Geçmiş, Gelecek ve Pişmanlıklar | Orange

0
55

Geçmiş, Gelecek ve Pişmanlıklar | Orange

2016 Yaz sezonundan anime izlemeye tüm bölümlerinin  aynı anda yayınlanması itibariyle ReLIFE‘dan başlamıştım. “Sonra neler var” diye bakarken karşıma Orange çıktı. Orijinal ismi de “Orange” olan seri oldukça başarılı bir sezon animesi ve 13 bölüm olarak yayınlanacak. Mangakası Takano Ichigo olan animenin türü dram, okul, romantik, bilim-kurgu ve hitap ettiği kitle shoujo. Dram, shoujo gibi birbirine yakın olan ama bilim-kurgu gibi çemberinin dışına çıkan türleri aynı potada eritebilen bir yapım olan Orange’nin konusunu birazdan detaylı anlatacağım, ama ondan önce künyesine biraz daha yakından bakalım. Bu arada manganın 2015 Aralık ayında yayınlanmış bir de live-action yapımı bulunuyor.

Serinin yönetmeni Hamasaki Hiroshi, ki kendisini Steins;Gate, Texhnolyze ve Terra Formars gibi yapımlardan tanıyor ve biliyoruz. Senarits koltuğundaki isim Kakihara Yuuko, o da Chihayafuru‘nun ikinci sezonunda senaryolarına aşina olduğumuz bir kişi. Müziklerini ise Tsutsumi Hiroaki yapıyor. Serinin stüdyosu ise Telecom Animation FilmLupin III serileriyle tanıdığımız bir stüdyo olan Telecom Animation Film’in TMS Entertainment destekli olduğunu da belirttikten sonra seiyuu kadrosuna geçelim;

Geçmiş, Gelecek ve Pişmanlıklar | Orange

Seiyuu kadrosu da oldukça başarılı. Zira kalabalık bir kadroyla karşılaşıyoruz. Asıl karakterlerimizden olan Takamiya Naho‘yu sevilen ve oldukça popüler bir isim olan Hanazawa Kana seslendirmiş. Referansları da oldukça güçlü; Steins;Gate – MayuriDurarara!! – AnriKiseijuu: Sei no Kakuritsu – Satomi ve Psycho-Pass – Akane sadece birkaç tanesi… Referansların da anlaşıldığı üzere kadronun ağır topu kendisi oluyor. Hikayemizin en önemli erkek karakterlerinden Naruse Kakeru‘yu Yamashita Seiichirou seslendirmiş. Fakat onun referanslarında dikkatimi çeken bir işi yok maalesef. Bir diğer erkek karakterimiz olan Suwa Hiroto‘nun seiyuusu Furukawa Makoto. Kendisini geçen kış, One Punch Man‘de Saitama-sensei olarak dinlediğim için nasıl bir performans göreceğimi az-çok biliyordum. Arkadaş grubundaki önemli karakterlerimizden olan Murakasa Azusa‘yı Takamori Natsumi seslendirmiş. Kendisini daha önce Another‘da Mei olarak dinlemiş olabilirsiniz.

Naho yeni dönemin ilk gününde, okula hayatında ilk defa geç kalır. Evden çıkmaya çalışırken de kendisine gelmiş bir mektup bulur. Geç kaldığı için oyalanmayan Naho mektubu okulda okumaya başlar. Mektupta 27 yaşındaki hali olduğu yazmaktadır. Üstelik 27 yaşındaki hali geçmişte yaptığı ya da yapmadığı bazı şeylerden pişmandır ve 16 yaşındaki halinden yazdıklarını yapmasını istemektedir. Naho başta mektupta yazılanlara inanmaz ama gün içinde olanlar tıpkı yazılanlar gibi gelişince inanır ve gelecekteki halinin pişmanlıklarından kurtarmak ister. Tabii bu düşündüğü kadar kolay olmayacaktır.

Geçmiş, Gelecek ve Pişmanlıklar | Orange

Slice of life havasında ilerleyen bir anime Orange. Naho’nun gelecekteki halini düşünüp, şimdi bir şeyleri değiştirerek geleceğini de değiştirmek istemesi oldukça ilginç. Fakat bu değişimin o kadar kolay olmaması Naho’nun en büyük handikapı. Naho’nun güzel bir arkadaş grubu var ve sınıfa yeni gelen transfer öğrenci Kakeru’yu da aralarına alıyorlar. Mektup da zaten genel olarak Kakeru ile ilgili çünkü bölümler ilerledikçe ve gelecekten de sahneler gördükçe Naho’nun neden geçmişi değiştirmek istediğini daha iyi anlıyoruz. Ve Kakeru’nun önemi de artıyor.

Seri slice of life havasında olsa da, gelecekten gelen mektup hikayesiyle bilim-kurguya da ucundan kıyısından dokunuyor Orange. Özellikle ara ara “geçmiş değişirse gelecek de değişir mi?” konuşmaları, paralel evren muhabbetleri olayın boyutunu biraz daha ciddileştirmiş. Tamamen bir açıklama beklemiyorum elbette bilim-kurgu kısmı için ama şimdilik seri buna zaman zaman dokunarak konuya bağlı tutuyor bu kısmını. Üstelik genellikle bölüm sonlarında gelecekten bölümler izlememiz sayesinde geçmiş-gelecek kurgusundan da kopmuyoruz.

Geçmiş, Gelecek ve Pişmanlıklar | Orange

Shoujo türü gereği ikili ilişkileri sıklıkla görüyoruz elbette ama arkadaş grubundanki dinamikler de çok önemli. Her karakterin kişilikleri seriyi farklı etkiliyor. Daire içerisinde Naho ve Kakeru olsa da dairenin etrafında olan Naho’nun arkadaşları olayların akışını farklı etkiliyor. Türleri arasında olan dram kategorisini ise kişisel sorgulamalar ve imkansızlıklar karşısındaki çaresizlikler dolduruyor. Mangası oldukça sevilen bir seri olan Orange’nin şimdilik animesi de iyi gidiyor ve sezonun kaçırılmaması gereken animelerinden birisi oluyor.

Konu olarak farklı türleri bünyesinde barındırdığı için hitabettiği kitlesi oldukça geniş olan serinin görsel ve işitsel anlamda da çok iyi olduğunu belirtmeliyim. Çizim kalitesi çok başarılı ve sahne müziklerinin kullanımı seri ile mükemmel bir uyum içinde. Karakter Tasarımcısı Yuuki Nobuteru görsel anlamda çok iyi bir iş çıkarmış, aynı şekilde müzisyen Tsutsumi Hiroaki de öyle. O zaman buyurun tanıtım videosunu;

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz