Eve’in Yeri’nde Güzel Zaman Geçiriyor Musunuz? | Eve no Jikan

0
51

Eve’in Yeri’nde Güzel Zaman Geçiriyor Musunuz? | Eve no Jikan

2008 animesi olan Eve no Jikan ya da ingilizce ismiyle Time of Eve, altı bölüm sürmüş bir yapım. Yani bir nevi mini-anime. Üstelik bölümler de 15 dakika. Fakat kısa bir yapım olmasına rağmen aslında ciddi şeyler anlatıyor. Bilim-kurgu ve slice of life türlerinde fakat gerçekçiliğe yakınlığıyla da dikkat çekiyor. Serinin yaratıcısı ve yönetmeni olan Yoshiura Yasuhiro 2013’ün en güzel, en yaratıcı ve en başarılı filmlerinden birisi olan Sakasama no Patema’nın da yaratıcısı ve filmin yönetmeni. Ayrıca yönetmenin Harmonie isminde deneysel diyebileceğim bir kısa filmi daha var ki tavsiye edebileceğim en ilginç yapımlardan birisidir bu kısa film.

Eve no Jikan’a dönersem, serinin müziklerini Okada Tohru yapmış. Başka bir işini referans gösteremesem de burada çıkardığı işi çok beğendiğimi söyleyebilirim. Zira OST gerçekten çok iyi. Yapım stüdyosu ise Studio Rikka. Az ama öz işleri olan stüdyo için referanslarına baktığımda, daha çok filmlerle ilgilenmişler diyebilirim.

Seiyuu kadrosunda kaşımıza şu isimler geliyor; Masaki karakterinde Kenji Nojima’yı (High School DxD’de Yuuto, Psycho-Pass’de Ginoza), Rikuo karakterinde Jun Fukuyama’yı (Ansatsu Kyoushitsu (TV)’de Koro-sensei, Code Geass’da Lelouch, Noragami’de Kazuma) ve Nagi karakteriyle de Rina Satou’yu (Bishoujo Senshi Sailor Moon Crystal’da Rei) dinliyoruz.

Eve’in Yeri’nde Güzel Zaman Geçiriyor Musunuz? | Eve no Jikan

Bu arada yapımın 2010 Tokyo Anime Fuarı Animasyon Ödülleri’nde “OVA dalında en iyi eser ödülü”nü almış bir seri olduğunu da belirteyim.

Kısaca konusuna değinmem gerekirse; serimiz yakın gelecek Japonya’sında geçiyor. Robotlar alabileceği son şekil olan insan formunda üretilmekte ve insanlara yardımcı, destekçi pozisyonuyla piyasaya sürülmektedir. Öte yandan karşıt görüşteki insanlarca kurulmuş bir komite olan Etik Komesi ise androidlerin genişleyen kullanım alanlarını kısıtlamanın yollarını aramaktadır. Tüm bunlar serimizin altmetnini oluştururken asıl hikayemiz aslında Rikou’nun, yardımcı androidi olan Sammy’nin günlük aktivitelerini kontrol ederken emir vermeden gittiği bir adrese gitmek istemesiyle başlar. Sammy’nin son zamanlardaki değişen hareketlerinden şüphelenen Rikou bu kontrolden sonra Sammy’nin kendi başına gittiği kafeye gider ve oldukça ilginç bir kuralla karşılaşır. Zira bu kafede androidler ve insanlar diye bir ayırım yoktur ve herkes bu kurala uymak zorunda olup birbirlerine eşit davranmak zorundadır.

Eve’in Yeri’nde Güzel Zaman Geçiriyor Musunuz? | Eve no Jikan

Seride androidlerin uymak zorunda olduğu üç kural var. 2004 yapımı “I, Robot” filmini izlediyseniz bu kuralı hemen hatırlayacaksınız;

 1. Robotlar, insanlara zarar veremez ya da başka yerden zarar görmesine pasif kalamaz.
 2. İlk yasayla çatışmadığı sürece insanların emirlerine itaat etmek zorundadırlar.
 3. İlk 2 yasayla çatışmadığı sürece robotlar kendilerini korumak zorundadır.

Sadece bu kurallar ışığında hareket eden androidlerin gri bölgelerinin olacağını düşünmek elbette saçma olmaz. İşte serimiz aslında tam da bu gri bölgeye odaklanıyor. Kafede gelişen olaylar ve karakterler oldukça ilginç. Zaten karakterleri tanıdıkça hem androidleri hem de onların efendileri olan insanların tutumlarını, yaşanan fikir ayrılıklarını daha iyi görüyor izleyici.

Eve’in Yeri’nde Güzel Zaman Geçiriyor Musunuz? | Eve no Jikan

Serinin etik içeriğini çok beğendiğimi hemen belirteyim. Yukarıda da belirttiğim gibi altı bölüm olan serimiz her bölümünde aslında bir şekilde android-insan karşılatırması yapıyor ve etik açıdan adroidlere insan muamelesi yapılıp yapılmamasının artılarını ve eksilerini gösteriyor. Her ne kadar çok derine inmese de bunu yaparken kişisel deneyimlerden yola çıkması, Masaki ve Rikou gibi izleyicisine de açıklayıcı bir şekilde anlatması oldukça etkili olmuş.

Serinin çizimlerini ve sahne açılarını çok beğendim. Özellikle mekanların gerçekçiliği çok başarılı olmuş. Karakterler de fena değil. Müzikleri ise çok daha iyi. Sahnelerle uyumu ve yarattığı süreklilik örnek gösterilecek boyutta bence. Konusunu ve sinematografisini bu kadar sevdikten sonra serinin kısa olması üzücü gelebilir, zira seri bittiğinde devamının gelmesini istemeniz kuvvetle muhtemel.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz