Güneşin Doğduğu Ülke Japonya’ya Bakış

1
74

Güneşin Doğduğu Ülke Japonya'ya Bakış

Japonya, Doğu Asya’da bir ada ülkesidir. Hatta o kadar doğudadır ki Japonya’ya aynı zamanda ‘’Güneş’in Doğduğu Ülke’’ de denir. Japonya’nın hangi güzelliğinden başlasam bilemiyorum. Zira o kadar farklı bir atmosfere ve kültüre sahip ki bir defa ziyaret edenlerin hayallerini süsleyen cinstendir Japonya.

Güneşin Doğduğu Ülke Japonya'ya Bakış

Japonya, 6852 adadan oluşur, en bilinen ve en büyükleri Honshu, Hokkaido, Kyushu ve Shikoku adalarıdır. Honshu’da bulunan, ayrıca ülkenin başkenti olan Tokyo, 30 milyonun üzerindeki nüfusuyla dünyanın en büyük metropolüdür. Birçok güzelliğe ev sahipliği yapan Tokyo, kimonolu Japonlarla geleneksel bir atmosfer yaratır. Bu ülkenin geleneksel kıyafeti olan kimonoyu giyen Japonlar, insanı büyüleyen seremonik ve kibar bir havaya bürünürler. Kimononun da kendi içinde farklı çeşitleri vardır. Şöyle ki; evli bayanların kimonolarının kolları kısa, bekârların ise kolları uzundur.

Güneşin Doğduğu Ülke Japonya'ya Bakış

Kyoto ve Osaka, Japonya’nın diğer önemli şehirlerindendir. Kyoto’nun ve Osaka’nn sokaklarında gezerken kendinizi Japon Hanedanlığı’na yolculuk yapmış gibi hissedersiniz. Tarihi dokusu ve eşsiz kaleleriyle, tarihi size tekrar yaşatır.

Güneşin Doğduğu Ülke Japonya'ya Bakış

Osaka’yı anlatmışken, Osaka Kalesi’nde bahsetmemek ayıp olur. Kartpostalları süsleyen, kiraz ağaçlarının arasına kurulmuş Osaka Kalesi’nin yapımında tam tamına 100.000 işçi çalışmıştır. Eğer bir gün Japonya’yı görme fırsatı bulursanız bu kaleyi görmeden bu ülkeden ayrılmayın derim.

Güneşin Doğduğu Ülke Japonya'ya Bakış

Japonlar her alanda olduğu gibi kadın-erkek ayrımını da yoğun bir şekilde hissettirirler bizlere. Bunun en büyük kanıtı da Japonca’da ‘’Erkek Dili’’ ve ‘’Kadın Dili’’ nin olmasıdır. Nedendir bilinmez ama Japonlar bu ayrımı yapmak için özel bir konuşma dili geliştirmişler.

Güneşin Doğduğu Ülke Japonya'ya Bakış

Japonya denilince belki de birçoğunuzun aklına ‘’Suşi, Sumo ve yemek yemek için kullanılan chopstickler’’ gelir. Suşi, balıketinin pirinç ve deniz yosunuyla sarılarak elde edilen geleneksel bir yemektir. Sumo güreşi ise Japonya’nın milli sporu olarak tanınır. İlk bakışta ‘’Bu kocaman cüsseli adamlar ne yapıyor?’’ diyebilirsiniz. Zira Sumo Güreşi bildiğimiz güreşten biraz farklıdır. Ama Japonlar Sumo ve daha birçok milli sporu yaygın bir şekilde izler. Çoğunuz bunları televizyonda veya internette görmüşsünüzdür. Eğer fırsat bulur da Japonya’ya yolunuz düşerse Suşi denemeniz ve olursa Sumo güreşini izlemenizi tavsiye ederiz.

Güneşin Doğduğu Ülke Japonya'ya Bakış

Japonya’nın hemen hemen her yerinde kiraz çiçeklerine rastlamak mümkündür. Japonlar bu çiçeklere ‘’Sakura’’ der. Muhteşem doğası, kiraz çiçekleri ve eşsiz kültürüyle harmanlanmış Japonya, birçok insanda iyi ki de gelmişim dedirtecek cinsten.

Tarihi, kültürü ve yemekleriyle kendine ayrı bir dünya yaratmış olan küçük ama büyük bir kültüre kucak açmış bu ülke, sizi farklı bir tarihe sürüklemeye hazır.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz