En İyi 10 Japon Erkek Sinema Oyuncusu

1
82

Japon Sinemasında adından söz ettiren en iyi 10 Japon erkek sinema oyuncusu listesini sizler için hazırladık. Listede Kanata Hongo, Shuhei Imamura, Masataka Kubota, Takeru Satoh, Shota Sometani, Sosuke Ikematsu, Ryunosuke Kamiki, Masaki Suda, Yuya Yagira ve Kento Yamazaki yer alıyor.

En İyi 10 Japon Erkek Sinema Oyuncusu

10. Kanata Hongō

En İyi 10 Japon Erkek Sinema Oyuncusu

The Prince of Tennis’teki Ryoma Echizen, Nana 2’deki Shin, Himitsu no Hnazono’daki Hinata ve Seigi no Mikata’daki Okamoto Riku rolleri ile ön plana çıkan Japon aktör ve model Kanata Hongo, ayrıca Btooom! ve Gantz gibi anime serilerinde de görev aldı.

9. Shuhei Nomura

En İyi 10 Japon Erkek Sinema Oyuncusu

2009 yılında düzenlenen Nationwide Amuse Audition’da 30.000 kişi arasından seçilen Çin kökenli Japon oyuncu Shuhei Nomura, Chihayafuru: Kami no Ku’da Taichi Mashima, Biri Gal’de Reiji Mori rollerde yer aldı. 10. Osaka Film Festivali ve 7. Tama Sinema Forum’unda En İyi Yükseliş Yakalayan Aktör Ödüllerini kazandı.

8. Masataka Kubota

En İyi 10 Japon Erkek Sinema Oyuncusu

Rurouni Kenshin’deki Akira Kiyosata, 13 Assassins’deki Shōjirō Kokura, Kanojo wa Uso o Aishisugiteru’daki Shinya Shinohara gibi rollerde yer alan Japon oyuncu Masataka Kubota,  34th Yokohama Film Festivali’nde En İyi Amatör Oyuncu, 27 Takasaki Film Festivalin’de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, 83 Televizyon Dram Akademi Ödüllerinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödüllerini kazandı.

7. Takeru Satoh

En İyi 10 Japon Erkek Sinema Oyuncusu

Kamen Rider Den-O’daki  Ryotaro Nogami ve Rurouni Kenshin’deki Himura Kenshin rolleri ile tanınan Japon oyuncu Takeru Satoh adına fanları 2009 yılında Tokyo’da Takeru Festivali düzenledi. 60 Televizyon Drama Akademi Ödüllerinde İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, 2012 Japan Aksiyon Ödüllerinde En İyi Aksiyon Aktörü, 2014 Hochi Film Ödülünde En İyi Aktör ve Tokyo Uluslararası Tiyatro Festivalinde En İyi Aktör Ödüllerini kazandı.

6. Shota Sometani

En İyi 10 Japon Erkek Sinema Oyuncusu

2011 yılında  Shinji Aoyama’nın Tokyo Park filmi ile çıkış yakalayan Japon oyuncu Shota Sometani, Parasyte 1-2’deki Shinichi Izumi, Bakuman’daki Neji, Strayer’s Chonicle’deki as Manabu ve Himizu’daki Yuichi Sumida rollerini canlandırdı. 2011 yılında 68 Venedik Uluslararası Film Festivali, 57 Elan d’or Ödülleri, 36. ve 39 Japon Akademi Ödülünde En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu çeşitli ödülleri kazandı.

 5. Sosuke Ikematsu

En İyi 10 Japon Erkek Sinema Oyuncusu

2003 yapımı The Last Samurai filmindeki samuray lideri Katsumoto’nun genç yeğeni rolüyle tanınan Sosuke Ikematsu, Setoutsumi’deki Utsumi, Death Note (2016)’daki Ryūzaki ve A Story of Yonosuke’deki Ippei Kuramochi rollerini canlandırdı.

4. Ryunosuke Kamiki

En İyi 10 Japon Erkek Sinema Oyuncusu

Big Man Japan’daki Dounojyuu, Bakuman’daki Akito Takagi, SPE: Heaven’daki Juichi Ninomae ve As the Gods Will’deki Takeru Amaya gibi rolleri ön plana çıkan Ryunosuke Kamiki bunlara ek olarak birçok popüler drama dizi ve animede rol aldı. 29. Japon Akademi Ödüllerinde Yılın Çaylağı Ödülünü kazandı.

3. Masaki Suda

En İyi 10 Japon Erkek Sinema Oyuncusu

Gerçek adıyla Taisho Sugo, sahne adıyla Masaki Suda’yı Kamen Rider W’deki Philip, High School Debut’daki Fumiya Tamura, The Boy Inside’daki Morio, Assassination Classroom’daki  Karma Akabane, Setoutsumi’deki Seto rollerini canlandırdı. 60 Elan d’or Ödülünde Yılın Yeni Çıkış Yapan Oyuncusu Ödülünü kazandı.

 2. Yuya Yagira

En İyi 10 Japon Erkek Sinema Oyuncusu

12 yaşında rol aldığı Nobody Knows filmindeki Akira rolüyle  2004 Cannes Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü kazanan Yuya Yagira, daha sonra birçok dizi-film projesinde yer aldı. Ünlü aktör bir dönem aşırı dozda uyuşturucu alarak intihar etmek istedi, sonrasında tedavi görerek yeniden kariyerine devam etti. Nobunaga Concerto’da  Nobuyuki Oda, Unforgiven’da Goro Sawada ve Sugar and Spice’da Shiro Yamashita gibi rolleri canlandırdı.

1. Kento Yamazaki

En İyi 10 Japon Erkek Sinema Oyuncusu

2010 yılından beri Stardust Promotion Ajansı ile çalışan Kento Yamazaki, Atami no Sousakan’da canlandırdığı gizemli lise öğrencisi rolüyle izleyicilerin karşısına çıktı. Death Note’da L, Riaru Onigokko 2-3’de Suguru, Heroine Shikkaku’da Rita Terasaka, L DK’de Shūsei Kugayama ve Orange’de Kakeru Naruse gibi rolleri canlandıran Yamazaki, 39. Japon Akademi Ödüllerinde Yılın Çıkış Yapan Oyuncusu Ödülünü kazandı.

Not: Bu liste www.japonsinemasi.com tarafından hazırlanmıştır. İzin alınmadan başka sitelerde kullanılmaması rica olunur. 

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz