Hem Ödül, Hem Ceza; Hafıza | Plastic Memories

3
56

Hem Ödül, Hem Ceza; Hafıza | Plastic Memories

2015 Nisan animesi olan Plastic Memories, 13 bölümlük bir bahar animesi. Hikayesi Steins;Gate‘in roman hikayelerinden birisini yazmış Naotaka Hayashi‘nin elinden çıkma olan Plastic Memories‘in yönetmen koltuğunda –Sword Art Online‘ın yazar ve yönetmen ekibinde yer alan bir isim- Yoshiyuki Fujiwara var. Seiyuu kadrosunda ise son yılların gözde kadın seiyuularından (Akame ga Kill‘de Akame‘yi, Aldnoah.Zero‘da Prenses Asseylum‘u, Nanatsu no Taizai‘de Elizabeth‘i, Tokyo Ghoul‘da Touka‘yı ve seride Isla‘yı seslendiren) Sora Amamiya‘yı barındırıyor.

Hem Ödül, Hem Ceza; Hafıza | Plastic Memories

Konusuna bakalım o zaman kısaca; yakın gelecekte geçen hikayemizde insanlarla birebir aynı özelliklere sahip androidler üretilmektedir. SA şirketinin ürettiği bu androidlere “giftia” denmektedir. Fakat giftiaların yaşam ömürleri yaklaşık dokuz yıldır ve bu süreden sonra şirket politikası gereği giftialar toplanır, hafızaları silinir ve rafa kaldırılır. Asıl karakterimiz Tsukasa Mizugaki ise SA şirketinde “Terminal Hizmet Birimi”nde yeni işe başlamıştır. Fakat işi konusunda herhangi bir fikri yoktur. Şirket ise Tsukasa’dan, daha ilk görüşte etkilendiği android Isla ile takım olması ve süresi dolmak üzere olan giftiaları kullanıcılardan almasını istenir. Bir insan ve bir giftiadan oluşan ekiplerin görevi belirlenen rotalarda, süreleri dolmuş ya da dolmak üzere olan giftiaları toplamak ve hafızalarını silmektir.

Hikayenizin temeli yaşam ömrü dolan giftiaların toplanması olunca alt metnimiz de “anılar” oluyor otomatik olarak. Biraz yüzelsel işlense de konu, yine de hafızanın, anıların hayatımızdaki yerini düşündürmüyor değil. Üstelik androidlerin insan formuyla neredeyse aynı olması ve de duygularının olması serinin başka bir ilginç tarafı. Fakat asıl konumuz olan “hafıza silme” olayına, bilim-kurgusal olarak değil de duygusal olarak incelemişler. Yani burada işin içine biraz drama giriyor fakat bu da çok dozunda ayarlanmış, tabii tahmin edildiği üzere finale yakın artıyor bu doz.

Hem Ödül, Hem Ceza; Hafıza | Plastic Memories

13 bölümlük hikaye oldukça sevimli aslında. Seri, çok az bilim-kurgu, hafif drama, genellikle romantizm ve komediden oluşuyor. Konu olarak çok ciddi bir şey vaat etmeyen yapımın hikaye kurgusu da zor değil ve hemen çözülüyor. Kısacası serinin sempatikliği dışında pek bir artısı yok. Fakat bu seriyi izlerken geçirdiğim eğlenceli zamanı düşününce, Plastic Memories‘in kesinlikle zaman kaybı olmadığını belirtmek isterim.

Sempatik serimizin çizimleri ve müzikleri de bu sevimliliği bozmayacak nitelikte. Shigatsu wa Kimi no Uso ile dikkatleri üzerine çeken Masaru Yokoyama, bu seride de müziklerin arkasındaki isim olmuş. Müziklerinde bir Shigatsu wa Kimi no Uso başarısı göremesem de yine de kötü diyemem, genel olarak iyi. Yani hem çizimlerin hem de müziklerin dikkate değer olduğunu belirtip sizi hemen tanıtım videosu ile başbaşa bırakıyorum;

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

3 YORUMLAR

    • yaziyi yazan kisi olarak ben aglamadim mesela. hafif dramadan da kasit, dramanin genel olarak tum bolumlerde degil, sezon sonunda yogunlasmis olmasidir. kaldi ki finalde aglatiyor diger agir dram var diyemezsiniz. farkli bir yorum getirebilirsiniz elbette ama farkli yorumlar icin talihsiz diyemezsiniz. yani demeniz dogru olmaz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz