Gökyüzünde Süzülen Binbir Renk : “Koinobori”

0
58

Gökyüzünde Süzülen Binbir Renk : "Koinobori"

Bahar mevsiminde her yeri uçuşan renkli rüzgâr flamaları sarmış. O da neyin nesi? Festivallerin ülkesi Japonya’nın festival geleneklerinden birisi, koinobori.

Japonya’da her ay 5 Mayıs çocukların sağlık ve mutluluklarını kutlamak için çocuk günü (kodomo no hi) olarak kutlanır. Esasında erkek çocuklarının onuruna düzenlenen bu festival gümümüzde çocuk bayramına dönüşmüş. Nisan ayından mayıs ayının başlarına dek manzaraları süsleyen bu flamaların elbette bir anlamı var.  Bizim sazan balığı diye adlandırdığımız uzak doğu kültüründe koi balığı diye geçen bu balıklar akıntıya karşı yüzmeleriyle  gücü ve azmi temsil ediyor.

Eski bir Çin inancına göre, koi balıkları Yangtze Nehri’ni akıntıya karşı yüzer ve nehrin kaynağına ulaştığında ejderhaya dönüşürler. ‘Azimli mücadelen mutlaka ödüllendirilecektir’ mesajını taşıyan bu mitle birlikte koi balığı uzak doğu kültüründe önemli bir sembol haline gelmiş.

Çocukların başarılı, sağlıklı bir ömür sürmesi temennisini de bu balıktan daha iyi yansıtacak bir şey olmasa gerek.  Çocuk gününü kapsayan Japonya’nın en uzun tatillerinden biri Golden Week boyunca koinoboriler okullarda, parkların direklerinde ve evlerin önünde süzülür.

Gökyüzünde Süzülen Binbir Renk : "Koinobori"

Evlerin önüne asılan koinoboriler ise o hanedeki aile fertlerini temsil eder. En tepedeki ucu püsküllü flama genelde varsa ailenin amblemi ile birlikte asılır. Sonra ise sırayla; koyu renk ve en büyük olan balık evin babasını, kırmızı ortanca annesini ve diğer renkli olanlar da büyükten küçüğe olmak üzere evin çocuklarını sembolize eder.

Bu festival boyunca aileler aynı zamanda Kabuto denilen samuray başlıklarıyla da evi süslerler. Zaten eski çağlara baktığımızda samuraylar savaş alanında üzerinde koi balığı olan bayraklar taşırlarmış.

Güç ve cesaret gibi özelliklerin çocuklarında olmasını arzulayan aileler de oğulları için koinobori asar. Günümüzde ise kız çocukları için de asılan bu flamalar çocuk bayramının ve belki de Japonya manzaralarının vazgeçilmez bir detayı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz