Hayatın İçinden 6 Slice of Manga

0
55

Hayatın İçinden 6 Slice of Manga

Hayatın İçinden 6 Slice of Manga

Aria

Mangakası Amano Kozue olan Aria mangası, 2002-2008 yılları arasında yayımlanmış, 12 cilt ve 67 bölümden oluşuyor. Manga genel olarak Mizunashi Akari’nin hayatını takip ediyor. Akari   kendi için konforlu bir yaşam alanı olan Neo-Venezia’yı yaratıyor. Burası Aqua adı verilen bir dünyada yer alıyor ve antik Venedik’in bir imitasyonu gibi. “Man Home” adı verilen teknoloji henüz Akari’nin gezegenine gelmemiş olduğu için, Akari kendisini yalnız hissediyor, arkadaşları ve ailesiyle iletişim kuramıyor. Bununla birlikte şehir, nehirlerin ve kanalların büyüleyici labirentleriyle, tam teşekküllü bir gondol rüyası ile birlikte Akari’nin yeni coşkusu haline geldi. Daha “ilkel” bir yaşam tarzına dönerek yeni bir ticaret sürdürmeye devam eden Akari’nin karakteri hem maceraperest, hem de cesaret verici bir hal almıştı.

Hayatın İçinden 6 Slice of Manga

Non Non Biyori

Mangakası Atto olan Non Non Biyori mangası, 2009 yılından beri yayınlanıyor. Şu ana kadar yayınlanmış 9 cildi bulunuyor. Manganın konusu ise şöyle; ilkokul öğrencisi Ichijou Hotaru ailesiyle birlikte Tokyo’dan başka bir şehre taşınıyor. Hotaru yeni okuluna ve akranı olan 5 sınıf arkadaşına adapte olmaya başlıyor. Sonrasında ise arkadaşlarıyla birlikte her gün yeni bir maceraya atılıyor.

Hayatın İçinden 6 Slice of Manga

Barakamon

Mangakası Yoshino Satsuki olan Barakamon mangası, 2009 yılından beri yayınlanıyor. Şu ana kadar yayınlanmış 13 cildi bulunuyor. Manganın konusu ise şöyle; genç kaligrafi ustası Handa Seishu ünlü bir kaligrafı yumruklaması nedeniyle ceza olarak küçük bir adaya sürgün edilir. Daha önce hiç şehir dışında yaşamamış olan Handa; yeni manyak komşularına, rahatsız eden çocuklarına, traktörle seyahat eden, ön kapıyı kullanmayan bu insanlara uyum sağlamak zorundadır. Peki bu şehir adamı bu sıkıntıların üstesinden gelebilecek midir?

Hayatın İçinden 6 Slice of Manga

Yotsuba to!

Mangakası Azuma Kiyohiko olan Yotsuba to! mangası, 2003 yılından beri yayınlanıyor. Şu ana kadar yayınlanmış 25 cildi bulunuyor. Manga Yotsuba’nın hayatını konu alıyor. Yotsuba’nın günlük hayatı macerayla doludur. Yotsuba çok enejik ve meraklı bir çocuktur. Babası tarafından beş yaşından bir çocuğun bilemeyeceği şeyleri bildiği için tuhaf olarak tanımlanmaktadır. Merakından dolayıdır ki, bir çok sıradan şey onun için maceraya dönüşmektedir. Gün ilerledikçe, Yotsuba yeni arkadaşlar edinir ve eğlenceli olabilecek şeyleri onlara göstermeye başlar.

Hayatın İçinden 6 Slice of Manga

Uchuu Kyoudai (Space Brothers)

Mangakası Koyama Chuuya olan Space Brothers mangası, 2007 yılından beri yayınlanıyor. Şu ana kadar yayınlanmış 28 cildi bulunuyor. Manganın konusu ise şöyle: gençken (2006 yılında) bir gece, iki kardeş Mutta(1993 doğumlu) ve Hibito(1996 doğumlu) ayın etrafında bir UFO görürler. Bu geceden sonra ikisi de astronot olmaya ve uzayda seyahat etmeye karar verirler. 2025 yılında Hibito astronot olur ve aya gider. Mutta ise geleneksel kariyeri takip ederek bir otomatik geliştirme şirketinde çalışmaya başlar. Mutta patronuyla şiddetli bir kavgaya tutuşarak işini mahveder ve beraberinde de tüm sektörde kara listeye alınır. Belki bu gelişme, Mutta’nın çocukluk hayalini bir kez daha kovalaması ve küçük kardeşi gibi astronot olması için nadide bir fırsattır.

Hayatın İçinden 6 Slice of Manga

Niijiro Days

Mangakası Mizuno Minami olan Niijiro Days mangası, 2012 yılından beri yayınlanıyor. Şu ana kadar yayınlanmış 12 cildi bulunuyor. Manga genel olarak dört genci konu ediniyor: Natsuki umutsuz bir romantik olmaktan korkuyor; Keiichi sadist yanından tiksiniyor; Tsuyoshi ortamı algılayamayan bir otaku; Tomoya ise tam bir playboy. Eğlenceli vakit geçirerek günlük lise hayatını geçiren bu dört gencin rengarenk hikayesi Natsuki’nin Noel arifesinde sokakta santa kostümü giyen bir kızı görmesi ve ona aşık olmasıyla başlar.

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisinin 13.sayısında yayınlanmıştır. dergiyi okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz