Geçmişten Geleceğe Bir Yolculuk I Steins;Gate

0
58

Geçmişten Geleceğe Bir Yolculuk I Steins;Gate

2011 yılının zirve yapmış bilim kurgu animesi; Steins;Gate

Steins;Gate animesi, 26 Eylül 2009’dan itibaren yayınlanan, hikayesini Nitro+ grubunun yazdığı ve çizimlerini de Sarachi Yomi’nin yaptığı manganın uyarlamasıdır. Bir FUNimation yapımı olan 24 bölümlük serinin yönetmenliğini Hamasaki Hiroshi üstleniyor. Başlıca seiyuuları; Okabe Rintarou – Mamoru Miyano, Makise Kurisu –Trina Nishimura, Shiina Mayuri –Kana Hanazawa, Hashida Itaru- Seki Tomokazu.  Ayrıca 2012’de yayınlanan “Egoistic Poriomania” adlı bir OVAsı ve 2013 yapımı “Fuka Ryouiki no Deja vu” adlı bir filmi bulunmakta.

Animenin konusuna kısaca değinecek olursak; 2010 yazı Akihabara bölgesinde geçen hikayenin ana kahramanı kendisini “çılgın bilim adamı” olarak tanıtan Okabe Rintarou. Okabe, “Geleceğin İcatları” labratuvarının kurucusudur. Bu labın ilk üyeleri arasında ise süper hacker Hashida Itaru(Daru) ve Okarin’in çocukluk arkadaşı Mayuri Shiina (Mayushii) yer alıyor. Future Gadgets labrotuvarı’nın icatlarından biri olan “phone microwave” ile yaptıkları deneylerde muzu hep jele dönüştürdüklerini görürler. Ancak bir süre sonra gelişecek bir durum vardır ki; Okabe’nin bu icadı aslında bir zaman makinesidir. Okabe’nin bunu farketmesi de çok uzun sürmeyecektir. Bu farkındalığa yardımcı olacak kişi ise labın 004 numaralı üyesi Makise Kurisu olacaktır ki, Okabe’nin Makise ile ilk karşılaşmasından sonra Steins Gate baştan sonra-sondan başa bir hayat çemberini takip edecektir.

Bu arada serinin açılış şarkısı Kanoko Ito- Hacking to Gatekapanış şarkıları ise PHANTASM- Toki Tsukasadoru Juuni no Meiyaku(1-21), Takeshi Abo- Fake Verthandi(22), Kanoko Ito- Sky Clad no Konsokusha Kenoku(23), Kanoku Ito- Another Heaven(24).

Geçmişten Geleceğe Bir Yolculuk I Steins;Gate

“Evrenin kökeni mevcutken sonu yoktur. Sonsuzdur. Yıldızların da bir başlangıç noktası vardır. Ancak sahip oldukları enerji onları yıkıma sürüklemiştir. Yani fanidirler.”

Bu sözlerle ilk sahneye kavuştuğumuz seride ilk etapta bu sözle ne anlatılmak istediğini pek de anlayabilmiş değiliz. Serinin son bölümlerinde bu söz tam anlamına kavuşuyor diyebiliriz.

Bilim kurgu bir yapımı ele almak bana göre gerçekten zor bir iş. Şöyle ki yapım bilim kurgu unsurlarını iyi işlerken aynı zamanda sıkıcı da olmamalı yani kendisinde ilgi çekecek unsurları bir arada bulundurmalı. Bu noktadan baktığımızda Steins;Gate içinde barındırdığı komedi, arkadaşlık, aşk ve insan değeri unsurları yönünden kendini oldukça çekici kılmış ve monotonluktan sıyrılmıştır. İlk etapta yavaş yavaş ilerleyen konu, sonrasında kendini akıcı bir hale bırakıyor. Hikaye akışında yer alan ana konu ve kavramlardan bir kaçı; gerçek bir kişi olarak yer almış aynı hikayeye sahip “John Titor”, günümüzde de var olan ve Türkçe ismiyle Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi “CERN”, “D-Mail”,“IBM 1500”,“back to the future”, “zaman makinesi”, “el psy kongroo” vs. Bu kavramlara bir sonraki yazıda değineceğim. Malum bölümlerde çok fazla anlamını merak ettiğimiz kavram ve durumlar var. Bu nedenle bir sonraki yazıyı beklemenizde fayda var diyorum. 🙂

Geçmişten Geleceğe Bir Yolculuk I Steins;Gate

Steins;Gate zaman yolculuğu hakkında ve konusu baya ilginç olan visual novel adaptasyonu bir anime serisi. Seride gelecek bir distopya olarak ele alınmakta ve kahramanlarımız geçmişe mesaj göndererek geleceğin distopyasından günümüzü kurtarmaya çalışmaktadır. Hikayenin gelişimine baktığımızda her şeyin tesadüfi olarak gerçekleştiğini zannediyoruz. Tesadüfen zaman makinası icat etmek, Okabe’nin örgütten, Steins;Gate’den olaylar gelişmeden önce haberdar olması, ev sahibinin örgütten biri çıkması vs. Her şey gerçekten de tesadüf müydü sizce? Bence değil, seriyi izleyenler şunu biliyor ki Okabe bir zaman yolcusu. Paralel zaman çizgilerinde sürekli var olmuş ve her çizgide bir benliğini yaratmış. Onun dışında yaptığı her yolculukta, geçmişe her gidişinde var olan önceki bilgilerini de muhafaza ediyor olması bu durumun tesadüf olmadığının göstergesi değil mi? Zaman zaman hangisi gerçek Okabe diye bizler de izlerken sorgulamadık mı? (Mayushii de sorgulamıştı. Okabe ile olan çöl sahnesinde)

Başka bir perspektiften baktığımızda ise (bana göre) Okabe dini simgelerden baba ve oğulu sembolize eden bir yapıya sahip. Oğul (Hz.İsa) olarak baktığımızda, Okabe bir noktada gelecekte olacakları geçmişe ve şimdiye aktaran bir haberci/peygamber görevi görüyor. Bu noktada bir haberci olan Okabe, kötü bir gelecekten insanları kurtarmak için mücadele veriyor ve bu noktada insanları uyarıyor. Baba (Tanrı) olarak baktığımızda, geçmişin-şimdinin-geleceğin mutlak bilgisi ancak Tanrı’da var olur. Bu yönde inanışlarda kaderin değişimini ise sadece tanrı belirler. Bu noktada ise Okabe, kaderin yönünü değiştiren kimliğiyle karşımıza geliyor. Mayushi’yi ölümden kurtarma çabası ve kurtarışı, Makise için de yine aynı mücadeleyi vererek yeni bir zaman çizgisi yaratması, geçmişi değiştirip geleceğe yön vermesi bu yönde üstlendiği sembol rolü kanıtlıyor.

Geçmişten Geleceğe Bir Yolculuk I Steins;Gate

Serideki başka bir yön ise karakterlerin çoğunun kadın olması. Ve her bir kadın karakterin bir şeyi sembolize etmesi/  Japon toplumundaki kadın tiplerinden biri olması. Bu noktada Mayushii sevimli bir kadın karakteri bir yönüyle de masumiyetin/saflığın sembolü; Makise günlük çalışma hayatına atılmış kendi ayakları üstünde durabilen modern bir kadını; Suzuha da yine Makisu gibi aynı tipte sportif ve cesur modern bir kadını; Moeka asosyal ve toplumdan soyutlanmış bir kadını; Feyris  Japon popüler kültürünün yarattığı bir karakteri (Moe kültürü- hizmetçi kafe konsepti)Urushibara(her ne kadar erkek olsa da biçimsel olarak kadın formunda ele alınmış) ise eski tip Japon kültürü kadınını temsil etmektedir.

Seride akılda kalan konuşmalardan Mayushii’nin “Dudduruu”su, Feyris-chan’ın “nya-nya” ile biten cümleleri, Okabe’nin “Hyoooooouin Kyouuma” deyişi ve çılgın kahlahası, ayrıca “el psy kongroo” unutulmazlar arasında. Onun dışında benim en çok güldüğüm repliklerden biri Okabe’nin Urushibara ile birlikteyken aklından geçirdiği konuşmalarında “otoko da (o bir erkek)” deyişidir.

Kısaca bir çok yönüyle Steins;Gate harmanlandığı birçok literatür öğeleriyle izleyiciye hitap etmeyi başarıyor ve akıllarda kalan bir seri olarak kendini var ediyor. Yazacak çok şeyim var ama tadında bırakmak en iyisi. Eklemek istediklerinizi söyleyebilirsiniz bu arada. Bu yazıdan sonra gelecek 2-3 Steins;Gate yazısı da olacak, o yüzden takipte kalın 🙂

El Psy Kongroo~

Şuraya da favori parçamı ekleyeyim 😀

https://www.youtube.com/watch?v=HFMWJx5Smdc

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz