Hayatın İçinden Bir Karakter: Aggressive Retsuko

0
52

Hayatın İçinden Bir Karakter: Aggressive Retsuko

Hayatın içinden bir karakter; Retsuko.

Anime serimizin başlangıç tarihi 2 Nisan 2016. Komedi türündeki serinin yapımcısı Sanrio, stüdyosu Fanwork. Şu ana kadar yayımlanmış 40 bölümü bulunuyor ve her bölüm de birer dakikadan oluşuyor. Kısaca rahatlıkla bir günde izleyebileceğiniz bir seri.

Konunun merkezinde 25 yaşındaki kırmızı panda Retsuko var. Retsuko hayalindeki şirkette muhasebe departmanında çalışıyor. Her ne kadar hayalindeki iş olsa da iş arkadaşları ve üstleri tarafından her zaman daha fazlasını yapmaya zorlanıyor. Bu durum Retsuko’yu çok sinirlendiriyor. Hiçbir şey söylemese de kafasından buharlar çıkıyor ve birden kendisini ölüm metali söylerken buluyor. Seride sürekli aynı sirkülasyon var. Seride tüm karakterler insan biçiminde hayvanlar.(Retsuko’yu deli eden tayfa) İçlerinde en tatlısı ve cazibelisi tabiki Retsuko.

Hayatın İçinden Bir Karakter: Aggressive Retsuko

Seriyle ilgili bir incelemede bulunacak olursak;

Öncelikle Retsuko karakteri hayatın içinden bir karakter, bir şirket çalışanı ve yumuşak başlı olduğu için(göründüğü demek daha doğru olur belki) sürekli üzerine iş yığılıyor. Bir planı varsa bile üzerine yığılan bu işler nedeniyle planını uygulamaya koyamıyor(ki bu durum herkesin sinirini bozar.). Zaman zaman kimimizin karşılaştığı durumlardan birisidir bu aslında.

Bir diğeri ise Retsuko’nun sinirlenme durumu. Bir insana sinirlendiğimizde çoğu zaman yüzüne karşı söylemek istediklerimizi söyleyemeyiz. Retsuko için de aynı durum geçerli. Öfkesini karşısındakine karşı kusamadığı için kendi içinde bir yol bulmuş. Her sinirlenme anında kafasında dumanlar çıkıyor ve kusmak istediği öfkesini death metal şarkı söyleyerek dışa vuruyor. Tabi bu kendi içinde bir yöntem başkası bunu görmüyor. İlk bölümde Retsuko’yu bu şekilde gördüğünüzde şaşırıyorsunuz. Beklenmedik bir tepki çünkü. Tabi sonrasında buna alışıyorsunuz. Bu alışkanlık ilerleyen bölümde izleyiciyi sıkıyor mu diye soracak olursak; zaman zaman sıktığını söyleyebiliriz. Ya bu sürekli böyle mi gidecek diye düşünüyorsunuz. Ama tabi bölüm süresinin burada bir avantajı var: bir dakika olduğu için bu “sıkıldım” konseptine çok kapılmıyorsunuz.

Hayatın İçinden Bir Karakter: Aggressive Retsuko

Bir diğeri de her bölümden sonra Retsuko’nun “Yarın daha çok çalışacağım/daha iyi olacağım.” demesi. Ki ertesi gününün dününden pek farkı olmuyor. Ancak bu durum ne olursa olsun hayata pozitif bakışla yaklaşmamız gerektiğini vurguluyor gibi.

Çizimlerine bakarsak alışılageldiğimiz anime çizimlerinde değil elbette. Öyle olsa belki bu kadar eğlendirici olmazdı. İlk açtığınızda bu çocuk animesi diyebilirsiniz belki ama izledikçe bir parça kendinizden bulacağınıza şüphe yok. Dediğim gibi Retsuko hayatın içinden bir karakter. Bunun en güzel örneği de tüm serinin konusuna yansıyan stresli durumlarla kendi kendine mücadele etme şekli.

Hepimizin günlük hayat içerisinde gerildiğimiz ve stres altında olduğumuz zamanlar oluyor elbette. Bununla baş edebilmek için kendi kendimize her zaman strese karşı bir savunma mekanizması geliştiririz. Benim korkum Retsuko’yu izledikten sonra bir çok kişinin böyle bir mekanizma geliştirecek olması 😀 Aman dikkat diyelim. İzlerken eğlenelim ama hayatımıza uygulamayalım.

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisinin 13.sayısında yayınlanmıştır. dergiyi okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz