Geçmişten Gelen Japon Lezzeti I Miso Çorbası

0
67

Geçmişten Gelen Japon Lezzeti I Miso Çorbası

Japon mutfağı denilince şüphesiz ki hepimizin aklına ilk olarak ‘’Suşi’’ gelir ama bugün sizleri Japon mutfağının bir o kadar ünlü lezzeti, ”miso çorbasıyla” tanıştırmak istiyorum.

Bir söylentiye göre misonun ortaya çıkışı savaşlar ve uzun süren kuşatmalara dayanmaktadır. Shogun döneminde kuşatmalar aylarca, bazen yıllarca sürermiş. Kuşatma altındaki samurayları ve köylüleri aç bırakıp onları teslim olmaya zorlamak amacıyla uzun süren kuşatma altındayken bir gün mayalanmış fasulyeleri yiyen bir at görenlerin halkın aklına, insanların da bu şekilde mayalanmış yiyeceklerle beslenebileceği gelir. Bu sayede insanlar açlıktan ölmekten kurtulur ve kuşatmadan kurtulmayı başarır. Bu mayalanmış yiyecekler fikrinden de daha sonra miso çorbası  ortaya çıkmış olur.

Ayrıca Japon tarihinin Edo dönemini inceleyen bir araştırmacının iddiasına göre de misonun kökeni Antik Çin’e dayanır. O dönemde ‘’miso, hishio ve kuki’’ olarak da adlandırıldığı ve tüketildiği ileri sürülür.

Miso çorbası Japonya’da hemen hemen her öğün için vazgeçilmez bir çorbadır. Miso çorbasının temel malzemesi miso macunu olup bu macun, soya fasulyesi, su, tuz ve tahılın (pirinç, arpa veya buğday) birlikte fermente edilerek yaşlandırılmasıyla elde edilir. Yaşlandırma uzunluğuna göre misonun rengi altın sarısı ile kahverengi arasında değişir. Miso çorbasından bu kadar bahsetmişken sizi daha fazla bekletmeden bir an önce malzemelere ve yapılışına geçelim.

Geçmişten Gelen Japon Lezzeti I Miso Çorbası

Malzemelerimiz:

 • 1 adet havuç
 • 1 demet taze soğan
 • Yarım patlıcan
 • Tofu (soyadan yapılmış bir çeşit peynir)
 • 150 gram miso ve 1 çay kaşığı katsuo daşi (çin lokantalarında ve online satış yapan bazı sitelerden temin edebilirsiniz)
 • Yarım litre su

Yapılışı:

 1. Öncelikle yarım litre suyu yüksek ateşte kaynatın.
 2. Kaynayan suyun içerisine jülyen usulü kesilmiş havucu atın ve tencerenin kapağını kapatarak yaklaşık iki dakika havuçları haşlayın.
 3. Daha sonra halkalar şeklinde kestiğiniz soğanı atın ve yine kapağı kapalı şekilde bir iki dakika bekleyin.
 4. Patlıcanı dilimleyerek kesin ve haşlanan sebzelerin içine ilave ederek tekrar kapağını kapatın ve yaklaşık 3 dakika bekleyin.
 5. Misoyla birlikte katsuo daşiyi süzgece koyarak kaynayan suyun içine temas ettirin ve bir çatal yardımıyla suya yayılmasını sağlayın.
 6. Misoyu ilave ettikten sonra ocağın altını kapatın. Misodan sonra kesinlikle kaynatmaya devam etmeyin.
 7. Tofuları da küp küp keserek çorbaya ilave edin ve kapağını kapatarak bir iki dakika çorbayı dinlendirmeye bırakın.

Miso çorbası artık servise hazır hale gelmiştir tadına bakmak için daha fazla bekleyemeyeceğinizi biliyorum afiyet olsun.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz