İkinci Sezonu Görememiş Anime Serileri

4
56
 
İkinci Sezonu Görememiş Anime Serileri
2016 devam sezonları açısından oldukça verimli bir bir yıl oluyor. Berserk ve D Gray-man animelerinin uzun zamandır beklenen devam sezonlarını bu sene izliyoruz. Fakat hala umutla ikinci sezonunu beklediğimiz seriler de yok değil. Bazı serilerin finalinin olmaması içimizde büyük bir yara iken bazı serilerin de ikinci sezonu görmemesi, bizleri sadece ilk sezonda bırakması büyük bir kayıp aslında. Biraz subjektif biraz da araştırmayla -ilk sezondan bugüne kaç yıl geçmiş olursa olsun- ikinci sezonu görmesi gereken serilerden bir liste oluşturdum. Keyifli okumalar;

İkinci Sezonu Görememiş Anime Serileri

Btooom!

Eminim bir çok anime seyircisinin içinde yaradır Btooom!’un devam sezonu görememesi. 2012 yılında 12 bölüm olarak karşımıza çıkan Btooom! aksiyon, psikolojik ve seinen alt türlerine sahip bir anime. 22 yaşında olmasına rağmen okumayan ve çalışmayan Ryota Sakamoto tüm vaktini Btooom! isimli oyunu oynayarak geçiriyor. Hikayemiz ise Sakamoto’nun kendisini bir sabah gözlerini açtığında oyunun içinde bulmasıyla başlıyor. Hayatta kalma mücadelesi olan Btooom! eksik finali ile hayranları tarafından ikinci sezonu en çok beklenen animelerden birisi aslında.

İkinci Sezonu Görememiş Anime Serileri

Baccano

2007 yılı yapımı olan Baccano, 13+3 bölüm ile izleyiciyle buluşmuş bir yapım. Hayranları tarafından çok sevilen bu animenin alt türleri arasında, tarih, seinen, macera, komedi, gizem ve doğaüstü güçler gibi sıfatlar var. Hikayemiz 1930’lu yıllarda ve Amerika’da geçiyor. Fakat bundan yaklaşık 300 yıl önce bir grup simyacı ölümsüzlük iksirini aramaya başlıyor ve buluyor. Olayın üzerinden 300 yıl geçtikten sonra ise bazen şans eseri bazen tesadüfi nedenlerden dolayı ölümsüz kişlerin yolları birbiriyle kesişiyor. Eh, buradan da oldukça ilginç hikayeler çıkıyor çünkü karakterlerin çoğu mafya üyesi, hırsız, katil gibi sıradışı sıfatlar taşıyor. Hem eğlenceli hem de ciddi bir havası olan Baccano ikinci sezonunun olmamasıyla izleyicisinin içinde yara olan serilerden birisi.

İkinci Sezonu Görememiş Anime Serileri

Kino no Tabi: The Beautiful World

13 bölümle 2013 yılında izleyicisiyle buluşan Kino no Tabi: The Beautiful World, bir yolculuk animesi olmasıyla dikkat çekmişti. Macera, dram ve fantastik sıfatlarını taşıyan yapım Kino isimli genç bir gezginin yolculuğunu anlatıyor. Her ülkede üç gün kalan Kino, üç gün boyunca kaldığı ülkenin alışkanlıklarını ve yaşam biçimlerini gözlemliyor. Yolculuğu sırasında da karşısına oldukça ilginç insanlar çıkıyor. Kino’nun incelediği toplumlar ve yapısı dolayısıyla oldukça dikkat çekmiş bir animeydi ama maalesef 13 bölüm sonunda devam sezonu gelmedi, sevenlerini de elini böğründe bıraktı.

İkinci Sezonu Görememiş Anime Serileri

Highschool of the Dead

Hollywood’un sıkça kullandığı bir tema olan zombi dolu dünyada yaşam savaşı konusunu 2010 yılında 12 bölümlük Highschool of the Dead anime serisinde gördük. Karakterlerimiz sıradan bir günü yaşarken, asıl karakterimiz Takashi hoşlandığı kız Rei’yi başkasına kaptırmışken bir anda zombilerin içinde kalan bir grup liseli olarak hayatta kalmaya savaşında bulurlar kendilerini. Tabii makineli tüfeklerin, katanaların, bıçakların ve bilimum kafa yaran aletlerin kullanıldığı aksiyon sahnelerinden de geçilmez… Fakat seri aksiyon sahneleriyle göz doldururken hatta özellikle erkek izleyicileri için fanservis sunmayı da ihmal etmemişken, yine de sevenlerine ikinci bir sezonla mutlu etmemiş nedense. Devamı gelirmi bilemem elbette ama seriyi sevenler bir bölümlük OVA’dan başka bir şey bulamaz Highschool of the Dead ile ilgili maalesef.

İkinci Sezonu Görememiş Anime Serileri

Deadman Wonderland

2011 yılında izlediğimiz Deadman Wonderland 12 bölüm sürmüş korku, bilim kurgu ve aksiyon animesi. Mangası her ne kadar çok sevilmiş olsa da anime serisi aslında o kadar büyük bir başarı yakalayamadı. Çünkü hikaye 12 bölümde oldukça saçma bir yerde bitti ve devamı hiç gelmedi. Daha önce detaylı olarak şurada tanıtmıştım ama yine kısaca hikayesinden bahsedeyim. Sınıfında cinayetler işlenen Ganta, bu olaydan sorumlu tutulur. Hatta tüm sınıfı katlettiği söylenir ve bununla suçlanır, sonrasında ise bir çeşit hapishaneye gönderilir. Bilmediği şey ise hapishanenin görünen yüzünün bir eğlence merkezi olduğu ve mahkumların yaşamak için -hayatlarını sürdürmek için falan değil bildiğiniz o an ölmemek için- yapılan yarışmaları kazanmak zorundadır. Tabii bir de hapishanenin görünmeyen yüzünde yapılan ikili dövüşler vardır. 12 bölümde hapishaneyi ve karakteri çok güzel anlayıp iç yüzünü öğrenmeye başlasak da hikayemizin devamını göremiyoruz.

İkinci Sezonu Görememiş Anime Serileri

Hyouka

2012’nin en sevilen gizem, okul ve slice of life animesi olan Hyouka, ikinci sezonunun olmamasıyla izleyicisi kahırlara boğan bir anime daha olarak listemizde yerini alıyor. Çünkü 22 bölüm boyunca enerji harcamaktan çekinen Houtarou ile edebiyat kulübünün diğer üyelerinin belli gizemleri çözmesini görüyoruz. Tabii kendi hayatları ve ilişkilerindeki gelişmelerle birlikte. Ama 22 bölüm sonunda maalesef açık uçlu bir final ile, ikinci sezonu gelir imasını oluşturarak seriyi bitiriyorlar. Yani devamını getirmiyorlar. Günlük hayat ve lisenin zorluklarını “gizem çözme” yoluyla bertaraf eden karakterimizi izlemek oldukça keyifli olsa da, serinin devamının olmaması üzüntü verici elbette. Bu arada serinin yapımcı stüdyosu Kyoto Animation. Evet izlemeyi düşünenler kendilerini muhteşem çizimlere ve arkaplanlara hazırlasın.

İkinci Sezonu Görememiş Anime Serileri

Skip Beat!

2008’de yayınlanmaya başlayan Skip Beat! 25 bölüm sürmüş bir komedi, shoujo, dram ve romantizm animesi. Ama oldukça başarılı anlatılan ve çok da sevilen hikayesine rağmen yarım kalmış bir seri. Shotaro şarkıcı olma hayalinin peşinden Tokyo’ya giderken yanında arkadaşı Kyoko’yu da götürür. Fakat bundaki tek amacı Kyoko’nun onun için evini temizlemesi yemek yapması gibi şeylerdir. Kısa zamanda kendisi şöhret olurken Kyoko’yu görmezden gelen Shotaro eve bile çok az uğramaktadır. Tesadüfi bir şekilde Shotaro’nun kendini Tokyo’ya getirme amacını öğrenen Kyoko’nun bundan sonraki tek amacı ise Shotaro’dan intikam almaktır. Bunun için de yolu sahnelerden geçmektedir. Evet, ikili ilişkiler ve şöhret dünyası, güzellik ve azim ile ilgili oldukça başarılı laflar eden bir anime Skip Beat! Ama ne var ki anime hikayesi yarım. Devamını merak edenleri manga kısmına alalım…

İkinci Sezonu Görememiş Anime Serileri

Elfen Lied

13 bölüm olarak 2004 yılında izlediğimiz bir seri olan Elfen Lied; dram, psikolojik, korku, aksiyon ve süpergüçler temalı bir yapım. Anime dünyasına Lucy gibi bir yandere karakter kazandırmış olan Elfen Lied’da listemizdeki diğer seriler gibi ikinci sezonu görememiş ve en olmadık yerlerden birinde de final yapmış bir anime. Daha önce şurada tanıtmıştım. Lucy dicloniuslar dedikleri insanlığın tehdidi olarak görülen farklı bir türdür. Üzerinde deney yapıldığı tesisten kaçar ve yolları normal insanlarla hatta başka dicloniuslar ile kesişir. Bu arada dicloniuslar ile insanlar arasında ise görünmeyen bir savaş (hem de oldukça kanlı bir savaş) başlamıştır bile… Böyle başlayan seride Lucy ve diğer karakterlerin bir nevi yaşam yavaşlarını izliyoruz. Anlatmak istediği birçok şey olan Elfen Lied bunu beklendiği gibi başarılı yapamasa da, finali ile ikinci sezonu hak eden bir yapımdı bence.

İkinci Sezonu Görememiş Anime Serileri

Gangsta.

2015 yılında Manglobe stüdyosu bizlere özlemini çektiğimiz bir gangster hikayesi vermişti. 12 bölüm olan aksiyon, dram ve seinen olan Gangsta. kimin ölüp kimin kaldığının belli olmadığı bir final yapıp izleyicisini öyle bıraktı ortada. Nicholas ve Worick’in suç şehri olan Ergastalum’da başlarına gelen olayları ve geçmişlerini izlerken olayların sarpasarması sonucu finalini oldukça yarım bir şekilde yapmak zorunda olan Gangsta.’nın ikinci sezonunu göremememizin nedeni başarısız bir uyarlama olması ya da animenin beklentiyi karşılayamamış olması falan değil. Malesef yapımcı stüdyosu olan Manglobe mali nedenlerden dolayı kapandı. E haliyle ellerinde olan tüm işlerin devam sezonları da rafa kalkmış oldu.

İkinci Sezonu Görememiş Anime Serileri

Gekkan Shoujo Nozaki-kun

Özellikle romantik komedi seven izleyicisine uzun zamandır görmediği farklılıkta karakterleriyle sevimli mi sevimli aynı zamanda da bir o kadar komik bir hikaye sunan Gekkan Shoujo Nozaki-kun 2014’ün en sevilen yapımlarından birisi olmayı başardı. Detaylı tanıtımı şuradan okuyabilirsiniz. Nozaki’ye aşkını itiraf etmek isterken ondan imzasını isteyen (olaylar buraya nasıl geldi diye sormayın karakterleri izlemeden anlamanız imkansız olabilir, öyle değişik kafadalar) Sakura’nın trajı-komik hikayesini anlatan Gekkan Shoujo Nozaki-kun 12 bölüm sürmüş romantik-komedi ve okul animesi. Sakura bir yandan Nozaki ile arkadaşlıklarını ilerletmeye çalışırken diğer yandan da yan karakterlerin durum komedilerini izledik 12 bölüm boyunca. Oldukça keyifli ve eğlenceli bölümler sunan anime maalesef finali ile tatmin etmedi. “Hani bunun devamı” dedik hep birlikte. Demeyen de izledikten sonra diyecektir bence.

İkinci Sezonu Görememiş Anime Serileri

Claymore

Fantastik, macera, korku, drama türlerinde olan Claymore, 2007 yılında 26 bölüm olarak yayınlanmış bir seri. Hikayemiz ortaçağ benzeri bir dönemde geçiyor. Ve bu dönemde youma denilen yaratıkları insanlar ile besleniyor ve onların şekillerini alıp insanlar arasında yaşayabiliyorlar. Devlet ise youmalar ile savaşmak için yarı insan yarı youma olan claymoreları üretmiş. Görevleri insanları youmalardan kurtarmak olan clarmorelardan birisi de Claire’dir. Ve hikaye de Claire etrafında gelişir. 2007 yılı yapımı olmasına rağmen çizim kalitesi oldukça başarılı olan Claymore’un finali maalesef beklendiği gibi manga ile bitmiyor. Mangadan ayrı bir final yapan seri böylelikle de ikinci sezonu göremiyor. Biz de üzüm üzüm üzülüyoruz.

İkinci Sezonu Görememiş Anime Serileri

Pandora Hearts

2009 yılında 25 bölüm olarak yayınlanan Pandora Hearts mangadan uyarlama bir anime. Hikayesi Oz Bezarius’un reşit olma töreninde başlıyor. Kendisini birden Abyss isimli karanlık bir hapishanede bulan Oz, oradan kaşmak için Alice isimli bir “chain” ile anlaşma yapar. Dünyaya döndüğünde Pandora isimli bir örgütte çalışmalı ve “chain“ler ile savaşmalıdır. Tüm bunların bağlantısı ise yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Böyle başlayan hikaye doğaüstü güçler, fantastik, macera, psikolojik, shounan gibi alt türlerine uygun bir şekilde ilerliyor ama yarım kalıyor. Neyse ki mangada bir final var da meraklı anime izleyicileri için bir “son” var.

İkinci Sezonu Görememiş Anime Serileri

No Game No Life

2014’ün en sevilen anime serilerinden olan No Game No Life, oyun sever animecilerin baştacı olmayı kısa sürede başardı. Başardı başarmasına ama yarım kalmış haliyle içlerinde bir “acı” olmayı da başardı. Sora ve Shiro isimli iki oyun manyağı kardeşin, bir oyun evreninde sıkışıp kalmasını konu alan anime 12 bölüm olarak yayınlandı. Oyun evreninden çıkmak için yapması gereken şeyleri yapmaya çalışan Sora ve Shiro evrenden çıkabilecekler mi finalde görsek de bu yeterli olmuyor maalesef. Çünkü öyle bir son ile bitiyor ki ikinci sezon için can atıyorsunuz. Atıyoruz. Atmaya devam edeceğiz.

İkinci Sezonu Görememiş Anime Serileri

Ergo Proxy

23 bölüm olarak 2006’da yayınlanan Ergo Proxy aslında hikaye olarak oldukça etkileyici ve altı dolu bir seri. Post-apokaliptik bir evrende geçen hikayede ütopya gibi görünen distopya izliyoruz. Re-l Mayer dedektiftir ve otoravların (insanların refakatçi robotları) karıştığı cinayetleri araştırmaktadır. Cinayetlerin nedeni olarak ise otoravlara bulaşan Cogito virüsü (virüsün bulaştığı otorav özgür iradeye sahip oluyor) gösterilmektedir. Diğer yandan Vincet Law ise başka bir şehirden Re-l Mayer’in şehrine gelmiş bir göçmendir. Ve bu iki karakterin yolları Proxy paydasında birleşir. Proxy’ler için vekil tanrı desek abartmış olmayız sanırım. Serinin detaylı tanıtımını şurada yapmıştım. Oldukça başarılı ilerleyen serinin finali de başarılıydı, lakin yeni bir sezon için de açık kapı bırakmıştı ve “ya sonra?” dedirtmişti izleyicisine.

İkinci Sezonu Görememiş Anime Serileri

Nana

En acısını en sona bıraktım sanırım. Nana 2006 yapımı 47 bölüm sürmüş bir seri. Detaylı tanıtımını şurada yapmıştım. Hatta hızımı alamamış şurada da müzikal içeriği ile ilgili birkaç kelam etmiştim. Ne var ki yine de yetmedi, listeye de aldım. Çünkü Nana, mangası bile bitmemiş, elimizi böğrümüzde koymuş bir seri. Hikayesi Tokyo treninde Nana isimli iki kızın tanışmasıyla başlayan anime, bu iki karakterin yine şans eseri aynı evi kiralamak istemesiyle gelişir, dallanır budaklanır… 47 bölüm boyunca aynı ismi paylaşan karakterlerimiz Nana Osaki ve Nana Komatsu’nun aşk ve iş hayatlarıyla ilgili her gelişmeye şahit oluyoruz. Ne var ki finalde bazı olayları netliğe kavuştursak da hava kalmış mevzular nedeniyle eksiklik hemen göze çarpıyor. Üstelik manganın da devam etmemesi, acıya tuz basıyor. Ama bu konuda bir ümit olabilir. Çünkü mangaka Ai Yazawa, geçtiğimiz ay bir dergiye verdiği röportajda Nana’ya geri döneceğini söylemiş. Evet evet böyle bir ihtimal var doğru okuyorsunuz. Bu da kaynak.

Evet, serilerimiz böyle, eksik-gedik kaldıysa lütfen yorumlarda yazın. Zira ikinci sezonunu beklediğimiz seriler çoktur. Listeyi daha da uzatabilirdim aslında. Ama genel olarak bunlar yeterli olabilir. Ben bu animelerin yeniden başlayabilme ihtimalini sevdim diyip listemi bitireyim o zaman.

*Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz