Hiçbir Şey Hakkında Her Şey | Barakamon

0
62

Hiçbir Şey Hakkında Her Şey | Barakamon

2014 yazının en başarılı animelerinden olan Barakamon 12 bölüm olarak yayınlanmış komedi ve slice of life animesi. Aynı isimli mangadan uyarlanan seri Tokyo Magnitude 8.0 ve Black Bullet gibi yapımları bizlerle buluşturmuş olan Kinema Citrus stüdyosunun işi. Dana önce Tokyo Magnitude 8.0 ve Noir gibi animelerin yönetmenliğini yapmış bir isim olan Tachibana Masaki serinin yönetmeni. Senaristi ise Sugiura Pierre. Müziklerinin arkasındaki isim ise Fate/stay night, Ghost in the Shell, Higashi no Eden gibi efsane serilerin müziklerini yapmış bir isim; Kenji Kawai.

Seiyuu kadrosu da oldukça ilgi çekici. Asıl karakterimiz olan Handa Sei‘yi Ono Daisuke seslendiriyor. Ki kendisini daha önce Dimension W‘de Kyouma olarak, Shingeki no Kyojin‘de Erwin olarak ya da Durarara!!‘da Shizuo olarak ve ya Kuroshitsuji‘da Sebastian olarak dinlemiş olabilirsiniz. Daisuke’nin referanslarında daha sayamayacağım kadar çok işi var. Asıl karakterimiz Handa ama yan karakter olarak birçok kişi çıkıyor karşımıza. Bunların en başında da Naru geliyor. Naru’yu seslendiren ve gerçekten bir çocuk olan Hara Suzuko, daha ilk sahnesinden itibaren hem karakteriyle hem de ses performansıyla gönlünüzü fethedecek şimdiden hazırlanın. Suzuko’nun başka seiyuu işi yok. Ama sadece bu bile onun uzun bir süre hatırlanması için yeterli. Serinin diğer yan karakterlerinde de oldukça sağlam isimler var. Detaylı inceleme fırsatınız olursa seiyuu kadrosuna mutlaka göz atın.

Hiçbir Şey Hakkında Her Şey | Barakamon

Hikayemiz 23 yaşındaki kaligrafi sanatçısı (hattat) Handa’nın sergi müdürünü yumruklamasıyla başlıyor. Müdürün, ödül almış işi için sıradan, tekdüze, orijinal değil gibi ağır eleştrilerde bulunmasına dayanamayan Handa kendini kaybeder ve müdürü yumruklar. Bu olaydan sonra ise babasının ısrarıyla apar topar Goto Adasına gönderilir. Şehirin oldukça dışında, ulaşım aracının günde bir defa uğradığı, hayatın balık tutmak ve denizle ilgili şeyler yapmakla geçirildiği bu adada Handa’nın istediği sessizce çalışmak ve sanatında kendi yolunu çizmektir aslında. Ama adanın sakinleri özellikle de çocukları ve gençleri ona o kadar fazla ilgi gösterirler ki, yalnız kaldığı anlar çok az olur. Ama hayattan keyif aldığı anlar da bir o kadar fazla…

Genel olarak Handa’nın adada geçirdiği zamanı anlatan Barakamon, aslında hiç bir şey anlatmıyor gibi duran, genellikle eğlenceli sahneleri olan bir anime. Ama o kadar sevimli ve sıcak bir anime ki, bitmesin diye azar azar izleyeceğiniz, karakterlerin her birisini ayrı seveceğiniz bir yapım. Yukarıda bahsettiğim Naru karakteri ise animenin altın topu. Sanırım beni güldürmeyen bir sahnesi yok animede.

Hiçbir Şey Hakkında Her Şey | Barakamon

Barakamon, Handa ve adalıların şehirli-köylü dinamiğiyle yürüse de, bu dinamiğin temeli Naru ve Handa’nın arkadaşlığı aslında. Naru’nun Handa’ya hayranlığı, çocuksu saflığıyla birlikte insanın yüreğine dokunacak cinsten. Handa ise klasik bir tsundere karakter. Dışı sert içi yumuşak. Handa’nın kariyeri üzerinden anlatılan “kendi yolunu bulmalısın” mesajı ise serinin yormayan, izlemesi oldukça keyifli altmetni.

Animenin bir lokomotiği şehirli-köylü dinamiği ise diğer lokomotifi yetişkin-çocuk dinamiği olmuş. Bu karşılaştırmalar o kadar eğlenceli anlatılmış ki, hayran kalmamak imkansız. Genel olarak adalıların sadece “günü güzel geçirmek” için uğraştığı bir senaryosu olan animenin hiçbir şey anlatmıyormuş gibi duran ama aslında hayatın her alanında nazik dokunuşları bulunan bir seri Barakamon. Karakterlerinin orijinalliği ise ayrıca alkışlanması gereken bir konu. Bu arada serinin 2016 yazında Handa-kun ismiyle yayınlanacak yeni sezonu gelecek. Fakat konu olarak Handa’nın lise yıllarına odaklanan yani Barakamon’dan altı yıl öncesini anlatan bir hikaye izleyeceğiz.

Hiçbir Şey Hakkında Her Şey | Barakamon

Bu arada Barakamon sıklıkla Usagi Drop ile kıyaslanan ya da karşılaştırılan bir anime. Temel karakterleri (bir adam ve bir çocuğun iletişimi) aynı olsa da konusu, işlenişi ve hikaye temelleri açısından oldukça farklı yapımlar. Velhasıl can sıkıntısına birebir diyebileceğim, izleyicisini sevgi pıtırcığı yapabilen bu animeyi kaçırmayın derim. Fragmanını şuraya iliştiriyorum, bakmadan geçmeyin.

https://youtu.be/HqGDo4udI-0

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz