GANTZ:O

0
65

GANTZ:O

ABD sinema sektörünün en önemli kaynağı şüphesiz çoğu ciddi okurun eline bile almadığı çizgi romanların kahramanlarından oluşuyor. Texas, Tommix’ten Batman, Superman,  Flashgordon’a varan süreçte  öyküler tükendikçe karakterlerin çocukluğuna gençliğine dönülmesi de zorunluluk oluşturuyor. Japon sinemasınınsa  besleneceği çok sayıda eser var ve Japon hayal gücünün genişliği Batı dünyasıyla kıyaslanamaz.

Mangaların da görsel yönü ağır basan kaliteli çizimler olması sinemaya aktarırken yönetmene tasarımcıya büyük kolaylıklar sağlamakta, büyük bir hayran kitlesince tüm dünyada okunan mangalardan olan Gantz da bu yüzden sinemaya animasyon olarak aktarılmış. Film Küre, Uzay Yolu gibi  bildiğiniz tanıdık gelen senaryoları hatırlatacak ama   hayata ve bilime  yeni çarpıcı  bir bakış açısı getirmesiyle  özgünlüğünü koruduğunu göreceksiniz. Japon inanışlarından  filmlerinden vazgeçilmez olanı  Kaiju farklı bir yorumla karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz gibi  Kaiju, güçlü, tehlikeli ve genellikle kalabalık şehirleri hedef alan canavarların işlendiği yapımlar olarak tanımlanıyor. En bilinen örneği şüphesiz Godzilla olan bu canavarlar bu sefer kendiliğinden ortaya çıkmıyor. Yaratıcı bir güç olduğunu ima eden dünya  dışı güçler dünyamıza canavarları göndermekle kalmıyor, şehrin altüst edilmesini insanların yok edilmesini bir oyun haline getiriyor. Oyunu bozacak canavarları öldürecek  kahramanlarını da ölülerden seçerek  her şeye muktedir olduğunu izleyiciye ispatlıyor. Bilindiği gibi diğer filmlerde , Siyah Giyen Adamlar, Harry Potter, sıradan insanlar her şeyden habersiz yaşar,  her şey eski haline dönerken filmde gerçekçilik daha ön plana çıkıyor ve   canavarlar gerçekten dünyamızı altüst ediyor, sivilleri katlediyor, hatta tüm dünya haberdar olup  çaresizce seyirci kalıyor. İzleyiciye “İstila, Ziyaretçi, Predator” filmlerini hatırlatsa da Tokyo’nun ortasında dirilmiş bir kahramanın macerasını izlemek eğlenceli.

GANTZ:O

Gelelim oyunun kurallarına ve kahramanımıza; oyun dediğimiz gibi ölülerden seçiliyor başkahramanımız Kato kardeşiyle yaşayan cesur biri ki ölümü de  cesareti ve  kahramanlığından  oluyor. HikayemizdeTokyo’da yaşayan Matsuru Kato metroda yaralı birisine yardım etmeye çalışırken kendini bir anda Gantz’ın önünde buluyor.  Canavarları öldüren 100 puanı toplayan kişi her şeyi unutarak yeniden dünyaya dönmek, takım arkadaşlarından birini hayata döndürmek ya da daha güçlü bir silah seçme şansına sahip oluyor. Yetim ve öksüz olan kardeşine dönebilmek için canavarı öldürebilen en iyi savaşçı olmak zorunda olan Kato kendini bir aşkın ortasında buluyor. Başından sonuna dek ilgi çekici, çarpıcı, hareket ve  heyecan dolu bir film. Kalitesi yüksek eğlenceli bir film. Tokyo ve diğer şehirlerde  yaşanan macerada Japonya’yı da gezmiş oluyoruz. Okumayanlar için anime ve mangasını tavsiye ederim. Çevirisi başarılı olan filmin Türkçe dublaj seçeneğinin bulunması da okuma telaşıyla heyecanlı sahneleri  kaçırmamızı önlüyor.

Kurgusu, karakterleri sağlam, duygu yoğunluğu olan   film akışı, hareketliliği yüksek  bir film. Ayrıca anime ve mangayla yakın çizimler kullanılması da isabet olmuş.

Yapım : Japonya Imdb: 7.2

Yönetmen: Keiichi Saitô, Yasushi Kawamura

Oyuncular: ChrisJaiAlex, Lucien Dodge, TonyAzzolino

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz