Efsane Manga Serileri

1
75

Efsane Manga Serileri

Öncelikle merhaba değerli okurlar! Bu sayıdaki yazımda birbirinden ilginç, birbirinden keyifli manga serilerini sizler için derlemeye çalıştım. Türkiye’de son zamanlarda özellikle gençler arasında yaygınlaşan manga ve anime tutkusu, bu tür yazıların derlenmesinde oldukça etkili olmuştur. Haydi gelin listeye birlikte bakalım!

TOKYO GHOUL

“Ghoul” adı verilen varlıklar -gulyabani ile benzerdir- insan eti ile beslenmektedir. Özellikle Tokyo’da görülen bu varlıklar, haberlere yansıması sebebiyle insanlarda derin bir korku yaratır. Kaneki Ken üniversite öğrencisidir. Eğitime ve özellikle kitaplara inanılmaz düşkündür. Bir gün okuldayken kendisi gibi kitaplara ilgisi olan, oldukça güzel bir kadın olan Rize ile tanışır. Gelişmeler bu tanışma ile başlarken, Kaneki hayatına artık yarı “Ghoul” olarak devam edecektir.

Efsane Manga Serileri

BERSERK

Guts idam edilmiş bir cesetten doğmuş ve paralı bir asker olarak yetişmiştir. Savaş konusunda üstün yeteneklere sahip olan Guts büyük kılıçlar kullanarak bir çok kişiyi alt etmiştir. Griffith ile tanışması onun hayatında bir dönüm noktası olmuş ve sonrasında şahinler birliğine katılıp büyük mücadeleler vermiştir. Griffith bu birliğin kurucusudur ve en büyük hayali kendi krallığını kurmaktır.

Efsane Manga Serileri

FULLMETAL ALCHEMIST

“İnsan bir şeyleri feda etmeden hiçbir şey elde edemez, Bir şeyi elde etmek istiyorsan ona eş değerde bir şey sunmalısın, Bu simyanın eşdeğer değiş-tokuş prensibidir.” Elric kardeşler ölen annelerini diriltmek için uğraşırlar fakat insan ruhu ile takas edebilecekleri bir şey yoktur. Çeşitli deneylere başvururlar ve bu deney sırasında büyük çocuk Edward bacağını, küçük kardeş Al ise bedenini kaybeder. Ağır kayıplar sonrasında annelerini diriltmenin imkansız olacağını anlayan kardeşler evlerini yakıp yeni bir yolculuğa yelken açarlar.

Efsane Manga Serileri

FAIRY TAIL

Lucy adlı genç kadın Fairy Tail adlı büyü loncasına katılmak ister ve bu uğurda evden kaçar. Sonrasında Fairy Tail’in tanınmış büyücüsü olan Natsu ile tanışır. Natsu’nun ise ilgin bağları vardır. Ateş ejderhasının evlatlık oğludur ve onun da hikayesi babasını arama fikri ile başlar.

Efsane Manga Serileri

DEATH NOTE

İtiraf etmeliyim ki Death Note benim son zamanlardaki favori mangamdır. Bu mangada hikayeyi ölüm melekleri oluşturmaktadır. Bir gün yeryüzüne ölüm meleklerinin defteri düşer. Peki nedir bu defterin özelliği? Ölüm melekleri bu deftere canını alacakları insanların isimlerini yazarlar ve o kişi 40 saniye sonra ölür. Bu defteri okul bahçesinde bulan Light önsözü okuduğunda bu defteri pek ciddiye almamış, daha doğrusu şaka olduğunu düşünmüştür. Defteri deneyince yazdığı kişinin gerçekten de öldüğünü  görmüştür. Sonrasında Light adalet için can almaya başlar ve bu da beraberinde zeka savaşlarını getirir.

Efsane Manga Serileri

NARUTO

Manga deyince Naruto’suz olur mu? Mangaya göre on iki yıl önce dokuz kuyruklu şeytan tilki köye saldırır. O kadar güçlü bir canavardır ki bir rivayete göre kuyruklarından birini sallaması bile tsunamiye sebep olmaktadır. Bu köyün lideri Hokage kendi canını feda etmiş ve canavarı o zamanlar henüz bir bebek olan Naruto’nun içine mühürlemiştir. Naruto canavar çocuk olarak her zaman dışlanmıştır ve hikayeyi oluşturan konu da burada başlamaktadır.

Efsane Manga Serileri

KAPTAN TSUBASA

Biraz da nostalji yapmaya ne dersiniz? Eminim ki bu isim herkese bir şeyler çağrıştırıyordur. Anime olarak bilinen Kaptan Tsubasa, esasında bir manga serisidir ve gösterilen ilgi sonucu animeye uyarlanmıştır. Tsubasa Ozora Japonya adına dünya kupası kazanmak isteyen bir ortaokul öğrencisidir. Nankatsu isimli okula özel bir okul olan Şuutetsu okulundaki kaleciye rakip olmak için kaydolur ve futbol macerası başlar. Bizlere de bu hikayeye bağımlı olmak kalır desek yanlış olmaz sanırım.

Efsane Manga Serileri

CANDY CANDY

Şeker Kız Candy desem? Özellikle çocukluk dönemi 1990’lı yıllara denk gelen kadınların yüzündeki tebessümü görür gibiyim. Onunla birlikte Anthony sevenler ve Terry sevenler olarak gruplaşmadık mı? Onunla birlikte üzülüp, onunla birlikte aşık olduk. Her şey onun yetimhane önünde bulunması ile başladı. En yakın arkadaşının evlat edinilmesi onu çok sarstı ve koşarak dağlara çıktığında Anthony isimli prense aşık oldu Candy. Ona kalan prensin verdiği üzerinde yalnızca “A” yazan bir armaydı. Gün geldi Leagan ailesi tarafından evlat edinilmek istedi Candy ve prensten kalan arma ile ailenin armasını benzeten Candy prense kavuşma hayaliyle ailenin evladı olmayı kabul etti ve bağımlısı olduğumuz manga böyle başladı.

*Bu yazı Japon Sinema E-Dergisinin 16. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

1 YORUM

  1. Çok güzel bir derleme olmuş -bariz eksiklere rağmen- darısı 2. Bölüm’e.
    Şeker Kız Candy ile mi karıştırıyorum emin olamadım. İzlediğim ama adını hatırlayamadığım çizgi filmde yetimhanede arkadaşlarıyla büyüyen bir kız vardı. Yetimhanenin bahçesinde bir tepenin üzerinde ovaya bakan devasa bir ağaca tırmanmayı ve manzarayı seyretmeyi çok seviyordu. Bir gün arkadaşları gibi o da evlatlık alındı ve geride arkadaşlarıyla çok sevdiği ağacını geride bıraktı…
    ?

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz