God Eater Resurrection

0
64

God Eater Resurrection

Japonca GoddoĪtā, bizim bildiğimiz adı ile GodEater, oyun, anime, manga ve lightnovel olarak takipçilerine ulaşmış olan bir seri. Tüm bunların çıkış noktası ise 2010 yılında PlasyStation için geliştirilen oyunu. Geliştiricisi Shift, yayıncısı ise BandaiNamco Entertainment. Serinin 2017 itibari ile beş oyunu bulunuyor. Oyuna geçmeden önce animede karşımıza çıkan hikayeyi kısaca özetleyelim:

Yıl,2071.Dünya,Aragami adlıgizemli yaratıklar tarafından neredeyse yok edilme aşamasına gelmiştir. Japonya da bundan nasibini almıştır. Bununla birlikte insanların yeni yaşam bölgeleri oluşturmak için planları vardır. Korunaklı bölgede,Fenrir adındaki örgüt Aragamileri temizlemek ve onlardan elde edecekleri çekirdekler ile bu planlarını hayata geçirmek istemektedirler. Fenrir ile çalışan ve bağışıklığı yüksek olan GodEater adı verilen bir takım insanlar, GodArcsadlı silahlar kullanmaktadırlar. Korunaklı bölgenin dışında kalan topraklarda yaşayan UtsugiLenkabirgünFenrir tarafından teste sokulur. ArdındanGodEater olarak korunaklı bölgeye alınır. Lenka, eğitimini tamamlar ve efsane ekip adı verilen öncü ekip ile Aragami avlama hayalinin peşine düşer.

God Eater Resurrection

Beş oyunun olduğunu söylemiştik. Bu oyunlar:

GodEater: Serinin ilk oyunu. 2010 yılında çıktı. Canavarlara karşı savaşan insanlığın hikayesi. Aragami adlı bu canavarları öldüren tek şey GodArc adlı silah.

GodsEaterBurst: Orijinal oyunun genişletilmiş versiyonu. 2010 çıkışlı. Oyunda yeni bir hikâye yer alıyor. Tek bir tanrıya karşı hücum anlamı taşımaması için batı versiyonundaGod kelimesi Gods olarak değiştirilmiş.

GodEater 2: GodEater’ın devamı. 2013 yılında çıktı. Yeni silah tipleri, ek oyun özellikleri, Karakter bölümleri ve yeni saldırı çeşitleri bulunuyor.

GodEater 2 RageBurst: GodEater 2’nin yenilenmiş versiyonu. Yeni özellikler eklenmiş.  2015 çıkışlı. Yeni bir hikâye içeriyor.

GodEaterResurrection:GodEater’ın yeniden yapımı olan GodEaterBurst’ın yeniden yapımı. Yine yeni oyun özellikleri içeren yapım, 2015’de Japonya’da, 2016’da ise Kuzey Amerika’da yayınlandı.

GodEater 3 Serinin üçüncü büyük yapımı. 7 Ekim 2017’de duyuruldu.

God Eater Resurrection

GodEaterResurrection’a biraz yakından bakalım.

Öncelikle oyunun hikâyesinde bir değişiklik ya da twist yok. Dünyayı kurtarmaya devam ediyoruz. Bu oyunun eski takipçileri için bir rahatsızlık oluşturabileceği gibi belki de tutan bir şey hiç bozmamak en iyisi. Yapımcılar da bunu iyi biliyor gibi. Belki sübjektif bir yaklaşım olacak ama bu oyunun oldukça iyi olduğunu düşünüyorum. Özellikle oyunun eski fanlarının da benimle aynı görüşte olduklarını zannediyorum. Eklenen yeni mekanik ile savaşlara çeşitlilik katılması, çevrim içi işbirliği imkânı gerçekten çok güzel. Bu oyunun GodEaterBurst’ünremaster’i olduğunu unutmayalım. GodEater 2 ve GE2 RageBurst’te tanıtılan yeni silahlar eklenmiş. Aynı şekilde, GodEater 2 ve GE2 RageBurst’te tanıtılan mekanikler güncelleştirilmiş. Çeşitli silah kombinasyonları ile oyunevreninde kendikarakterimizi oluşturmak oyunu daha da keyifli hale getiriyor.

Oyunun grafikleri Plasystation 4’te çok iyi görünüyor. Zaman zaman detay yönünden düşük grafikler görünse de karakter tasarımları pürüzsüz yapılar ile dikkat çekiyor. Multiplayer’da gecikme çok değil. Eğer çok oyunculu bir oyun arıyorsanız tam size göre.

Oyunda beğenmediğim yerler de var. Mesela 3. Bölüm çok alelacele bitip gidiyor gibi. Oyun sonrası içerik az. Ayrıca oyunun sürekli tekrarlanan yapısı biraz rahatsız edebilir.İngilizce seslendirmenin biraz mekanik olduğunu düşünüyorum.

Sonuç olarak özellikle ilk defa bir GodEater oyunu oynayacaklar için tavsiye edilecekler listesinde.

*Bu yazı YATTAA* dergisinin 21.sayısında yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz