Hayata Yeniden Başlamak: “Hal”

0
56

Hayata Yeniden Başlamak: “Hal”

İzleyiciyi tamamen şaşırtan romantik animemiz; ‘Hal’ (2013), olası uzak bir gelecekte robotların insanlarla iç içe yaşadığı bir zamanda geçmektedir. Yönetmen, Ryoutarou Makihara, çoğu olayın sebebini ve sonucunu açık bırakmıştır. Kişi kendi birikimi ile bunları tamamlar, verilmek istenen duygunun üzerinde düşünür ve anlamaya çalışır. Özellikle final sahnesi bize bunu kanıtlamaktadır.

Yönetmen, animenin açılışında söylenen konuşmadan ve görüntülerden hikayeyi öncelikle ters anlamamızı ister. Çünkü final sahnesinde şaşırmamızı, derin duygular üzerine düşünmemizi hedefler. Hikayemizin ‘ters’ kısmına gelecek olursak; Mutlu bir hayatları olan Kurumi ile Hal’ın talihsiz bir uçak kazası sonrası hayatları altüst olur. Kazadan sonra sevdiğini kaybeden Kurumi büyük bir travma geçirir ve kendini insanlardan soyutlayarak günlerini hep evde geçirir. Kurumi’yi hayata yeniden bağlamak içinse Q01 adlı robot görevlendirilir. Q01, Hal’ın yerine geçerek Kurumi’nin yaşadığı küçük Japon kasabasına gider. Robot Hal, insan duygularından bir haber olduğu için Kurumi’yi nasıl ikna edeceğini bilemez. Tam da bu noktada herkesin elinde dolaşan rübik küpler sayesinde bir şeyler yapabileceğini anlar. İnsanlar bu küplerin üstüne gerçekleşmesini istedikleri dilekleri yazarlar ve bu bulmacayı çözdüklerinde de dileklerinin gerçekleşeceklerine inanırlarmış. Robot Hal bu rübik küpler sayesinde Kurumi’nin geçmişte kendisi ve Hal için dilediği şeyleri çözerek Kurumi’ye yavaş da olsa yakınlaşmaya başlar.

Hayata Yeniden Başlamak: “Hal”

Burada geçen Hal ve Kurumi hakkında birçok yorum karşımıza çıkmıştır. Aslında dikkatli izleyince daha filmin başında “ Kurumi artık yiyemiyor, gülemiyor, uyuyamıyor” derken ölen kişinin Kurumi olduğunu söylüyor, fakat biz tüm hikaye boyunca ölen kişinin Hal olduğunu düşünüyoruz ki final sahnesini görene kadar… Hikâyemizi doğru bir şekilde özetlersek “ Kurumi ile Hal bir yolculuğa çıkmak üzere havaalanında tartışma yaşıyor ve tartışma sonunda Hal havaalanında kalmayı tercih ediyor fakat Kurumi uçağa biniyor. Açılış sahnesinden sonra robot Robot Kurumiyi görüyoruz ve patlayan bir uçak.. Uçağın içinde önce Hal’in öldüğünü düşünsekte aslında olan Kurumi’dir. Hal da bunun şokuyla hafızasını kaybediyor ve kendini robot sanmaya başlayıp hiçbir şey yemiyor ve içmiyor. Ona yardım etmek için de Kurumi’nin robotunu yapıyorlar ve Hal’in son sahnede hafızası yerine geliyor.

Konu bir çiftin hüzünlü aşk hikâyesi ve ölen kişinin ardından hayatta kalan kişiyi hayata döndürmek içinse bir insanın yardımı yerine robottan faydalanılıyor. Robot Kurumi bunu çok iyi başarabiliyor hem de o kadar başarılı ki Hal’ı saklandığı dolaptan çıkarmayı başarıyor ve onun gizemli dünyasına giriyor. Robot Kurumi, Hal’e insan olduğunu tekrar hatırlatıyor ve hayata yeniden başlaması için ona yardımcı oluyor. Son sahnemiz de Hal kendine geliyor ve Kurumi’nin yattığı yere tekrar bakıyor. Burada Kurumi’nin, sanki Hal’in yeniden kendine gelmesini hissediyor ve yüzünde ki parıltıdan anlayabiliyoruz.

Her ne kadar teknoloji harika bir hızla gelişmiş olsa bile hâlâ kasabalarda yaşayan insanların küçük eski evleri ve dükkânların aynı şekilde var olduğunu görmek aslında biraz ilginç geliyor. Yani hayat aynı şekilde ve aynı tarzda devam ediyor. Burada yeni olan tek şey insanların arasında artık robotların da var olduğudur.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz