Ikebana

0
71

Ikebana

Baharın gelişi, çiçekler… Tam da mevsimindeyiz değil mi? Şimdi o çiçeklere bir kez daha bakın ve ondan sanat eseri yaratın. Nasıl mı? İşte tam da bu noktada devreye giriyor İkebana. Peki, nedir bu ikebana gelin hep birlikte bakalım.

İkebana geçmişi çok eskilere dayanan bir çiçek düzenleme sanatıdır. Kelime anlamından başlayalım. “İke” Japoncada canlı olmak, canlı tutmak anlamına gelirken, “bana” veya “hana” çiçek anlamındadır. Yani İkebana için “çiçeği canlı tutmak” veya “çiçeğe hayat vermek” anlamlarına gelebilir demek yanlış olmayacaktır. İkebana belirli bir felsefi görüşü içinde barındıran bir sanattır. İkebana sanatında her çiçeğin farklı bir anlamı vardır. Bu anlamlandırmada esas alınan insan-cennet ve dünya üçlemesidir. İkebana sanatının amacı insan ve doğa arasındaki duvarı kaldırıp onları birbirine yakınlaştırmaktır. Doğaya başka bir gözle bakabilmelerini sağlamaktır. Sanatı icra ettikleri sırada dış dünyanın bütün etkilerinden arınıp, doğaya, doğanın derinliklerine odaklanılır. İkebanada yalnızca canlı çiçekler değil, dal, solmuş çiçekler, yapraklar, filizler ve taşlar da kullanılır. Bunların hepsi bütünlüğü sağlar ve hepsinin bir anlamı vardır.Ne zaman ortaya çıktığı net olarak bilinmese de 6.yy veya 7.yy civarında Budizm ile birlikte Japonya’ya geldiği düşünülmektedir. Böyle düşünülmesinin sebebi ise şu, Buda’ya çiçek sunmak ibadetin bir parçasıymış. Çiçek düzenlemeleri ilk zamanlarda sunak direklerine yapılırken, zamanla özel kaplar, vazolar vb. içine yapılmaya başlanmıştır. Zamanla yaşanan değişime rağmen İkebana felsefesini her zaman korumuştur. 16. Yüzyılda ikebana sanatında sadeleşmeye gidilmiş ve sadeliği vurgulayan ‘nageire’ esas alınmıştır. 19. Yüzyıla gelindiğinde ise ikebana daha da yaygınlaşmış hatta ünü Japonya sınırlarını aşmıştır. Öyle ki ilk defa yurtdışından gelen çiçekler ikebana sanatında kullanılmıştır. ‘Moribana’ yani buket çiçek anlamına gelen ekol de bu dönemde ortaya çıkmıştır.Moribana kentleşme karşıtı bir amaçla ortaya çıkmış, sıkışıp kalan parkları, bahçeleri ikebanada özgürce yansıtmayı amaçlamıştır.

Ikebana

İkenobo, 15. Yüzyılda Japon bir rahip tarafından kurulmuş en eski ikebana okuludur. Aynı zamanda bu rahip ‘rikka’ stilini oluşturmuştur. Yani ‘dik duran çiçek’ stili. Günümüzde İkebana ikiye ayrılıyor; yassı saksıların kullanıldığı ‘moribana’ ve dikey saksıların kullanıldığı ‘nageire’.Peki, nasıl yapılır bu ikebana dediğinizi duyar gibiyim. Haydi, birlikte keşfedelim.

İkebana’nın sözlük anlamı için ‘çiçeği canlı tutmak’ demiştik ama koparılmış bir çiçek ne kadar süre canlı kalabilir ki? Elbette canlı tutamazsınız ama ömrünü uzatabilirsiniz. İkebana yaparken çiçeğin damarlarındaki havayı boşaltırsanız çiçeğin ömrü uzar. Bu da çiçek koparılırken saplarının su içinde ezilmesi veya kesilmesiyle sağlanıyor. Çiçekler bu şekilde kesildikten sonra çivili bir taşıyıcıya saplanarak düzenlenmeye başlanır. Bu çivili taşıyıcıya ‘kenzan’ adı verilir. Kenzan yerine strafor da kullanılabilir. Gerisi tamamen sizin sanatsal ve hayal gücünüze, tasarım becerinize kalıyor.

IkebanaEğer siz de ikebana yapmak istiyorsanız bazı tavsiyelerim olacak:

  • İlk denemenizde pahalı ve bakımı zor olan çiçeklerden uzak durun.
  • Yaptığınız ikebananın uzun ömürlü olması için suyunu sık sık değiştirin.
  • Bildiğiniz çiçekler ile başlayın ve emin olun zamanla bütün çiçekler en yakın dostunuz olacaktır.
  • Sade tasarımlarla başlayın. Sade vazolar ve bilindik çiçekler ekonomik olarak zarar etmenizi engelleyecektir.
  • Yaptığınız İkebananın suyuna bir damla klor damlatmak, çiçeğinizin ömrünü uzatacaktır.
  • Tamamen açmış çiçekler kullanmaktansa, tomurcuk kullanırsanız ikebana tamamlandıktan sonra o tomurcuklar çiçeklenir ve bu da daha güzel bir görüntü oluşturur.
  • Daha önce yapılmış ikebanaları mutlaka inceleyin.
  • Kendiniz için çalışmaktansa, başkalarına hediye edebileceğiniz ikebanalar tasarlayın. Bu yaratıcılığınızı artıracaktır.

Tarihçesine ve nasıl yapıldığına kısaca değindiğimiz ‘ikebana sanatı’nı icra etmek için en güzel mevsimdeyiz. Baharın gelişi ile biraz olsun canlanıp çalışmalara başlayalım ne dersiniz?

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz