Dünyanın İlk Romanı| Murasaki Shikibu, Genji Monagatari

3
64

Dünyanın İlk Romanı| Murasaki Shikibu, Genji Monagatari

Dünyanın ilk romanı Japonya’da yazıldığını biliyor muydunuz? Murasaki Shikibu‘nun Genji Monagatari  kitabı, yazıldığı dönemdeki Japonya’nın politik ve kültürel yapısını anlatıyor. Japon tarihi meraklılarına önerilir.

Dünyanın ilk romanı, Murasaki Shikibu‘nun Genji Monagatari

Herkes dünyadaki ilk romanın Cervantes’in Don Kişot’u olarak bilmektedir. Ancak, yazılmış ilk edebi roman, Japon Edebiyatı’nın da ilk temsilcilerinden olan Murasaki Shikibu’nun Genji Monagatari adlı yapıtıdır. Romanın 1010 yılında tamamlandığı tahmin edilirken 1976 yilinda Edward G. Seidensticker tarafindan, 1650 yılına ait Japonca baskısından İngilizce’ye kazandırılması ile tüm dünyanın ilgisini çekmiştir.

Japonya’nın Heian döneminde (794-1185), İmparator Akiko’nun sekreteri Murasaki Shikibu tarafından kaleme alınmış eserdir. Eser, sarayın yaşantısını, devamlılık gösteren ritüellerini ve kültürünü yansıtmaktadır. Ek olarak eserde dönemin eğlence kültürü, giyim kuşam, gündelik hayat ve ahlak anlayışı gibi konulara ışık tutulur.

Dünyanın İlk Romanı| Murasaki Shikibu, Genji Monagatari

Tarihin ilk romanı olan eseri anlamak için öncelikle yazıldığı dönemdeki Japonya’nın politik ve kültürel yapısını bilmek önemlidir. O dönemde Japonya’da budizm etkilerini göstermeye başlar ve sosyal tabaklar oluşur. Yaşantı şekilleri ve düşünce yapıları buna göre şekillenirken bu dönemde ülkede barış ve sakinlik hakimdir. Bu sebeple Kyoto ülkenin başkenti ilan edilir ve sakinliğin-huzurun başkenti olarak adlandırılır. Ayrıca bu dönemde aristokratlar ve imparator yaşam olarak da en refah dönemini yaşar.

Murasaki, Genji Monogatari’deki kadın kahramanlardan birinin adıdır. Shikibu ise babasının unvanıdır. Japon edebiyatının en ünlü klasik romanı sayılan Genji Monogatari’den başka, Murasaki Shikibu’nun 128 şiirini topladığı bir eseri ve 1008-1010 yılları arasında yazdığı bir günlüğü vardır. Murasaki Shikibu’nun Günlüğü’nde canlı bir şekilde anlatılan dönemin saray yaşamı ve törenlerin yanı sıra hakkında çok az bilgiye ulaşılan bu ünlü yazarın yaşamına dair önemli ipuçları da yer alır.

Romanda zamanın imparatorunun hareminden bir kadına aşık olur ve ondan bir çocuğu olur. Kadınla ilişkisini kesip çocuğudan saraydan uzaklaştıran imparatorun oğlu Genji, zamanla imparatorun sahip olduğu birçok şeyi eline geçirmesini anlatmaktadır.

Kitap Türkçe’ye çevrilmiş olup Türkiye İş Bankası Yayınları’ndan yayınlamıştır.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz