ağaç , kapsamlı lotus yataklarına  ve çalılara sahip olan parkta birbirinden değişik fotoğraflar çekebilirsiniz. Burası ayrıca martın sonunda açmaya başlayan 100 den fazla kiraz çiçeği için yapılan hanami partileriyle de ünlüdür. Ueno park , kiraz ağaçlarını güzelce izleyebileceğiniz  noktalarıyla ilkbaharda mutlaka gelmeniz gereken yerlerdendir.

İlkbaharda Gidebileceğiniz Tokyo'daki En Güzel 5 Piknik Alanı

Hama Rikyu
Bir başka güzel manzaralar eşliğinde piknik alanı vadeden bahçe de Chuo semtinde bulunan  Hama rikyudur.  Burası hem romantik bir buluşma için hem de aileyle ziyaret için iyi bir seçenektir. Bu bahçe aynı zamanda Sumida nehrinin ağzında yer almaktadır. Hama rikyu gelgit seviyesi değişen deniz suyu birikintileri ve gösterişli çay evleriyle kendinizi tıpkı bir adadaymışşınız gibi hissettirerek dinlenmenize olanak sağlar

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisinin 15.sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz