En İyi Japon Aşk Filmleri

0
145

Romantik ve dram severler için en iyi Japon aşk filmleri listesi!

Kültürü ve dili yakından tanımak için en iyi yollardan biri de ikili ilişkilere göz atmaktır. Bunu ailevi ilişkileri de ekleyebiliriz.

Romantik Japon filmleri, ülkesinin kültürünü yansıtması açısından çok önemli. Bu yazıda gelmiş geçmiş en iyi Japon filmlerinden bahsedeceğiz.

Tabi ki filmleri izlerken toplumsal incelemenin yanında, duygulanmak da serbest 🙂 Gelin 10’dan geriye en iyi Japon aşk filmleri listesine birlikte bakalım 🙂

En İyi Japon Aşk Filmleri

10 -From Me to You (Kimi ni Todoke)

Yapım yılı: 2010

Yönetmen: Naoto Kumazawa

Oyuncular: Mikako Tabe, Haruma Miura

Sosyalleşme konusunda pek becerikli olmayan, iyi kalpli genç kızSawakoKuronuma’ya (MikakoTabe) sınıfta “Sadako” lakabı verilmiştir. Çünkü hem saç kesimi “The Ring” adlı korku filmindeki ana karakterin saç kesimi gibidir, hem de adı filmin baş karakteriSadako’yu anımsatmaktadır. Üstelik sınıftakiler Sawako’nun gözlerine üç saniyeden fazla bakmanın kötü şans getireceğine ve kızın hayaletleri çağırabildiğine inanmaktadırlar.

Sawako’nun tuhaf hayatı hayatı okulun en popüler çocuğu olan ShotaKazehaya (HarumaMiura) ile karşılaşınca farklı bir yöne girer.

Kimi ni Todoke, çok masum ve sıcak bir aşk filmi.Aşkın saflığını ortaya koyan film, 128 dakikalık süresi ile de dikkat çekiyor.

Bu arada filmin bir de animesi olduğunu ekleyelim.

En İyi Japon Aşk Filmleri

9 -One Week Friend (Isshūkan Furenzu)

Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Shosuke Murakami

Oyuncular: Haruna Kawaguchi, Kento Yamazaki

Film, MatchaHazuki’nin yazıp çizdiği aynı adlı mangadan uyarlanmış.

Lise öğrencisi YukiHase ( KentoYamazaki ) aynı sınıfa düştüğü Kaori Fujimiya (HarunaKawaguchi) ile yakın olmak istemektedir. Ama Kaori randevularını unutmaktadır. Kento, kızın eski arkadaşlarından Kaori’nin sürekli benzer davranış gösterdiğini öğrenir. Kaori sadece randevuları unutmakla kalmaz, arkadaşlarını da tanımıyor gibidir!

Kento, tesadüf eseri, Kaori’nin bir tür amnezi hastası olduğunu öğrenir. Genç kız, her pazartesi ailesi dışında herkesi unutmaktadır! Bu kötü durum Kento’yu vazgeçiremeyecektir.

En İyi Japon Aşk Filmleri

8- I Give My First Love to You (Boku no Hatsukoi o Kimi ni Sasagu)

Yapım yılı: 2009

Yönetmen:Takehiko Shinjo

Oyuncular: Mao Inoue, Masaki Okada

Kalp acıtan, romantik bir film. Hem de gerçek anlamda.

Takuma küçüklüğünden beri kalp hastasıdır. Mayu, Takuma’nın doktorunun kızıdır. İkili sekiz yaşından beri bir arada büyümüşlerdir. Birbirlerine aşık olurlar.

Ancak sorun büyüktür. Takuma’nın hastalığı muhtemelen 20. yaş gününü görmesine bile izin vermeyecektir. Filmi daha fazla anlatmayalım. Sadece son derece duygusal olduğunu ve ağlamak için bir film arıyorsanız doğru film olacağını belirtelim.

En İyi Japon Aşk Filmleri

7- The 100th Love with You (Kimi to 100 Kaime no Koi)

Yapım Yılı: 2017

Yönetmen:  Sho Tsukikawa

Oyuncular: Miwa, Kentaro Sakaguchi, Ryo Ryusei, Erina Mano

Eğer içinde müzik de olan romantik bir film isterseniz Kimi to 100 Kaime noKoi doğru film. Başrollerde Yıldız şarkıcı Miwave model Kentaro Sakaguchi, liseli sınıf arkadaşları Aoive Riku olarak yer alıyorlar.

İkili bir müzik grubundadırlar. Yeni gösteri için hazırlanırken Riku zamanda yolculuk gücüne sahip olduğunu keşfeder. Film bildik Japon gençlik aşk filmleri ögeleri taşıyor. Bununla birlikte işin içine müzik girince ilginç bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

En İyi Japon Aşk Filmleri

6- Heavenly Forest (Tada, Kimi o Aishiteru)

Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: TakehikoShinjō

Oyuncular: Aoi Miyazaki, Hiroshi Tamaki, Meisa Kuroki

Makoto, okulda ilk gününde Shizuru adında sevimli bir kızla tanışır. Makoto normalde insanlar arasında utangaç biridir. Shizuru bundan etkilenir. Shizuru Makoto ile birlikte olmak istediği için hobi olarak fotoğrafçılık ile ilgilenmeye başlar. İkisi birlikte yakındaki bir ormanda fotoğraf çekerek vakit geçirirler. Ancak, Makoto kısa süre sonra Miyuki adında, güzel bir öğrenciye ilgi duymaya başlar. Shizuru bu durumdan memnun değildir ve bir gün Makoto’ya doğum günü için ormanda öpüştükleri bir fotoğraflarını çekmek istediğini söyler.

Tada, Kimi o Aishiteru, diğer filmlerden biraz farklı. Romantik bir film ama sanatsal yönü ile ön plana çıkıyor. Filmin merkezinde öğrenci Makoto ve Shizuru ve Miyuki adındaki iki kız ile ilişkisi var.

Tada, Kimi o Aishiteru, romantizme derin düşüncelere sahip bir bakış atıyor. Ama melankoli yerine mutluluk kullanarak. Makoto bir fotoğrafçı olduğu ve Pastoral çalışmalar yapmayı sevdiği için filmde bolca Japonya’nın güzel tabiat manzaraları bulunuyor.  Filmin mangası da var.

En İyi Japon Aşk Filmleri

5- Our Meal for Tomorrow (Bokura no Gohan wa Ashita de Matteru)

Yapım yılı: 2017

Yönetmen: Masahide Ichii

Oyuncular: Yuto Nakajima, Yuko Araki

Koharu ve Ryota lise öğrencileridir. Ryota diğer insanlardan farklıdır. Çok az konuşur. Koharu ise aklındakini söylemekten çekinmez. Parlak bir kişiliği vardır.

Film, Koharu ve Ryot’un yedi yıl boyunca tanışmalarından evliliğe giden yolda yaşadıklarını anlatıyor. 

Bokura no Gohan wa Ashita de Matteru, aynı adlı romandan uyarlanmış.

En İyi Japon Aşk Filmleri

4- 1778 Stories of Me and My Wife(Bokuto tsumano 1778 no monogatari)

Yapım yılı: 2011

Yönetmen: Mamoru Hoshi

Oyuncular: Tsuyoshi Kusanagi, Yuko Takeuchi

Bilim kurgu yazarı Sakutaro (Tsuyoshi Kusanagi) ve banka çalışanı Setsuko (Yuko Takeuchi) lisede iken bir yaz gezisinde tanışmışlardır. O zamandan beri birlikte zaman geçirirler. Sonunda evlenirler.

Bir gün Setsuko mide ağrısı nedeni ile hastaneye gider. Sakutora burada karısının kolon kanseri olduğunu öğrenir. Doktoru, kahkaha atmanın kadının bağışıklığına iyi geleceğini söyler. Setsuko her gün karısı için kısa hikâyeler yazmaya başlar. İlk başlarda Setsuko’nun sadece bir sene yaşayacağı ön görülürken beş yıldan fazla yaşar ve Sakutaro ona 1778 kısa hikaye yazar. Film, bilim kurgu yazarı Tayu Mayumura’nın gerçek hayat hikâyesine dayanıyor.

En İyi Japon Aşk Filmleri

3- The Liar and His Lover(Kanojo wa Uso o Aishisugiteru) 

Yapım yılı: 2013

Yönetmen: Norihiro Koizumi

Oyuncular: Takeru Satoh, Sakurako Ohara

Kanojo wa Uso o Aishisugiteru, 25 yaşındaki bir müzisyen ve şahane bir sese sahip olan 16 yaşındaki lise öğrencisi Riko arasındaki aşkı anlatıyor.

25 yaşındaki müzisyen Aki (Takeru Satoh) popüler müzik grubu CrudePlay’in başarılı bir üyesidir. Ancak yeni bir çıkış yapmak üzere oldukları sırada Aki gruptan ayrılır. Ama Soichiro adı altında grubun besteciliğine devam eder. Aki, Riko ile çıkmaya başlar. Riko, Aki’nin gerçek kimliğini bilmemektedir.

Film “Kanojo wa Uso o Aishisugiteru” adlı Kotomi Aoki tarafından yazılıp çizilen mangaya dayanıyor. Aynı mangadan uyarlanan bir de Kore dizisi var.

En İyi Japon Aşk Filmleri

2- My Girlfriend Is a Cyborg  (Boku no Kanojo wa Saibōg)

Yapım yılı: 2008

Yönetmen: Kwak Jae-yong

Oyuncular: Haruka Ayase, Keisuke Koide

Kahramanımız Jiro Kitamura, 20. doğum gününde bir alış veriş merkezinde güzel bir kızla tanışır. Çok geçmeden onun bir cyborg olduğunu öğrenir.

Cyborg, sıkıcı bir üniversite öğrencisi olan Jiro’dan hoşlanmaya başlar. Ama aslında gerçekten duygularını hissedememektedir. Bu yüzden Jiro mecburen ondan ayrılır. Yalnız kalır, özlem çeker. Bir gün, Tokyo’da büyük bir deprem olur. Cyborg kız, Jiro’nun hayatını kurtarır ve o anda, gerçek bir insan gibi hisler duymaya başlar.

Film kalpleri ısıtan bir öyküye sahip. Sadece aşka değil insanlığa da temas ediyor.Film, git gide yalnızlaşan Japon toplumuna bir ışık tutuyor.

En İyi Japon Aşk Filmleri

1-Crying Out Love in the Center of the World (Sekai no Chūshin de, Ai o Sakebu)

Yapım yılı: 2004

Yönetmen: Isao Yukisada

Oyuncular: Mirai Moriyama, Masami Nagasawa

Sekaino Chūshin de, Ai o Sakebu, Japonya’nın en sevilen romantik filmi. Film, çok satan Socrates in Love adlı romana dayanıyor.

Ritsuko yeni bir daireye taşınmak için eşyalarını paketlerken eski bir kaset bulur. Kaseti dinleyen kadın, “Sanırım yakında öleceğim” diyen bir kız sesi duyar. Ritsuko nişanlısı Saku’ya “bir süre için uzaklara gidiyorum. Benim için endişelenme” şeklinde bir not bırakır ve oradan ayrılır. Bu arada Saku bir barda Japonya’ya yaklaşan bir tayfunun haberini izlemektedir. Televizyondaki haber programında arka planda nişanlısının hava alanında olduğunu görür ve onun memleketine gittiğini anlar. Saku, Ritsuko ve kasette sesi olan kızla tanıştığı yer olan memleketlerine gitmeye karar verir.

Film çok iyi bir oyunculuk ve sinematografi içeriyor ve Japon Akademi ödüllerine sahip. Japon romantik film şablonunu kavramak için de izlenebilecek çok güzel bir yapım.

Aldığı Japon Akademi Ödülleri

Üstün performans gösteren yardımcı kadın oyuncu (MasamiNagasawa)

Üstün Sinematografi (NoboruShinoda)

Üstün Işık yönetimi (YukiNakamura)

“Rookie of theYear” (MiraiMoriyama)

En popüler Aktör/Aktrist (MasamiNagasawa)

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz