Gülmeye ihtiyacı Olanlara En İyi 6 Japon Komedi Filmi

1
65

Gülmeye ihtiyacı Olanlara En İyi 6 Japon Komedi Filmi
Gülmeye ihtiyacı Olanlara En İyi 6 Japon Komedi FilmiGEN SEKİGUCHİ – SURVIVE STYLE+5 (2004)
Absürd komedi türündeki Survive Style+5, içerisinde hayata dair eleştiriler barındıran yapım, 5 farklı insanın sıradışı öykülerini bir araya getiriyor. Karısını öldürmeye çalışan bir adam, her seferinde kadının daha da güçlenerek geri dönmesiyle neye uğradığını şaşırır. Diğer bir yandan İngiliz tetikçi (Vinnie Jones) yanında işvereniyle Japonya’nın altını üstüne getirir. Bir baba ters giden bir hipnoz seansının ardından kendini kuş sanmaya başlar. Bir reklam yönetmeni, reddedilen çılgın projelerinin ardından hayatını gözden geçirmeye karar verir ve üçü de birbirinden tuhaf üç hırsız evleri soyarlar. Bu beş hikayenin arasındaki bağlantı ise varoluşçu kaygılara olan sorgulamadır.

Gülmeye ihtiyacı Olanlara En İyi 6 Japon Komedi Filmi

MAMORU HOSHI – WARAI NO DAIGAKU (2004)
Savaş öncesi atmosferi trajikomik bir dille aktaran Mamoru Hoshi’nin Warai No Daigaku filmi, 1940’lı yıllarda, Tsubaki Hajime yazdığı bir oyunu, kontrol edilmesi için sansür denetleme kurumuna götürür. Sakisaka Mutsuo’da sansür denetçisidir ve katı biridir. Savaş öncesi bu dönemde Hajime, reddedilen oyununu her defasında yeniden geliştirerek tekrar denetlemeye getirir ve her defasında da geri gönderilir. Zaman ilerledikçe denetçinin de düşüncelerinde kırılma noktası oluşacaktır. Film, Japon yönetimine ince mesajlar gönderirken izleyiciyi de güldürmeyi başaran ince ve zarif yapımlardan.

Gülmeye ihtiyacı Olanlara En İyi 6 Japon Komedi Filmi

SATOSHI MIKI – TURTLES SWIM FASTER THAN EXPECTED (2005)

Günlük tek rutini kocasıyla ilgilenmek olan Kataruke Suzume’nin bunun dışındaki tek uğraşı kaplumbağasını beslemektedir. Kocası denizaşırı bir ülkeye iş için giden Suzume’nin sıradan hayatı bir gün bilinmeyen kişiler tarafından merdivene bırakılan bir broşür ile bozulur.

Gülmeye ihtiyacı Olanlara En İyi 6 Japon Komedi Filmi

KOKI MITANI – A GHOST OF A CHANCE(2011)

Koki Mitani’nin komedi türündeki A Ghost of a Chance filmi ilginç Japon komedilerinden biri. Hayalet bir samurayın, bir cinayet davasında tanıklık etmesini konu alan komiklik dolu film, babasının izinden gitmeyi kendisine görev bilmiş savunma avukatı Hosho Emi’nin patronu kendisine bir davada şans verir. Aldığı davada ise hayalet bir samurayın cinayeti işleyip işlemediğini ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Bu ilginç soruşturmada sizleri komik anlar bekliyor.

Gülmeye ihtiyacı Olanlara En İyi 6 Japon Komedi FilmiNOBUO MIZUTA – THE APOLOGY KING (2013)
Nobuo Mizuta’nın The Apology King filmi, komedi ekseninde toplumsal ilişkileri eleştiren ender filmlerden. Tokyo Özür Dileme merkezinin direktörü olan Ryoro Kurojima, başka insanlara nasıl özür dilendiğini öğretmekle görevlidir. Kendi yöntemlerini kullanarak insanlara özür dileme alışkanlığını kazandıran Kurojima, işçisine kötü davranan patronlara, mafyalara ve hiçbir sosyal ince davranışı olmayan hödük insanlara işin inceliklerini öğretirken sizleri toplumsal ilişkiler konusunda düşünmeye davet ediyor.

Gülmeye ihtiyacı Olanlara En İyi 6 Japon Komedi FilmiNOBUO MIZUTA – MAIKO HAAAAN!!! (2007)

Tokyo’da bir gıda firmasında çalışan Kimihiko, sıradan bir ofis çalışanıdır. Oldukça düz yaşamı olan Kimihiko, hiçbir şeyden tat almamakta, hayat ona sıradan sıkıcı gelmektedir. Kimihiko’nun bu monotonluk içerisinde tek sevdiği şey ise geyşa kızlardır. Geyşa evleri pahalı olduğu ve  Kimihiko’nun bütçesini hayli aştığı için evlere girememektedir. Birgün talih Kimihiko’nun yüzüne güler işinde transfer olmasıyla şans yüzüne gülmeye başlar.

*Yazı daha önce Japon Sinema Dergisi’nin 4. sayısında yayınlanmıştır. 

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz