Haber Köşesi

0
62

Comikon İstanbul

Türkiye’nin ilk manga festivali Comickon İstanbul 7-8 Ekim tarihlerinde gerçekleşti. Japonya ve Türkiye’den birçok misafir konuşmacı katılımıyla manga-anime üretimi, senaryo yazımı, manga yayıncılığı, karakter-mekan tasarımı konulu söyleyişler ve manga atölyeleri düzenlendi. Festivalde kısa anime gösterileri, ElectricRibbon grubu konseri, “GOLDEN TAMAGO Genç Çizer Ödülleri” ve “Anisong Grand Prix”  yarışmaları ve  “CosPOWER – CosPlay Defilesi” yer aldı.

Festival, Japon Sanat Merkezi, Kyoto International Manga Museum, Japonya’nın en önemli dergilerinden Monthly COMIC-BEAM ve Fransız Kültür Merkezi işbirliğinde gerçekleştirildi.

JİKAD Japonca Kursu

Japonya İzmir Kültürler Arası Dostluk Derneğinde faaliyet gösteren Japonca kursu yeni bir döneme başladı. Japonca sınıfları ve Konuşma kulübündeki çalışmalar gönüllü hocalar tarafından yürütülüyor. Çalışmalar haftada bir gün olup altı farklı grup olarak devam etmekte.

Daha önce Japonca çalışanlar devam eden sınıflara kayıt yapabilir. Yeni başlayanlar için yeni dönem kayıtları Şubat 2018’de açılacak.

İstanbul Sushi Festivali

İstanbul Etkinlik Rehberi tarafından düzenlenen İstanbul Sushi Festivali 25-26 Kasım arasında gerçekleşecektir. Etkinliğin programında Japon şeflerle sushi yapımı atölyenin yanı sıra canlı orkestrayla 1950’lerden günümüze Japon müziği dinletisi, Japon dans şovları, sushi temalı sergi, oyunlar ve yarışmalar da ye alacak. Festivalin detayları ileti bir tarihte açıklanacak. Katılmak için etkinliğin facebook sayfasında bulunan formu doldurmak gereklidir.

Kadıköy Belediyesi Manga Atölyesi

Manga ile ilgilenenler için Kadıköy Belediyesinde Manga Atölyesi açıldı. Çizim, kurgu, karakter tasarımını içeren eğitim Su Tunç ve Ali Toğlukdemir tarafından veriliyor.

Karikatür evinde gerçekleşecek atölyede hikayesi ve çizimiyle birlikte bir manga oluşturacak. Atölye’ye bir dönemde dönemde 8 kişi kayıt yaptırabilecek. Atölye ücretsiz olup 18-25 yaş sınırı ve Kadıköy’de ikamet etme zorunluluğu var.

Yeni dönem için kayıtlar Ocak 2018’de açılacak.

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kuruldu

Türkiye ve Japonya arasında imzalanan anlaşmasına göre Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Vakfı kuruldu. İstanbul’un Pendik ilçesinde yer alacak üniversite bir araştırma üniversitesi olacak. Öğrencilerin yüzde 60-70’i master ve doktora öğrencisi, yüzde 30-40’ı lisans öğrencisi olacak. Türk ve Japon üniversite sistemlerinin dışında olacağı beklenen üniversitede mühendislik ve temel bilimler alanında olmak üzere, sosyal ve beşeri bilimler fakültesi bulunacak.

İzmir Kamera Sistemleri

Evinizin, iş yerinizin güvenliği için İzmir kamera sistemleri ile ilgili yıllardır hizmet veren doruk Elektronik Kamera Alarm ve Güvenlik Sistemleri’nden hizmet alabilirsiniz. Ayrıca kamera sistemleri yanı sıra alarm sistemleri, güvenlik sistemleri konusunda da bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz