Edo Dönemi Romeo&Juliet Hikayesi: “Raiou”

0
52

Edo Dönemi Romeo&Juliet Hikayesi: "Raiou"

 

Senin için tekrar geleceğim diye söz verdi Nakamichi.

Ve sabırla onu bekledi Yu.

 

Gelin birlikte Raiou (Yıldırım Ağacı)’nun altında toplanalım.

2010 yapımı romantik türdeki filmimizin yönetmenliğini Ryuichi Hiroki üstleniyor. Kendisi aynı zamanda bilinen bir çok yapımın da yönetmenliğini yapmış; Strobe Edge, Okami Shojo to Kuro Oji, Nobody’s Perfect, Bakushi ve River gibi.Yapımcısı ise Takashi Hirano.

Mari Ueza’nın aynı adı taşıyan romanından uyarlama filmimiz Edo döneminde geçen bir Romeo&Juliet hikayesini içerisinde barındırıyor. Dönemin yapısına ışık tutan film, aynı zamanda romantizm ve dramı da içerisinde barındırıyor.

Edo dönemi çerçevesinde ele alınan filmde soylu bir genç adam özel bir ağaç olan raiou*nun altında genç bir bayanla karşılaşır.Genç kadın küçükken kaçırıldığından beri dağlarda özgürce yaşamaya başlamıştır. Birbirine aşık olan bu iki gencin arasında zamanla aşkları raiou ağacının altında büyüyecektir. Ancak ilişkilerini gölgeleyen sosyal statü ve toplumsal engeller gibi sorunlar oluşacaktır

Genç erkeğimiz Narimichi, yüksek konumlu Tokugawa ailesinde dünyaya gelmiş, yalnızlık ve can sıkıntısıyla, aile üyeleri tarafından korunduğu bir hayat geçirmiştir. Bir gün uşağı Sukejiro ona dağların eteklerinde memleketi olan Setamura’nın yakınlarında bir canavar olduğundan bahseder. Tenku’(ormanın bekçisi uzun burunlu şeytan)nun da dahil olduğu bu hikaye Narimichi’nin ilgisini çeker ve uşağıyla birlikte o dağın eteklerine giderler.

Genç kızımız Rai, Setamura yakınlarındaki dağlarda üvey babası Riemon ile birlikte yaşar. 20 yıl önce Riemon su davası sebebiyle Rai’yi öldürmek üzere görevlendirilir, ancak bu görevi reddederek Rai’yi kendi kızı gibi yetiştirir. Rai, dağa zarar vermek için olmasa bile dağa gelen köylülere göz dağı verir.

Setamura yolu üzerinde Naramichi tenku ile tek başına karşılaşmak için atını tek sürmeye başlar ve Rai ile karşılaşır. Setamura’ya geldiklerinde uşağına dağda kadın Tenku ile karşılaştığından bahseder. Sukejiro ise o gördüğü kişinin 20 yıl önce kaçırılan kardeşi Yu olduğunu söyler.

Yu ve Naramichi bir kez daha ağacın altında bir araya gelirler. Dağlarda tek başına büyüyen Yu’nun sınıf sisteminden ve getirilerinden haberi yoktur. Naramichi ise Yu’ya karşı her zaman samimi ve dürüst yaklaşmıştır. Ve bu iki genç birbirlerinden etkilenerek aşka düşerler.

Edo Dönemi Romeo&Juliet Hikayesi: "Raiou"

Hikaye bu şekilde gelişirken başrollerin kim olduğunu belirtecek olursak; Naramichi rolünde -Birsen’in Japon erkek oyuncu idollerinden top5’de 4 numara- Masaki Okada yer alıyor. Yu rolünü ise duru güzelliğe sahip olan Yu Aoi üstleniyor. Hikayedeki Naramichi Shogun’un veliahtı olarak yetişmiş ancak sorunlu çocukluğu yüzünden sürekli kabus görmekte ve baygınlık geçirmektedir. Yu da aslında Seta klanının kayıp kız çocuğudur.

Statüleri birbirinden farklı iki aile ve bu iki ailenin kaderin cilvesiyle birbirine aşık olan çocukları. Filmi izlerken zaman zaman gözleriniz dolacak, duygulanacaksınız. Zaman zaman ise gülümsediğinizi fark edeceksiniz. Tipik bir Romeo&Juliet hikayesi. Asıl soru ise ikili birbirine kavuşabilecek mi?

Klişelerden kaçınmış, feodal bir romans; “Raiou”

Tarihi doku içerisinde bir aşk hikayesi böyle güzel işlenebilirdi.

Keyifli seyirler…

Filmin Fragmanı

*Raiou ağacı, ginkgo ağacının garip bir kombinasyonu aslına. Yıldırım tarafından parçalanmış gövdede kiraz ağacının vücut bulması. Yıkımın arasından yeşeren bir yaşam sembolü. Hikayenin akışına da bakacak olursak, bir anlık karar ile ölüm eşiğinde olup hayatı bağışlanan bir kız çocuğu var. İki ailenin yaratığı bir yıkım söz konusu ve bu yıkımın içinden doğan bir aşk hikayesi.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz