İkebana Sanatı

0
58

İkebana Sanatı

[quote]Kadō yani “Çiçeğin Yolu” olarak da adlandırılan İkebana insanın doğayla uyumuna vurgu yapan bir sanat dalıdır.[/quote]

15. yüzyıldan itibaren tarzları belirginleşmeye başlayarak Japon kültüründeki yerini sağlamlaştırmıştır. Zen’in minimalizminden esintiler taşıyan sanat, yalnızca çiçeklerin zarif bir şekilde biraraya getirilmesinden ibaret olmayıp  çiçeklerden daha daha çok şekil, çizgi ve kompozisyonu öne çıkarmayı hedefler. Japon “Wabi-sabi” estetik anlayışının  zarafet, sadelik, incelik, geçiciliğe vurgu gibi niteliklerini bitkilerin formlarını kullanarak ifade eder. Çiçek, yaprak, gövde unsurlarının denge gözetilerek derlenmesini temel alır. Ekollere bağlı olarak kurallar çeşitlilik gösterebilmekle birlikte sanatçıdan verilen sınırlar içerisinde yaratıcılığını ifade edebilmesi beklenir. Saksının seçimi, çiçeklerin konum ve açılarına gösterilen özen sayesinde İkebana Japon güzellik anlayışının  simgelerle yüklü zirvelerinden birini teşkil eder.

Önceki İçerikİzlenmesi Gereken Japon Filmleri
Sonraki İçerikReplikhane: One Piece
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz