Hiroşima Barış Anıtı I Genbaku Kubbesi

0
55

Hiroşima Barış Anıtı I Genbaku Kubbesi

Bilindiği üzere Hiroşima denilince birçoğunuzun aklına muhakkak Amerika’nın 2.Dünya Savaşında, Hiroşima’ya attığı atom bombası gelir. İşte Hiroşima Barış Anıtı da buna ithafen yapılmış, Hiroşima Barış Anıtı Parkı’nın bölümlerinden biridir.

Hiroşima Barış Anıtı I Genbaku Kubbesi

Çek mimar Jan Letzel tarafından tasarlanan yapı Nisan 1915’te tamamlanmış ve Hiroşima İli Ürün Sergi Salonu  adıyla açılmıştır. UNESCO  tarafından yayımlanan bir makaleye göre, hiçbir değişiklik yapılmadan bugüne dek korunan “insanlığın yarattığı gelmiş geçmiş en yıkıcı imha gücünü açıkça gözler önüne seren etkileyici bir simgedir.” sözüyle 1996’dan bu yana UNESCO Dünya Mirasları’ndan biri olan bu yapı, Hiroşima’ya atom bombası saldırısı sonucunda yaşamını yitiren kişilerin anıldığı başlıca yerlerden biri olarak da göze çarpar.

Hiroşima Barış Anıtı I Genbaku Kubbesi

Binanın kubbesi bombadan dolayı yıkılmamış ve ayakta kalmayı başarmış yapılardan biri. Diğer yıkıntılarla beraber ortadan kaldırılması planlanan Genbaku Kubbesi, az zarar gördüğü gerekçesi ile yerini korumuştur. Hiroşima yeniden kurulurken eski günlerin simgesi olan kubbenin varlığını sürdürmesi planlanmıştır.

Hiroşima Barış Anıtı I Genbaku Kubbesi

Patlamanın meydana geldiği yer kubbeye 150 metre uzaklıkta ve yerin 600 metre üstündedir. Aslında Aioi Köprüsü üzeri hedeflenirken, sapma sonucu bomba bir hastanenin tam üstünde patlamış. Bombanın masum insanları hedef almasının yanında bir de hastanenin üzerinde patlaması savaşın ne denli kötü bir etki yarattığını gözler önüne sermemize yeter de artar sanırım. Göz alıcı mimarisiyle ve barındırdığı manevi değer ile Hiroşima Barış Anıtı görmeniz için sizi sabırsızlıkla bekliyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz