Gökkuşağı Altındaki Kanaryalar I Rainbow: Nisha Rokubo no Shichinin

0
51

Gökkuşağı Altındaki Kanaryalar I Rainbow: Nisha Rokubo no Shichinin

2010 yılında izleyici ile buluşan anime serilerinden olan Rainbow: Nisha Rokubo no Shichinin, 26 bölüm olarak yayınlanan tarihi, dram, gerilim ve seinen etiketlerini üzerinden taşıyan seri, savaş sonrası Japonya’sının sosyal olarak parçalanışını ve bu parçalanış içerisinde Sakuragi ve arkadaşlarının mücadelesini konu alıyor.

Anime serisinin kaynağını 2003-10 yılları arasında 22 cilt olarak Shogakukan‘nın Weekly Young Sunday derigisinde yayınlanan ve yazarlığını George Abe‘nin çizerliğini ise Masasumi Kakizaki‘nin yaptığı aynı isimdeki manga serisidir. Animenin lisansörlüğünü FUNimation Entertainment yaparken yapımcı stüdyo olarak karanlık anime serilerinin vazgeçilmezi olan Madhouse‘u görüyoruz.

Gökkuşağı Altındaki Kanaryalar I Rainbow: Nisha Rokubo no Shichinin

Serinin yönetmenlik koltuğunda Hunter x Hunter (2011)Kiba ve Grenadier: Hohoemi no Senshi gibi çalışmalara yer almış Hiroshi Koujina yer alırken senarist koltuğunda ise One OutsNinjaman IppeiHadashi no Gen 2 ve Ashita no Joe 2 gibi çalışmalarda imzası bulunan yılların eskitemediği isim Hideo Takayashiki yer alıyor. Müzikleri ile izleyiciyi derinden etkileyen anime serisinin ses yönetmenliğini ise Ai Yori AoshiBoku no Hero AcademiaChihayafuruDevil May CryFullmetal Alchemist ve Guilty Crown gibi birbirinden önemli eserlere imza atmış Masafumi Mima görev alıyor.

Gökkuşağı Altındaki Kanaryalar I Rainbow: Nisha Rokubo no Shichinin

2 Nisan – 29 Eylül 2010 tarihleri arasında izleyici ile buluşan Rainbow: Nisha Rokubo no Shichinin‘nin seslendirme (seiyuu) kadrosunda ise; babasını öldürdüğü sebebiyle ıslah evine alınmış ve arkadaşının gizemli intiharı sonrası içine kapanan ve koğuşuna yeni gelen arkadaşların etkisiyle o kabuğu kırmaya başlayan Sakuragi Rokurouta karakterini Detective Conan‘da Mouri, Fate/Zero‘da Emiya, Hajime no Ippo‘da Takamura, Ushio to Tora (TV)‘de Tora ve Kekkai Sensen‘de Klaus von Reinherz karakterini canlandıran Rikiya Koyama seslendiriyor.  Savaş sonrası ıslah evine gönderilen ve yolları Sakuragi ile aynı koğuşta kesişen altılıdan boksör olma hayali kuran Mario karakterini Captain Harlock‘da Harlock, Jyu Oh Sei‘de Third ve Wangan Midnight‘da Asakura’yı canlandıran Shun Oguri seslendirirken; beşli içinde yerinde duramayan ve ”tosbağa” lakabıyla anılan Maeda karakterini Fullmetal Alchemist: Brotherhood‘da Edward Elric, Nana‘da Nana, Shingeki no Kyojin‘de Zoe Hange ve Bleach‘de Hitsugaya karakterlerini canlandıran Romi Park seslendiriyor. Animenin ayrılmaz altılısını diğer elemanları olan acılara dayanıklı ve ”lahana” lakaplı Matsuura karakterini Tomohiro Waki, akıl oyunları ile ön plana çıkan kimseye güvenmeyen ”çıplak” lakaplı Nomoto karakterini Kenji Fujiwara, ıslah evinden çıktığında asker olma hayalleri kuran ”asker” lakaplı Tooyama karakterini Takaya Kuroda, yetimhanede kaldığı kız kardeşinden ayrı düşen ve şarkıcı olma hayalleri kuran Jou karakterini Tatsuya Hasome seslendiriyor.

Gökkuşağı Altındaki Kanaryalar I Rainbow: Nisha Rokubo no Shichinin

II. Dünya Savaşından yenik çıkan Japonya’nın atılan iki atom bombası sonrası toplumsal-zihinsel çöküşünün ve milliyet olarak Amerikanlar tarafından sindirilme politikasını gözler önüne seren Rainbow: Nisha Rokubo no Shichinin, belli yaşlardaki Japon gençlerini ıslah evlerine kapatarak iki yıllık bir sindirme-etkisizleştirme politikasını tüm çıplaklığı ile izleyiciye aktaran serinin openingi öncesinde şöyle bir uyarı gelir: ”Bu serideki çıplak ve rahatsız edici sahneler anime ekibi tarafından dönemin ruhunu yansıttığı için bilerek kullanılmıştır.” denilmektedir. Bu açıdan her sahnesi, her karesi plancı şekillendirilmiş animede çizimlerin tarihi dokuyu verene sepya tonlarda olması, karanlık havayı veren gölgeli çizimler ve bu çizimleri destekleyen çarpıcı müzikler ile savaş sonrası Japonya’sının küçük toplumsal sindirilme hapishanesinin daracık koğuşunda kendinizi hissetmemek elde değil. Her bölümünde ayrı bir tüyler ürpertici acı ve dram ile karşı kalıyorsunuz. Ve seriyi en özel kılan ise en can alıcı sahnelerin dondurularak özel bir çizim ile izleyicinin zihnine kazanması oluyor. Bu açıdan tam bir belge niteliğinde bir seri olmayı başarabilmiş Rainbow.

Gökkuşağı Altındaki Kanaryalar I Rainbow: Nisha Rokubo no Shichinin

Animenin konusuna gelecek olursak savaş sonrası Japonya’sında suçlu konumunda görülen gençlerin ıslah evlerine alınarak topluma tehdit oluşturmayacak şekilde ıslah edilmesi amacıyla iki yıl boyunca tutulmaktadır. Bu gençlerden biri olan Sakuragi’nin koğuş arkadaşı Hagino’yu Ishihara adındaki gardiyan para karşılığında çocuklara cinsel düşkünlüğü olan Dr. Sasaki’ye satmaktadır. Artık bu iğrençliğe dayanamayan Hagino, arkadaşı Sakuragi’ye bütün iğrençliği anlatan bir not bırakarak intihar eder. Bu intihar üzerine Hagino’nun Sakuragi’ye olayı anlattığını düşünen Ishihara ve Dr. Sasaki sürekli Sakuragi’ye işkenceler yapmaya başlarlar. Günün birinde ıslah evine altı yeni genç mahkum gelir ve bu mahkumlar Sakuragi’nin koğuşuna verilir. Mairo, Jou, Maeda, Matsuura, Nomoto ve Tooyama adındaki çocuklar ilk zamanlar Sakuragi ile kavga ederler ve bu kavga sonrasında sigarasını çocuklarla paylaşan Sakuragi zamanla çocukların gözünde ”abi” olarak anılmaya başlar ve ıslah evinden çıkış serüvenlerine uzanan yolda onun yoldaşı olur, her acıya birlikte göğüs germeye başlarlar. Birgün görev icabı dışarıda çalışırlarken bir ağacında altında oturup dinlenirler ve o sırada bir karar alırlar ağaca hayallerini kazıma kararı. Yedi genç tepedeki ağaca hayallerini kazırlar ve iki sene sonra aynı tarihte burada buluşma kararı alırlar. Acaba Sakuragi ve arkadaşları özgürlüklerine kavuşarak o ağacın altında buluşabilecek midir?

Merak edenler için anime serinin fragmanı niteliğindeki opening videosunu şuraya bırakıyorum. İyi seyirler.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz