Hotarubi No Mori e

0
73

Hotarubi No Mori e

Baharın gelmesiyle etraf yeşile bürünmüşken, aynı yeşillikte, aynı sıcaklıkta baharın tüm coşkusunu hissedebileceğiniz bir anime filminden bahsetmek istiyorum. Her ne kadar film sıcak bunaltıcı yaz günlerinde geçse de doğanın,ormanın, mistik güçlerin ve sevginin bu kadar güzel işlendiği ve tek çatıda buluştuğu film içinize su serpecek eminim. Ha böyle anlatınca sizi sandalyeye çakılı bırakacak upuzun bir seriden bahsettiğimi sanmayın sakın. 45 dakikalık sevimli bir anime filmi Hotarubi No Mori. 2011 yılında Brain’s base stüdyolarından çıkmış olan bu filmi muhakkak izleyeniniz vardır; veya hiç yoktan 2002 çıkışlı mangasına denk gelmişsinizdir. İzlemeyenlere ışık tutmak, izlemiş olanları da tekrardan duygulandırmak için, buyurun aşağıdaki yazıya…

Yaz zamanı bir aile ferdinin (genelde anneanne-dede) yanına gitme geleneği vardır ya hani, hah Hotaru isimli küçük sevimli mi sevimli kızımız da aynı şekilde her yaz amcasının yanına gider. Bu gittiği yerde ise içinde yaşayan mistik ruhlarla dolu, her yaz bu ruhların bir festival yaptığını düşünürler, bir orman vardır. İşte tam da bunaltıcı bir yaz gününde ormana giden Hotaru uçsuz bucaksız yeşilin içinde yolunu kaybeder. Saatler saatleri devirdikçe Hotaru umutsuzluğa düşer, içi içini yer (küçük yaşta 5 dakika bile olsun kaybolanlar nasıl bir huzursuzluk olduğunu anlayacaklardır eminim :D).

Hotarubi No Mori e

Tam da bir daha ormandan hiç çıkamayacağını düşündüğü sırada ilerisinde dikilmekte olan bir adam görür. Beyaz saçları,yüzünde maskesiyle orada öylece dikilmektedir. Saatler sonra bir insan görmenin etkisinden olsa gerek, adamın tuhaflığını sorgulamadan ona doğru hızlıca koşar. Bu kişi ormandaki ruhlardan biri olan Gin’dir. Ancak Gin ormandaki diğer ruhlara nazaran daha çok insana benzemektedir, tek bir engel dışında; Gin bir insanla en ufak bir ten temasında bulunduğu takdirde hayatını kaybedecek bir ruhtur. Bu sebepten ona doğru koşan küçük Hotaru’yu savuşturmak zorunda kalır. Yine de ormandan çıkan yolu bulmasına yardım eder. Bundan sonraysa aralarında kopması güç bir bağ oluşur. Takdir edersiniz ki küçük, zıpır hareketli bir çocuğu durdurması zordur, bu yüzden GinHotaru’yla iken daima tehlike altındadır. Hotaru ise çok değerli bu insanı kaybetmemek için ‘dokunmamayı’ öğrenir. Ve her yaz, ormanın derinliklerinde Gin ile buluşmak için gün sayar.

Mangasının 2002 yılında çıkmasına karşın filminin 9 yıl sonra gelmesinin en iyi tarafının,, 2011 teknolojisiyle yapılmış bu film görsel anlamda da oldukça etkileyici. Hele de filmin hepsi yemyeşil bir ormanın içinde geçiyorken. İçinizin ısıtan bir bağ ve biraz da dram arıyorsanız sizi bu 45 dakikalık hikâyenin içine çekilmeye davet ediyorum.

İyi seyirler.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz