Her Şey F’e Dönüşür | Subete ga F ni Naru – The Perfect Insider

0
56

Her Şey F’e Dönüşür | Subete ga F ni Naru – The Perfect Insider

2015’in kıyıda köşede kalmış bir serisi olan Subete ga F ni Naru – The Perfect Insider ya da İngilizce ismiyle Everything Becomes F: The Perfect Insider 11 bölüm sürmüş bir sonbahar animesi. A-1 Pictures‘ın yapımcısı olduğu serimiz için dram, gizem, psikoloji temalarında olan bir seinen tanımını yapabiliriz.

Yönetmen koltuğunda Kimi to Boku. ve Elfen Lied gibi yapımlardan tanıdığımız bir isim olan Mamoru Kanbe var. Senaryosu ise Dragon Ball Z Movie 14: Kami to Kami filminin senaristi olan Yuusuke Watanabe yazmış. Fakat kadrodaki en sağlam kişi için müzisyen Kenji Kawai diyebilirim. Zira Kenji’nin referanslarına baktığımızda; Fate/Stay Night, Higashi no Eden, Ghost in the Shell ve Mobile Suit Gundam 00 gibi serileri görüyoruz.

Her Şey F’e Dönüşür | Subete ga F ni Naru – The Perfect Insider

Seiyuu kadrosuna da kısaca baktıktan sonra konusuna geçebiliriz zira kadro seride iyi diyebileceğim bir iş çıkarmış olsa da referansları çok zayıf malesef. Serimizin en önemli isimlerinden olan Magatha Shiki karakterini Ibuki Kido seslendiriyor. Diğer bir önemli karakterimiz olan Moe Nishinosono‘yu Atsumi Tanesaki seslendirirken asıl karakterimiz Souhei Saikawa‘yı ise Yasuyuki Kase seslendiriyor.

Konusuna bakalım o zaman hemen; Saikawa ve Nishinosono öğretmen-öğrenci ilişkisi olan bir çift fakat ortak bir geçmişleri var. Serinin ilerleyen bölümlerinden öğreneceğimiz bu ortak geçmiş her iki karakterimizi de oldukça derinden etkilemiş. Fakat asıl konumuz bu değil, asıl konumuz Saikawa’nın dahi denebilecek bir zekaya sahip olan Magatha Siki hayranlığı üzerine gelişen olaylar. Dr. Magatha Shiki 15 yaşında ailesini öldürmüş ve bunun üzerine bir tesise kapatılmış. Fakat bu arada boş durmamış bir şekilde bilim-teknolojiyle ilgilenmeye devam etmiş, zaman zaman makaleler yayınlanmış. Saikawa ise Magatha’ya saplantılı denilebilecek kadar hayran.

Her Şey F’e Dönüşür | Subete ga F ni Naru – The Perfect Insider

Tabii bu durum, öğrencisi olsa da Saikawa’ya karşı duyguları olduğunu daha ilk bölümden belli eden Nishinosono’nun hiç hoşuna gitmiyor. Serinin başında, biraz kıskançlıktan biraz da Magatha’nın nasıl bir insan olduğunu merak ettiğinden onun kapalı olduğu tesise, ziyarete giden Nishinosono ile Magatha arasında geçen dialoğu dinliyoruz bolca. Oldukça kafa karıştırıcı olan bu dialoğu dikkatli dinleyin zira ilerleyen bölümlerde ara ara karşınıza çıkacak. Kısa bir süre sonra ise Nishinosono, Saikawa ve birkaç öğrenci daha Magatha’nın kapalı bulunduğu adaya kamp yapmaya gidiyor. Bu durumu fırsat bilen Saikawa’nın asıl amacı ise Magatha ile görüşmek tabii ki. Zaten asıl hikaye de bu görüşme teşebbüsleri sırasında başlıyor.

Her Şey F’e Dönüşür | Subete ga F ni Naru – The Perfect Insider

Baştan söyleyeyim, izlemesi zor bir seri Subete ga F ni Naru. Temeli aslında birçok animede görmeye alışık olduğumuz “varoluşsal bunalımlar” ama burada işin içine bir de gizem unsuru giriyor. Üçüncü bölümde plot twistle karşılaşıyorsunuz ve serinin kalanı bu twisti çözmeye çalışmakla geçiyor. Tabi yine finalde izleyiciyi şaşırtmayı başarıyor seri. Ama serinin tüm olayı bu gizem de değil. Gizem açığa çıktıkça karakterlerimizin geçmişleri de gün yüzüne çıkıyor ve geçmişte oldukça çarpık ilişkiler gördüğümüz gibi oldukça saf ilişkiler de görüyoruz. Magatha Shiki uzun zamandır gördüğüm en ilginç karakterlerden birisi. Etik ve ahlak duygusu çok farklı, doğal olarak onun varoluşsal sıkıntıları da oldukça farklı. Hatta bana göre -yani daha sıradan insanlara göre- anlamsız. Ama seri bunu kendi içinde bir şekilde anlamdırmayı başarmış. Sadece detaylara daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Başlıkta belirttiğim “f” olayı oldukça ayrıntılı ve dikkat gerektiren bir konu. Seri bittikten sonra tekrar izleme gereği duyulabilir, benden söylemesi.

Serinin çizimleri gerçekten çok iyi. Hatta geçen yılın en iyi çizimlerinden birisi diyebilirim rahatlıkla. Müziklerinin de oldukça iyi olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Kenjii Kawai yine çok iyi bir iş çıkarmış. Öte yandan jeneriklerini de çok sevdiğimi belirtmeliyim. Özellikle açılış jeneriği seri ile oldukça zıt bir duruş sergilese de, efektler ve müzik çok iyi. KANA-BOON‘un elinden çıkma bir iş olan açılış jeneriğini şuradan izleyebilirsiniz. Bu da trailer videosu;

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz