Günümüz Popüler Japon Caz Grupları

0
60

Günümüz Popüler Japon Caz Grupları

Kagero

Yu Shiromizu: Bas

Ryu “RUPPA” Sasaki: Saksofon

Chieko Kikuchi: Piyano

Tomomichi Hagiwara: Davul

2005 yılında ilk performansını gerçekleştiren Kagero, japon caz sahnesinin en etkileyici gruplardan biri. Müziğinde caz ritimlerine punk müziğinin agresifliği ve eğlenceliğini katarak “jazzcore” veya “jazzpunk” tarzındaki canlı performanslarıyla dikkat çekiyor. En bilinen şarkıları Pypo Hippo Ride’in yer aldığı albüm 2012 yılında iTunes’ta en iyi albümler sıralamasında birinci yer aldı. 2015 yılında çıkan Kagero V albümünden THE TRICKSTER şarkısının müzik videosu geçmiş Kasım ayında New York Caz Film Festivalinde en iyi müzik videosu ödülünü kazandı.

Günümüz Popüler Japon Caz Grupları

Quasimode

Yusuke Hirado: Piyano/klavye

Takahiro “mattz” Matsuoka: Perküsyon

Kazuhiro Sunaga: Bas

Sohnosuke Imaizumi: Davul

Dörtlü caz grubu Quasimode, 2002 yılında Tokyo’da kuruldu. Genellikle 1960’lı-1970’li yılların caz müziğinden esinlenerek kendine has bir tarzı yaratmaya başardı. Her albümü sadece Japonya’da değil dünya caz sahnesinde büyük etki yarattı, çeşitli sıralamalarda yer aldı ve ödüller kazandı. Şöyle 2006 yılında çıkan ilk albümü onself-LIKENESS Japonya’da club-chart’ında ilk sırayı aldı. İkinci albümü The Land of Freedom 2007 BEST JAZZ RECORDS (Japonya) sıralamasında 4. oldu. Ayrıca su albüm birçok ülkede de en çok satan caz albümlerinden birisi oldu.

Quasimode, dünyanın en büyük caz festivallerinden biri North Sea Jazz Festival, Tokyo Jazz, Rising Sun Rock Festival gibi müzik festivallerine düzenli olarak katılıyor.

Günümüz Popüler Japon Caz Grupları

Mouse on the Keys

Akira Kawasaki: Piyano/ klavye

Atsushi Kiyata: Piyano/ klavye

Daisuke Niitome: Davul

Caz, post-rock ve elektronik müzik elementlerini içeren minimalist caz-trio Mouse on the Keys 2006 yılında kuruldu. Hem canlı performansları hem de müzik videolarında birçok digital sanat kullanılmasıyla kendini bir sanat projesi olarak da konumlandırıyor. 2009’da Fransız düşünür Jaques Derrida’dan esinlenen ilk albümü An Anxious Object’in çıkması ardından Batı’da da büyük ilgi görmeye başladı. Japon indie sahnesinin önce gelen isimlerinden biri ve günümüz japon caz’ın en önemli grubu Mouse on the Keys bu sene yeni mini-albüm Out of Body’yi çıkardı.

Günümüz Popüler Japon Caz Grupları

Pe’z

Wataru “B.M.W” Ohyama: Trompet

Kouske “Jaw” Kadota: Saksofon

Masahiro Nirehara: Kontrbas

Kou: Davul

Masayuki “HZM” Hiizumi: Klaviye/ ses

Kendini “Samuray Caz grubu” olarak tanıtan Pe’z kariyerine 2000 yazında Shibuya (Tokyo) sokaklarında caz çalarak başladı. Çok kısa bir sürece kendine dikkat çekmeye başardı ve Japonya’nın birçok önemli caz festivallerin olmazsa olmaz bir grup haline geldi. 2002 Eylül ayında Pe’z’in ilk albümü Kugatsu no Sola Japonya’nın billboard sıralamasında 10. yere yerleşti. Mart 2003’te grup 17. Japan Gold Disc Awards’in Yılın yeni sanatçısı ödülünü kazandı. Ringo Shiina ve İngiliz soul şarkıcısı Nate James gibi ünlü isimlerle ortak çalışmaları da yapan Pe’z 2015 yılında kariyerine son verdi.

Günümüz Popüler Japon Caz Grupları

Fox capture plan

Ryo Kishimoto: Piyano

Hidehiro Kawai: Bas

Tsukasa Inoue: Davul

Modern caz-rock grubu Fox caprute plan 2011 yılında kuruldu. 2012’de çıkardığı ilk albümü Sampleboard’un özgün sesiyle dinleyicilerin sevgisini kazandı. Diğer albümü Brigde de 2013 yılında CD Shop Awards 2014 ve JAZZ JAPAN AWARD 2013 Yılın albümü kategorisinde ödüllerini aldı. Aynı zamanda JABBERLOOP, Immigrant’s Bossa Band, nhhmbase gibi caz gruplarına da devam ediyorlar. Fox caprute plan Ocak 2017de de FRAGILE isimli yeni albümünü piyasaya sürdü.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz