Geleneksel Balık Avlama Yöntemi: Ukai

0
57

Geleneksel Balık Avlama Yöntemi: Ukai

Gifu kentindeki Nagara nehri 1300 yıldan beri kesintiye uğramadan gelen ilginç bir avlanma yöntemi ukai ile ünlü. Geleneksel balık avlama yöntemi ukai,eğitilmiş karabataklarla yapılıyor.

Gecenin karanlığında önündeki kovada yanan ateşle nehre açılan uzun kayıklar balık avına çıkıyor. Kayıkta siyah kimonolu ve hasır eteklik giymiş usta balıkçının (usho) yanında ona eşlik eden iki balıkçı daha ve sepetlerde bekleyen karabataklar yer alıyor. Karabatakları sepetten çıkarıp boynundaki bir iple suya salıyorlar ve av başlıyor.Kıvılcımlar çıkararak yanan ateşin altında suya dalıp çıkan kuşlar balıkları bir bir avlıyor.Kuşun geniş bir boğazı var, balığı yakaladığı zaman bir lokmada yutup mideye indirmesi an meselesi.Bunu engellemek için kuşun boğazına küçük metal bir halka geçiriliyor.Avını yakalayan karabatak tekrar kayığa alınıp kesesindeki balık çıkartılıyor. O kadar hassas bir iş ki, kuşların idaresi ve iplerin birbirine dolanmaması için uzun yıllar içeren bir deneyim gerekiyor.

Ukai hayvanseverlere biraz itici gelebilir,ama karabatakların doğal yaşamdaki 4-5 yıllık ömürleri bu balıkçıların onlara verdiği değer sayesinde 2-3 kat artmış.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz