Eline Gitar Yakışan Bir İnsan : Hizaki

0
52

 

Eline Gitar Yakışan Bir İnsan : Hizaki

Yazının başlığının biraz değişik olduğunu kabul ediyorum. “Ne yani gitar sadece Hizaki’ye mi yakışıyor?”, “Mana-sama varken Hizaki de kimmiş peh…”, “Ya bi git yaa…” gibi tepkileri göze alarak bu başlığı attım.

Henüz onun kadar hızlı çalamasam da, doğaçlama gitar çalarken ne zaman gamın birinci perdeden yirdördüncüyü perdeye kadar olan tüm notalarını bassam aklıma hep Hizaki geliyor. Çünkü ben Yngwie Malmsteen’den önce Hizaki’yi tanıdım. Eğer Japon müziğine değil de başka tür müziklere yönelsem belki de “eline gitar yakışan insan” tanımını Eric Clapton, Randy Rhoads, Jimi Hendrix, Yngwie Malmsteen gibi isimler için de kullanabilirdim. Belki Hizaki’nin hayatımda pek de önemli bir yanı olmayacaktı. Ama hayat beni çok farklı yollara sevk etti. Elbette yukarıda saydığım isimler de sevdiğim isimler ama en fazla 1-2 kaydını dinlediğim isimler oldular hep. Oturup da tüm diskografilerini edinmek pek aklıma gelen ve heves ettiğim bir şey olmadı. Ama gitar konusunda onların da önemli isimler olduklarını biliyorum. Lakin şu an konumuz Japon müziği ve Japon rock müziği deyince aklıma gelen ilk isim Hizaki. Bu nedenle yazı daha fazla ilerlemeden, eğer saygısızlık yaparsam diye tüm gitar kahramanlarından ve onların fanlarından özür diliyorum.

Hizaki (緋咲), 1979 yılının 17 Şubat günü Shiga’da doğmuştur. 1997 yılında Garnet Grave isimli gruba gitarist olarak katılır.

Eline Gitar Yakışan Bir İnsan : Hizaki
Garnet Grave

 

Grupla iki yıl birlikte çalıştıktan sonra grubun basçısı Hizumi ile birlikte gruptan ayrılır ve Madeth Gray’ll isimli grubun gitaristi Airi ile birlikte Crack Brain isimli bir grup kurarlar. 3 yıl sonra bu grup dağılır ve Hizaki, Airi ile birlikte Grotesque Romantica (グロテスクロマンティッカー) isimli grubu kurar. 2003 yılında bu grup ismini Schwardix Marvally olarak değiştirir.

 

Eline Gitar Yakışan Bir İnsan : Hizaki

 

Bu grup da çok dayanmaz ve 2004 yılında dağılır. Hizaki “Arkadaş bu nedir böyle? Grup kuruyoruz dağılıyor, başka grup kuruyoruz o da dağılıyor. Yeter artık. Grupla falan işim olmaz artık.” der ve Maiden Ritual isimli solo projesine başlar. Bir sene içinde iki adet albüm yayınlar.

2005 yılında Sulfuric Acid isimli bir grup kendisine “Hocam çok iyi gitaristsin ama solo projeyle nereye kadar? Gel bize katıl, bak ne güzel gitaristsin.” der. Hizaki de içinden “Katılayım bari, çok sıkıldım zaten yalnızlıktan” der ve “Tamam kabul, ama solo projemi bitirmeyeceğim sadece bir süre askıya alacağım” der ve Sulfuric Acid saflarına katılır.

Lakin Hizaki’nin laneti yine baş gösterir ve bir sene sonra bu grup da dağılır. Lakin Hizaki artık olacakları bildiğinden Sulfuric Acid günlerinde bir yandan da kendi için çalışır ve kariyerini sağlama alır. Solo projesini bitirmemekle akıllılık etmiştir ve grup dağılır dağılmaz tekrar solo projesine devam eder. Yalnız isim Hizaki Grace Project olur bu sefer.

Eline Gitar Yakışan Bir İnsan : Hizaki

 

Hizaki ilk başta Hikaru (vokal), Yuu (bas) ve Seiji (davul) kadrosuyla sahneye çıkar. Daha sonra davullara Mikage, vokale Juka geçer.

Bunlar olurken Hizaki ile pek de tanışıklığı olmayan birisi olan Teru, Aikaryu isimli grupla çalışmaya başlar. Bir gün bir trafik kazası olur ve Aikaryu isimli grubun üyeleri sakatlanır, Teru hariç. Olay bir şekilde basına yansır ve Hizaki Teru’ya “Sen yetenekli birisin genç, gel benimle çalış” der. Teru ilk başta “Ama ben zaten gruptayım olur mu ki?” dese de arkadaşlarının iyileşmelerini beklerken “Neyse çalışayım bari, eve ekmek götürmem lazım” der ve Hizaki Grace Project’e dahil olur. Arkadaşları iyileşince tekrar eski grubu Aikaryu’ya odaklansa da Teru bir defa Hizaki ile kanka olmuştur artık. Aikaryu da çok dayanamaz ve bir sene içinde dağılır. Teru da “Hizaki, yettim!” der ve Hizaki Grace Project’e tamamen dahil olur. İşte bu noktadan sonra Hizaki ve Teru ayrılmaz bir ikili olurlar.

Yalnız Hizaki’nin kaderi olan grup dağılması olayı yeniden baş gösterir. Hizaki Grace Project’in son albümü, son konserinden sonra piyasaya çıkar.

Yalnız bir süre sonra anlaşılır ki Hizaki’nin solo projesini rafa kaldırması kötü talihinden değil de Kamijo ve Hizaki’nin yeni grup kurma çalışmalarındandır. 30 Mart 2007 tarihinde Versailles isimli bir grubun kurulduğu açıklanır. Grupta Hizaki Grace Project’ten Jasmine You (yukarıda bahsettiğim Yuu isimli şahış olmakta bu),  Teru; Sugar Trip davulcusu Yuki, vokal olarak da Kamijo bulunmaktadır.

 

Eline Gitar Yakışan Bir İnsan : Hizaki

 

Kendisi Versailles yıllarında gitaristliğin yanı sıra modellik ve oyunculuk da yapar. Ayrıca çoğu kişi bilmese de grubun neredeyse tüm yükü Hizaki’nin üstündedir. Bunun sebebi biraz da kendi hayvaniliğindendir. Diğer üyeler gruba 1 katkı sağlıyorsa Hizaki 15 katkı sağlar, hem de zorla değil kendi isteğiyle. Bu arada 2009 yılında Jasmine Yuu hayatını kaybeder ve gruba basçı olarak Masashi alınır.

2011 yılında Onegai Kanaete Versailles (おねがいかなえてヴェルサイユ) isimli dramada oyunculuk yapar. Ayrıca yine bu yıl Japonya’yı büyük bir deprem vurur ve Japonya’nın yaralarının sarılması için çeşitli etkinliklere katılır.

20 Temmuz 2012 yılında, Versailles tüm aktivitelerini durdurur. Sebebi ise Kamijo efendinin “ben biraz solo takılayım” demesidir.

Hizaki de boş durur mu? Versailles kadrosunu alır yanına (Kamijo haricinde), Zin isimli bir de vokalist bulur ve Jupiter isimli bir grup kurar.

Eline Gitar Yakışan Bir İnsan : Hizaki

2015 yılında solo projesine başlayana kadar bu grupla devam eder Hizaki. Aslında Hizaki herşeyi yapmaktadır ama aynı anda hem davulcu, hem bascı, hem ikinci gitarist, hem de vokalist olamayacağı için bu grupla devam ediyor gibi gözükür. Zaten bas gitarı ne kadar hayvani bir şekilde çaldığı da solo projesinin kayıtlarını yaparken Twitter üzerinden gösterir.

Solo projesinin konserleri devam ederken Kamijo ile Versailles ekibini yeniden bir araya getirir. Artık hem solo projesini hem Versailles’ı hem de Jupiter’i idare etmekte olan bir Japon vatandaşıdır kendisi. Millet tek gruba zor dayanıyor, bu delimanyak şahıs aynı anda tonlarca projeyi bir arada yürütüyor. Ben şahsen kendisini klonladığından şüphe etmekteyim.

Eline Gitar Yakışan Bir İnsan : Hizaki
2017 yılında Versailles

 

Biraz da bu arkadaşın ekipmanlarından bahsedeyim. Her büyük visual-kei müzisyeni gibi kendisinin gitarları ESP tarafından verilmektedir kendisine. Kariyerinin ilk dönemlerinde kırmızı ve beyaz düz ESP Horizon-III gitarları kullanır.

 

Eline Gitar Yakışan Bir İnsan : Hizaki

Yalnız dediğim gibi, bu arkadaşın her tarafından yetenek fışkırmakta olduğundan kendine has bir gitar tasarımı yapar. Bu gitarlar yine ESP Horizon temelli olsalar da klavyelerinin 12. perdesinden itibaren perdeler oyuktur. Bunun sebebi de genelde soloları 12. perdeden itibaren çalması ve zaten yıldırım hızıyla hareket ettirdiği parmaklarını daha da hızlı hale getirebilmektir. Gitarın modeli de ESP Maiden olmuştur. Malum kendisi maiden bir şahsiyettir sahnede.

Eline Gitar Yakışan Bir İnsan : Hizaki

Eğer 590.000 Yen+Vergiler tutarını karşılayacak bir meblağınız varsa bu gitarı ESP’den satın alabilirsiniz bu arada. Üstelik kılıf değil, kutu vermekteler size de. O kadar para veriyoruz artık kılıfla verseler ayıp olurdu zaten.

Pena olarak da kendi özel penalarını kullanmakta. Bunların da tanesi 100 Yen.

Gelelim adamın diğer ekipmanlarına:

 

– BOSS GT-10 Guitar Effects Processor
– BOSS SD-1 Super Overdrive
– Ibanez Jemini Distortion Pedal
– Ibanez TS-9 Tube Screamer
– Marshall Guvnor
– Morley Wah Pedal
– Custom Audio Electronics Cables
– TC Electronic G Major
– Korg DTR-1 Rack Tuner
– EX-PRO Wireless System
– Furman Power Conditioner
– Roland FC-200 Midi Foot Controller
– Marshall JVM410H
– Hughes & Kettner, Bogner, Brunetti, Mesa Boogie and Laney Amps
– Keeley Katana Boost Pedal
– BOOROCKS MD-1 LEON Multi-Driver

 

Tüm bunlar elinizde varsa Hizaki’nin tonlarını yakalayabilirsiniz sanırım. Ayrıca yukarıda da yazıldığı gibi kendisi kablosuz ekipmanlar kullanmakta sahnede. Bu nedenle de “Ben bunların performansını izledim, ortada kablo yoktu, playback yapıyorlar” demeyiniz.

Kendisi hakkında ilginç bir gözlemimi de aktarayım. Nerede izledim hatırlamıyorum ama kendisinin Teru ile PlayStation oynadığı bir video var. Orada bile bu adamlar gitarlarını yanlarından ayırmıyorlar ve oyunda herhangi bir boşlukta oldukları zaman ellerine hemen gitarlarını alıyorlardı. Beş dakikalarını bile boş geçirmiyor bu adamlar.

Kendisinin bir sözüyle bu yazıyı bitireyim:

“Eğer iyi gitarist olmak istiyorsanız gitarınızla arkadaş, hatta sevgili olmalısınız. Tıpkı benim gitarımla sevgili olduğum gibi.”

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz