Felsefe ve Aksiyonun Harmanlanmış Şekli | Elfen Lied

0
53

Felsefe ve Aksiyonun Harmanlanmış Şekli | Elfen Lied

Bu yazımda sizlere Kanlı mı kanlı bir animeyi tanıtmak istiyorum. Bu animenin her bölümünden kan sızıyor..
Tanıtımını yapacağım anime izlemese bile çoğu kişinin adını duymuş olduğunu düşündüğüm Elfen Lied. Almanca kökenli olup Türkçeye “Elf Şarkısı” olarak çevirebiliriz.Hangi türlerde barınacağını soracak olursak buna “Doğaüstü Güçler, Drama, Gerilim ve tabi ki Bilim Kurgu” diyebiliriz.

Felsefe ve Aksiyonun Harmanlanmış Şekli | Elfen Lied
Lynn Okamoto tarafından yazılmış bir Japon manga ve anime serisidir. Japonya’da Şūeişa tarafından Haftalık Young Jump dergisinde yayınlanan Elfen Lied yirmi cildin tamamlanması ile sonlanmıştır. Elfen Lied, 2002 yılında mangasıyla popüler hale gelmiştir. Çizer Lynn Okamoto mangasının bu kadar başarılı olacağını tahmin edemediğinden sanırım çok da üzerinde durmamış. Öncelikle yazıya başlamadan önce, kan ve ecchi ögelerinden rahatsız oluyorsanız sizi şimdiden uyarmalıyım. Anime uyarlaması ise 2004 yılında yapılmıştır ve 13 bölüm sürmüştür.

Felsefe ve Aksiyonun Harmanlanmış Şekli | Elfen Lied

Başta konusundan bahsedelim. Oldukça enteresan bir konuya sahip olan Elfen Lied günümüzde geçmektedir. Görünüş itibariyle kafatası yapısı insanlardan farklı olarak sadece iki tane boynuz bulunan ve insan türünün bir üst tabakası olarak görülen Dicloniuslar, insanlar için oldukça tehlikeli görülür. Bu Dicloniusların doğuştan özel ve çok tehlikeli yetenekleri vardır. İnsanların göremediği, vektör adı verile fazladan kollara sahiptirler. Bu kollar ile bir insanı göz açıp kapayasıya kadar parçalara ayırabilirler. Yetişkin bir insandan yaklaşık olarak 207′ ye yakın kemik olduğunu düşünecek olursak, bu kolların aslında vektör adı verilen bir kıyma makinasından farkı olmadığını görmekte zorlanmıyoruz. Her Diclonius’ın vektör sayısı ve uzunlukları farklıdır ama ortak bir yanları vardır. Hepsi öldürmeyi sevmektedir. Hatta öldürmek için yaratılmışlardır. Bu nedenle doğan Dicloniuslar yok edilmekte, eğer yeni doğmadıysa da çok gizli bir araştırma merkezinde, yüksek güvenlik eşliğinde kapalı tutulmaktadırlar. Baş karakterlerimizden olan Lucy de bu merkezde kapalı tutulmaktadır ama artık bu durum Lucy için değişmelidir. Bunu merkezden sayısız korumayı gözünü bile kırpmadan öldürmek dışında başka bir şekilde yapmayacağı aşikardır. Arkasında düzinelerce parçalanmış ve tanınmayacak halde cesetler bırakarak merkezden kaçmıştır. En azından Lucy kolayca kaçabildiğini düşünüyordur. Taki kafasındaki kaska sert bir mermi darbesi alarak bilincini yitirip denize düşene kadar. Lucy, merkezden kaçmıştır fakat kafasına aldığı darbeden dolayı Kişiliği ikiye bölünmüştür. Bir tarafta sadece “Nyuu” diyebilen tatlı, şirin bir kız, diğer tarafta bütün insanlığın sonunu getirebilecek bir şeytan… Sahilde Lucy’ yi bulan iki kuzenin, onu evlerine alması ile olaylar gelişir. Peki beklenen son nedir?

Felsefe ve Aksiyonun Harmanlanmış Şekli | Elfen Lied

Konu anlatımı biraz uzun sürmesiyle birlikte hemen görüşlerimi aktarmak istiyorum. Bu animeye başlamadan önce konusu hakkında pek bir bilgiye sahip değildim. Sadece oldukça kanlı bir anime olduğunu bilmemle birlikte daha çok psikolojik bir yapıt olduğunu düşünmekteydim. Doğru söylemek gerekirse bildiğim tek şey, ana karakterimizin saçlarının pembe renkte olduğuymuş. Aslında animede duygu kavramının tam olarak aktarılamadığını düşünüyorum. Çok başarılı bir şekilde aktarılmak istenmiş lakin bunu yapmaya çalışırken sanırım biraz çuvallamışlar. Lucy’ nin iki ayrı karaktere bürünmesinde bunu tetikleyen şeyin ne olduğu hakkında pek bir bilgi verildiğini düşünmüyorum. Aynı zamanda Dicloniusların aslında duygu yoksunu yaratıklar olup sadece öldürmek kavramını benimsediklerini vurgulamaya çalışıyorken, animede gösterilen Diclonius karakterlerin aslında ne gibi bir trajedi yaşadıklarını seyirciye sunmaları oldukça kafa karıştırıcı. Kısacası anlatmak istediğim yüksek derecede vahşet, birilerinin her an ölmesi ve acımasız olmalarına karşın duygusal olan Diclonius isimli bu yaratıklar hakkında iyi mi yoksa kötü mü düşüneceğinizi kestirememeniz. Sanırım burada boynuzları yüzünden dışlanan Dicloniusların vahşiliğe meyilli kişiliklerinin ön plana çıkma sebeplerini anlatmak istemişler. Bu şekilde yorumlarsak bu duruma bir anlam katabileceğimizi düşünüyorum. Görünüşü nedeniyle toplumda dışlanan insanların, kendi içlerinde ne gibi bir savaş verdikleri yönünde yapılmış bir anime dersek doğru olabilir sanırım. Psikolojik anlamda izleyiciyi düşündürmeye bir o kadar önem vermiş yani Elfen Lied. Zaten bu durumu final sahnesiyle de anlayabiliyoruz. Birde kedi kulağı görünümlü boynuzlar var. Bu boynuzlarla da tatlı bir unsur katılmak istenmiş sanırım. Ama bir kan tutkunuysanız bu sizin için hiç sorun yaratmayacaktır. Bu şekil düşünmemin nedeni; bir oda içerisindeki insanları tek bir hareket ile parçalara ayrılması sonucu oda duvarlarının kırmızı renge bürünmesi beni gayet etkiledi. Görsel dışında ses efektleride bir o kadar başarılı. Eğer animeyi kulaklık ile izlerseniz kendinizi bir sinemada hissedebilirsiniz. Sağ taraftan gelen bir sesin gerçekçi etkisiyle kendinizi sağ tarafınızı kontrol ederken bulabilirsiniz. Bu arada bir buçuk dakika süren açılış müziğinden de söz etmeden geçemeyeceğim. Bence müzik anime için harika düşünülmüş ve cuk oturmuş. Yeri geldiğinde tüylerinizi diken diken edebilecek, yeri geldiğinde ise hüzünlendirebilecek bir müzik türü…

Felsefe ve Aksiyonun Harmanlanmış Şekli | Elfen Lied

Kısacası yaşanmış trajik olayların kişinin bünyesinde nelere yol açabileceğini göstermeyi hedefleyen ve psikolojik anlamda anlatmak istediği felsefeyi seyirciye vermeyi başarabilen Elfen Lied, şiddeti, duygu yoğunluğu, bir o kadar da eğlencesi bol bir anime aslına bakılırsa. Son bölüme geldiğinizde seri ruhunuza bir çizik atmış oluyor adeta, pek unutulacak gibi de değil. Adamı biraz sarsıyor. Sizi kişiliğinize göre aşırı duygusal ya da vahşet düşkünü bir insan yapabilecek ve ‘insanlık’ kavramına bakış açınızı değiştirecek bu başarılı bu yapımı herkese öneriyorum. Felsefe ile Aksiyon kavramlarının nasıl harmanlandığını başka bir animede bu kadar net görebilmeniz çok güç olabilir. Bu tadı almadan yeni bir anime izlemeyin derim. Şimdiden iyi seyirler.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız AnimeXtra adresinde yayınlanmıştır. 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz