Gerçek Bir Survivor | Btooom!

0
57

Gerçek Bir Survivor | Btooom!

Bu yazımda sizlere Madhouse firmasının yapımını üstlendiği, konusunu adından alan ve oldukça değişik bir isime sahip olan animeyi tanıtacağım. Animemizin adı Btooom!.. Adı patlama sesinden (BUM) geldiği çok aşikar. 12 Bölümden oluşan animemizin yapım yılı 2012 olarak geçmekte. Tür sınıflandırmasına sokacak olursak Aksiyon, Bilimkurgu diyebiliriz. Buna ek olarak ise belki psikoloji dememiz de mümkün.

Gerçek Bir Survivor | Btooom!

Konu hakkında bilgi verecek olursak. Ryota Sakamoto, 22 yaşına gelmiş fakat sorumluklarının farkında olmayan bir kişidir. Küçükken babasının işleriyle aşırı bir derecede yoğun olması hayatının şekillenmesindeki küçük bir kıvılcım olarak rol almaktadır. Ryota’ nın annesi daha sonra yeni birisi ile evlenir. Ryota’ nın bu durumu kabullenmemesi ile sanırım hayatı oldukça değişmektedir. Gittiği okuldan kaydını aldırır ve yaşamına işe yaramaz bir insan olarak devam eder. Yaptığı tek şey, bütün gün boyunca “Btooom!” adındaki online oyunu oynamaktadır. Amaçta hiç bir gayesi olmayan Ryota, oyunda okadar iyidir ki oyunu oynayan binlerce kişi arasından Japonya’ nın en iyi 10 kişisi içerisine adını yazdırmıştır. Annesi ise Ryota için kendisine sorun olmaktan başka bir şey değildir. Sürekli 22 yaşında olduğunu ve iş bulmasını söylemesi Ryota’ nun sinirlerini bozmaktadır. Hayatta hiç bir işe yaramayan Ryota, Btooom! adlı online oyun dünyasında oldukça önemli bir kişilik olarak görülmektedir. Oyundaki takım arkadaşları ve tanıştığı kız arkadşı onun her şeyi sayılır. Üçerli takımlar halinde oynanan bu oyunda her takımın farklı bombalara sahip olduğu Btooom!’ daki tek amaç diğer takımı sadece bombaları ve onları tespit etmek için radarı kullanarak yenmektedir. Strateji üzerine yaratılmış bu oyunda oldukça fazla sayıda püf nokta bulunmaktadır. Günün birinde Sakamoto gözlerini açtığında kendisini bir ormanda, paraşütle ağaçta asılı halde bulur. Sakomoto buraya nasıl geldiğini anımsayamamaktadır ve çok geçmeden ormanın büyük bir tropikal ada olduğunu anlar. Üstelik burada yalnız da değildir. Adada başkaları da vardır. Yanında bulunan bombalar ve elindeki küçük radar ile çok geçmeden gerçeği anlar. Adadan kurtulmanın tek yolu 7 adet düşman radarı toplamaktır. Radarları toplamak için ise düşmanı öldürmek şarttır. Peki bu survivor adasında hayatta kalıp, kurtulmayı başaran kim olacaktır?

Gerçek Bir Survivor | Btooom!

İncelemeye geçtiğimizde eğer yüzeysel olarak bakacak olursak; birbirinden bağımsız birkaç insan ıssız bir yerdedir ve özgürlükleri için birbirlerini öldürmeye zorlanmaktadırlar. Lakin olay bu kadar basit değil. Anime de tanıtılan değişik kişilikteki karakterler ile konuyu bir o kadar derinleştirmişler. Karakter kişilikleri harika bir şekilde oluşturulduğunu söyleyebilirim. Gerek psikopat, gerek saf, gerek cinselliğe düşkün, gerek ise aç gözlü… Hangi tarz kişilik arasanız bulmanız mümkündür. Karakterlere bağlı olarak gelişen konuda ise adadan kurtulmak için toplanması gereken çipler (radarlar) için ölümüne bir mücadeleye girişen karakterler zaman ilerledikçe birlik oluşturup sonra da bu birliklere ihanet edebilmeleri aslında insanların zor şartlar altında kaldığında sergileyebileceği davranışlardan başka bir şey değil. Ayrıca birbirlerini sadece bomba ile öldürebilmeleri oldukça değişik bir tat sunuyor izleyiciye. Tabi bombanın neden olmadığı değişik ölüm şekillerimiz de mevcut. Silah olarak yalnızca bomba atılabilen bir oyunun gerçek hayatta “oynandığı” bir dünyanın içindeyiz ki bu da gayet farklı bir konsept sunmak için yeterli. Karakterlerin birbirlerine yaklaşmaları doğal olarak bir dezavantaj yaratacağından onların arasındaki dövüşler biraz daha pusu kurmak ve tuzağa düşürmek üzerine oluyor sanırım bu yüzden. Bence seri, ihanet kavramından beslenilen küçük süprizler ile izleyiciye sunulmuş.

Gerçek Bir Survivor | Btooom!

Şiddetin dozunun nasıl ayarlanacağı ve hayatta kalma savaşında karakterlerin nasıl stratejiler izleyecekleri serinin seyrini başarılı bir şekilde çizmiş. Fakat final bölümde yeni bir sezonun geleceğini bildiren sinyalleri, izleyicinin elinde patlatıyorlar dersek hiç de haksız sayılmayız. Oldukça başarılı bir şekilde giden ve diğer sanal dünya yaşantısını konu alan animeler arasından başarılı bir şekilde sıyrılarak çıkan Btooom! yayınlanan final bölümüyle seyirciyi tanımlayamayacağı değişik duygular içerisine sürüklüyor. Kısacası Mangası devam ettiğinden olsa gerek ikinci sezon beklentisi ile animeye son veriyoruz ne yazık ki.

Gerçek Bir Survivor | Btooom!

Çizimleri bakımından Btooom! için gayet başarılı diyebilirim. Patlamalar, kan efektleri başarılı bir şekilde seyirciye aktarılmış. Tabi ki patlayan bombalar ile kopan uzuvlar ve etrafa saçılan kan kavramlarını bu animede göremiyoruz. Benim için üzücü bir durumdur bu. Yani havada uçan vücut uzuvları nedendir bilinmez ama benim hoşuma gidiyor. Olayın ne kadar gerçekçi olduğunu vurgulamak açısından güzel bir anlatım olarak görüyorum ben bu uzuv parçalarını. Ama dediğim gibi bu anime bu söylediklerimden arıtılmış. Ama görsellik olarak gerçekten başarılı olduğunu düşünüyorum. Karakterlerinde sanırım kişiliklerini vurgulamak amacıyla görünüşlerini abartmamışlar. Yani bir kutu jöle yemiş gibi zikzaklı ve renkli saçlar falan göremiyoruz. Ses konusuna değinecek olursak patlama ve radar sesleri oldukça şahane. Genel olarak müzikleri de hiç fena değil. Özellikle açılış şarkısı benim hoşuma gitti. Son bölümde ise açılış parçası değişiyor ve eski açılış parçası kapanış parçası oluyor. Bu arada kapanış parçası da idare eder nitelikte. Seslendirmelerde de gayet iyi iş çıkarıldığı belli.

Gerçek Bir Survivor | Btooom!

Kısacası henüz ilk bölümünde bizlere gösterdiği vahşet ile izlenmeyi hak ettiğini düşündüğüm bir anime. Her bölümde bir geriye sarıp yaşanmış olayları ve karakter kişiliklerini anlattıktan sonra savaşa kaldığı yerden devam etse de olay örgüsü oldukça başarılı işlenmiş. İntikam, İhanet, Bencillik ve Zeka kavramlarının işlendiği güzel bir anime. Keyifle izlemeniz dileğiyle. İyi Seyirler.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız AnimeXtra adresinde yayınlanmıştır. 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz