Geleceğin Günlüğü | Mirai Nikki

0
53

Geleceğin Günlüğü | Mirai Nikki

Yapım yılı 2011 olan ve Naoto Hosada’ nın yönetmenliğini üstlendiği Mirai Nikki adlı animeden bahsetmek istiyorum. Türkçeye çevirecek olursak “Gelecek Günlüğü” ya da “Geleceğin Günlüğü” olarak çevirmemizde mümkün. Aksiyon, Gerilim ve Fantastik türünden bir anime olan Mirai Nikki toplamda 26 bölümden oluşmakta. Fazladan 2 tane ovası da mevcut. Daha önce yaptığım gibi önce bir konuyu kısaca anlatarak anime hakkındaki görüşlerimi sizlere sunmayı planlıyorum. Tabi ki spoiler vermemek için derinlere inmeyeceğiz. Konusunu sizde merak ediyorsanız başlayalım.

Geleceğin Günlüğü | Mirai Nikki

Konusundan bahsetmek gerekirse ana karakterimiz olan Yukiteru, namı diğer Yukki, insanlarla iletişim kurmayı sevmeyen, tek başına takılan kısacası asosyal bir lise öğrencisidir. Hiçbir şey ile ilgilenmeyip yaptığı tek şey cep telefonuna etrafında olan, gözlemlediği olayları (Günlüğünü) yazmaktadır. Kendi hayalinde oluşturduğu bir karakter olan Deus, Yukki’nin konuştuğu benliğidir. En azından Yukki bu şekil düşünüyor dersek yalan söylemiş sayılmayız. Lakin bir gün Yukki uyandığında inanamayacağı bir şeyle karşılaşır. Telefonuna baktığında Deus tarafından gönderilmiş (Yazılmış) bir yazı görür. Bu yazıya (Günlüğe) göre Yukki, on dakikalık aralarla gelecekte olanları sanki kendisi cep telefonundaki günlüğüne yazmış gibi görebilmektedir. Yani saat daha 15:30 ise Yukki cep telefonundaki günlüğe bakarak 15:40’ta günlüğüne neler yazmış, on dakika öncesinden görebilmektedir. Yukki, Deus’ un sadece hayalinde yarattığı bir karakter olmadığını fark eder ve eşsiz bir gücü olduğu için mutludur. Kendisini çok özel hissetmektedir. Lakin bu mutluluğu fazla sürmeyecektir. Her birinin özellikleri farklı olan on iki gelecek günlüğü, Yukki ve sınıf arkadaşı Yuno da dahil on kişiye daha bahşedilmiştir. Bu günlük kullanıcısı on iki kişi büyük bir oyunun parçasıdır. Bu oyuna göre hayatta kalan son günlük kullanıcısı Deus’un yerine tanrı olacaktır. Peki olacak her şey günlüklerde yazılıyken birbirlerini öldürmeyi nasıl başaracaklar?

Geleceğin Günlüğü | Mirai Nikki

Tanıtımı elimden geldiğince kısa tutmaya çalıştım. Spoiler vermeden konudan bahsetmem zaten çok güçtü. O yüzden 26 Bölümlük animenin ilk bölümünden söylenen şeyler kısa ve öz olarak bahsettim. Lakin ilk bölümden söylemediğim ve animenin can alıcı noktaları çok fazla diyebiliriz. Mirai Nikki son derece akıcı bir anime. Hatta ilk bölümden olaylar nasıl bu kadar hızlı gelişti diye dönüp kendime sormadım dersem yalan olur. Akıcılığın yanı sıra oldukça da şaşırtıcı ve enteresan. Konusunu göz önünde bulundurunca benzer animeler görebiliyoruz ama kurgu olarak çok iyi düşünüldüğünü söyleyebilirim. Aslında anime barındırdığı zeka dolu içeriği ile bir adım sonra ne olacak kestiremiyorsunuz. Beni cezbeden noktası da bu oldu diyebilirim.

Geleceğin Günlüğü | Mirai Nikki

Mirai Nikki, karakterleri üzerine süregelen bir anime. Daha öncede bahsettiğim gibi 12 karakter ve hepsi birbirinden harika kişisel özelliklere sahip. Kişisel özellikleri harika olmasına rağmen sunum şekilleri nedense bir o kadar harika diyemiyorum. Ne demek istiyorsun sen şimdi dediğinizi tahmin edebiliyorum? O zaman anime anlayışından çıkıp kendimi size anlatabilmek için şöyle bir örnek vermek istiyorum. Masanıza bir yemek geldi ve gözleriniz kapalı bir şekilde tadına baktınız. Bu yemeğin tadını beğeneceğinize garanti verebilirim ama gözlerinizi açtığınızda karşılaşacağınız görüntü için aynısını söylemek çok güç. Yani animedeki karakterler çok başarılı fakat sunum şekilleri biraz abartı, güzellik göreceli bir kavram olduğu için kötü demem doğru olmaz. Amma merak ettirdim sanırım bu karakterleri. O zaman kısaca bir de karakterlerden bahsedelim. Tabi ki spoiler vermeden…

Geleceğin Günlüğü | Mirai Nikki

Karakter kavramına çok girmeyeceğim. Nedeni anime karakterler üzerini oluşuyor olması. Karakterleri çözebildiğiniz de zaten animeyi bitirmiş olacaksınız. Ne gibi karakterler var sorusuna eteğinin altından roketler çıkaran, binanın üçüncü katından atlayıp da bir şey olmayanından beş yaşındaki zehir uzmanı katiline kadar tüm karakterler bayağı bir fantastik olmuş fikrimce ama favori karakterim tabi ki Yuno. Şuana kadar ki gözlemlediğim animeler arasında neredeyse Yandere lakabını en çok hak eden karakterdir Yuno. Bence herkese bir adet Yuno lazımdır. Yolculuğa mı çıkacaksınız? Yunosuz çıkmayacaksın yola. Animeyi izleyince bana hak vereceğinizi düşünüyorum. Tabi sizde benim gibi hafif uçuk bir kişiliğe sahipseniz.

Geleceğin Günlüğü | Mirai Nikki

Bu arada birde Deus vardı. Tanrı Deus… Bence bir tanrıdan çok bir palyaço izlenimi uyandırıyor. Aslına bakacak olursak Deus, 12 kişi seçiyor ve sadece Japonyadan. Dünyanın her yerinden insanlar alınsa daha hoş olabilirdi elbette. Bence hepimizin bildiği gibi konuşmalar Japonca olması üzerine, Almanya veya Amerika gibi yerlerde yaşayan karakterler oluşturulsaydı Japonca konuşmaları bir o kadar saçma olurdu. Aynı zamanda birbirlerini bulmaları da elbetteki o kadarda kolay olmazdı. Bu arada ölüm şekilleri biraz daha hoş olabilirdi. İlk bölümü izleyince demek istediğimi anlayacaksınız. Bir girdap misali olan ölümler, kalp durdurup – yere yığılmasını görme isteği uyandırıyor. Bu olumsuz eleştirilerim anime için göz ününde bulundurulsaymış lokum gibi bir anime olabilirmiş. Bu arada ben bu tarz çizimleri olan animeleri pek sevmem lakin Animenin çizimleri ve müzikleri oldukça kaliteli. Çizimleri klasik anime çizimleri (büyük gözler, renkli saçlar vs.) kan unsuru, şiddet ögeleri ve aksiyon sahneleri çok başarılı ve heyecanlı geçiyor. Sansür kullanılmış olsa bile kopan uzuvlar ve hareketli dövüş sahnelerini izlemek oldukça zevkli. Animenin iki açılış ve iki kapanış parçası bulunmakta. Hepsi de kaliteli ve özellikle ilk parça gayet güzel. Bunun dışında anime esnasında çalan parçalar da seriye tam oturmuş diyebilirim.

Geleceğin Günlüğü | Mirai Nikki

Sonuç olarak Mirai Nikki gerçekten çok ilginç bir anime. Benim severek izlediğim nadir animelerdendir. Özgün konusu ile içinizdeki o haşin çocuğu ortaya çıkartıyor. Eğer hala izlemediyseniz sizleri bayağı iyi bir anime bekliyor. Hepinize iyi seyirler.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız AnimeXtra adresinde yayınlanmıştır. 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz