Geride Kalan 19 Yılda One Piece Animesinde Bizi Neler Bekliyor?

0
60

Geride Kalan 19 Yılda One Piece Animesinde Bizi Neler Bekliyor?

Hazır One Piece 19. yaşına giriyorken hem anime/manganın tanıtımı, manga çıkmadan önce yayınlananlar, Eiichiro Oda’nın hayatı ve yeni gelişmeleri sizlere tanıtacağım.

Eiichiro Oda

1975 yılında doğan mangaka 2 çocuk babası. Çocukken izlediği Vikingler’den ilham alarak mangaka olmayı hayal etmiş biridir. Asistanlık yıllarında farklı mangakaların yanında asistan olarak çalışan Oda 1992 yılında ilk çalışması olan Wanted’ı yayınlamıştır. 1996 yıllarının sonlarına doğru One Piece’in ilk sayıları olan Romance Dawn V1 ve Romance Dawn V2’yi yayınlamıştır. 1997 yılında One Piece’i yayınlama aşamasında istekler üzerine karakterler üzerine değişiklik yapmıştır. (Boogie’nin Buggy olarak değiştirilmesi, Zoro’nun Buggy’nin tayfasından olması ya da Morgan’ın sumo güreşçilerine benzemesi). Oda yaptığı bir röportajda One Piece bittikten sonra – tabi eğer biterse – robotları konu alan manga çıkarmayı ve devamında da kısa mangalar çıkarmayı planladığını söylemiştir. One Piece’in 10.yılında ilk film senaristliği olan Strong World’un senaryosunu yazmıştır. Her ne kadar bize One Piece gibi bir şaheseri sunmuş da olsa çok fazla kahve ve sigara içmesi sağlık problemleri yaşamasına, çok az uyuyup vaktinin çoğunda ofiste olması ve ailesiyle vakit geçirmemesi Oda Sensei’ye eksi notum. Ayrıca eşi bir etkinlikte Nami cosplayi yaptığı sırada Oda ile tanışmışlar, devamında da evlenmişlerdir.

Geride Kalan 19 Yılda One Piece Animesinde Bizi Neler Bekliyor?

V(1-2) Romance Dawn

Romance Dawn V1 ve V2 One Piece yayınlanmadan önce Oda’nın çıkardığı 2 tane 45 ve 50 sayfalık tek sayılı mangalardır. Şimdi bu mangaları tanıtalım

Romance Dawn V1

50 sayfalık ve tek sayı olan bu manga Romance Dawn V1 Shounen Jump’da 1996 yılında yaza özel yayınlanmıştır. 50 sayfalık ve tek sayılık bir manga olduğu için hikayesini anlatmayı istemiyorum. Kısaca One Piece’den farklarını yazarak diğerine geçelim.

-Luffy pek fazla değişiklik yaşamamış diyebilirim. Hayali Peace Main olmak ve Shanks ile ileride tekrar karşılaşmak. Hazinesi ise yine hasır şapkası.

-Shiruku(Nami): Kılıç kullanıyor ve korsanlar tarafından köye bırakılmış. Hazinesi iyi kendisine iyi davranan köy halkı.

-Gomu Gomu no mi İlizyon ağacının 50 yılda bir meyve vermesi ile ortaya çıkmıştır.

Romance Dawn V2

Weekly Jump’ta 23 Eylül 1996’da yayınlanan yine bir tek sayılık manga. 45 sayfa uzunluğunda ve Weekly Jump’ın 41. Bölümünde yer alıyorlar. One Piece’in şuanki halinden farkları ise;

-Luffy: Çocukluğunda korsan olmak istemiyor, şeytan meyvesi yediği için yüzemiyor ve denizi sevmiyor. Korsan olduktan sonra Peace Main olacağını söylüyor.

-Garp: Kendisi eski bir korsan. Luffy’e hasır şapkasını dedesi veriyor ve Luffy’nin korsan olmasını istiyor.

-Ann(Nami) ve Baloon: Korsanlar tarafından yakalanan bir kız ve kuş. Baloon Nami ile yıllardır arkadaşlar ve birbirlerini çok seviyorlar.

Romance Dawn V1 ve V2’de bahsettiğim Peace Main ise bir korsan çeşidi. Bu korsan çeşitleri 2 tane. Birincisi Violent tarzı, Morgana olarak da bilinir, diğeri ise Peace Main.

-Violent(Morgana): Yağma ve yıkım ile hayatlarını sürdüren korsan tarzı

– Peace Main: Mangaların birini İngilizce diğerini Türkçe okudum ama ikisinde de Türkçesi yoktu. Anlamının kısa hali olur mu bilmiyorum ama ben yağma ve yıkım yapmayan, başkalarına zarar vermeyen, özgür olmak için denize açılan korsan tarzı olarak çevirdim.

Geride Kalan 19 Yılda One Piece Animesinde Bizi Neler Bekliyor?

One Piece

Korsanlar Kralı Gol D. Roger’ın ölmeden önce söylediği sözler insanları korsan olma yolunda Grand Line’a yönlendirmiş, kahramanımız Monkey D. Luffy’de bu akıma kapılmış korsanlardan biridir. Kendisinin örnek aldığı Kızıl Saç Shanks onu bu yola sevketmiş diyebiliriz. Az bulunan şeytan meyvelerinden biri olan Gomu Gomu no mi(Lastik) meyvesini yemiştir. Yalnız başladığı bu yolda tayfasına birilerini katarak Korsanlar Kralı olma yolunda yavaş yavaş ilerleyen bir kaptandır. Karakter olarak çok tuhaf biri olan Luffy fazla umursamaz, dikkatsiz biridir. Çok fazla yemek yemeyi, özellikle et yemeyi sever ve dövüşten önce yanında et aldığı bölümler bile olur. Arkadaşlarına zarar geldiğinde umursamaz, dikkatsiz Luffy’den eser kalmaz ve arkadaşlarına yardım etmek için  her şeyi yapan bir Luffy görürüz. Değişik bir kaptan olan Luffy’nin intikam duygusu yoktur. Hikaye boyunca değişik tarafların dövüşlerini, strateji savaşlarını göreceğiz. (Donanma, Korsanlar, Dünya Hükümeti ve Devrim Ordusu gibi). Tabi bölüm sayısı da çok olduğu için karakter ve hikaye zengiliği bakımından en ön sırada diyebilirim. (Naruto izlemiş ve Bleach’i izleme aşamasında olan biri olarak One Piece’deki çeşitliliği bu iki animede görmediğimi belirtmek isterim.) Uzun yıllar boyunca en çok satan anime/manga olan One Piece, Bleach ve Naruto’yu üç büyükler diye adlandırabiliriz. Naruto’nun zaten bitmiş olması ve Bleach’in de yakın zamanda biteceği haberi verilmesi One Piece’in kısa bir zaman sonra üç büyüklerde yalnız kalmasına sebep olacak. . Piyasada zaten uzun anime/mangaların sayısının belli olması sebebiyle ön plana çıkan animelerden biri One Piece.

Geride Kalan 19 Yılda One Piece Animesinde Bizi Neler Bekliyor?

Sanji Yılı

2015 Jump Festivali etkinliklerine One Piece’in yaratıcısı Eiichiro Oda uzun süren Dressrosa Arc’dan sonra 2016 yılının Sanji yılı olacağını söylemiştir.

Sanji’yi seslendiren ses sanatçışı Hiroaki Hirata gelecek yıl animeye  tekrardan katılacağını söylemiştir.

One Piece Film Gold

Film Gold One Piece’in 13. Filmi olacak. 23 Temmuz 2016 da vizyona girecek olan filmin yapımcılığını Eiichiro Oda, yönetmenliğini Hiroaki Miyamoto ve yazarlığını da Tsutomu Koruiwa yapmaktadır.

Dünyadaki altınların %40’ını elinde tuttuğu söylenen  Gildo Tesero Dünya hükümetine bağlı, kutsal olarak ifade edilen ve Dünya Hükümeti’nin dokunmadığı Gran Tesero’da yaşamaktadır. Büyük bir kumarhane olan Gran Tesero’ya gelen Hasır Şapka korsanları burada bir dizi macera yaşayacak gibi görünüyor. Ayrıca fragmanlarda Akainu’yu görmemiz, Tesero’nun Doflamingo Ailesi’ne yüklü bir miktar para vererek altın ile alakalı bir şeytan meyvesi aldığını görmemiz, Lucci ve Sabo’nun da dövüşecek gibi görünmesi beni çok heyecanlandırdı. One Piece Film: Z’de gördüğümüz gibi de Donanmanın filme dahil olması ayrı bir hava kattığını söyleyebilirim.

Eleştri

Yukarıda da belirttiğim gibi Oda’nın çok sigara ve kahve içmesi sağlık problemlerine yol açtığı için mangada yılda çok diyebileceğimiz kadar manga yayınlanmaması insanı sabırsızlandıran ve üzen bir sebep.

Anime olarak Toei Animation’un ilk başlarda animeye yetişmek için bazı 2 manga sayasının bir animeye sığdırması, benim gibi sevmeyenler için filler bölümler, dövüş efektlerinin kötü olması ve ileride de anime mangaya çok yaklaştığı sebebiyle bölümlerin yavaşlatılması, opening ve ending ile önceki bölümlerin özetinin verilmesi 22 dakikalık bir bölüm 15 dakikaya düşürüyor ve izleyici sıkıyor.

Toei Animation’un incelemesine Japon Sinema E-Dergisi 3. sayısının 23. sayfasından ya da https://japonsinemasi.com/japonyada-9-anime-yapim-studyosu/ linkinden bakabilirsiniz.

Geride Kalan 19 Yılda One Piece Animesinde Bizi Neler Bekliyor?

Karışık Notlar

-Hazır Dressrosa Arc bitmişken ve filler izlemek istemeyen arkadaşlar için mangada 802. sayıdan itibaren Zou Arc’dan devam edebilirler

-Mangada şu an bilinen en yüksek aranıyor ödülü 1 milyon beli ile Kıtlık(Kuraklık) Jack’e aittir. Dünya üzerinde de en çok aranan adamın Devrim Ordusu lideri Monkey D. Dragon olmasına karşın ödülü henüz söylenmemiştir.

-Eiichiro Oda bazı karakterleri yaratırken gerçekteki korsanlardan esinlendiğini söylemiştir.

-Amirallerin lakapları farklı anlamlara gelmektedir. Aokiji(Kuzan) mavi sülün, Kizaru(Borsalino) sarı maymun, Akainu(Sakazuki) kızıl köpek, Fujitora(İssho) mor kaplan ve henüz ismini bilmediğimiz Yeşil Boğa gibi.

– Kendisi halk kahramanı ve donanmada çok saygın ve güçlü biri olmasına rağmen oğlu ve torunları Garp’ın isteğinin tam tersine gitmiş, oğlu Devrim Ordusu Lideri ve torunları korsan olmuştur.

Yazı bitmeden de belirtmek isterim anime/mangasına başlayacak kişilerin büyük sabır göstermeleri gerektiğini düşünüyorum. Yani gerçekten uzun bir anime/manga serisi ve başlarında sizi sıkabilir, yavaş yavaş aksiyon kısmına geçebilir ya da tam tersi bir durum gözlenebilir. Eğer şimdi başlarsanız uzun bir süre yeni bölüm beklemeyeceğiniz, istediğiniz zaman açıp izleyebileceğiniz/okuyabileceğiniz bir seri. Güncel olana kadar rahat bir şekilde takip edebilirsiniz. İyi seyirler dilerim.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz