Dünyanın En Eski Oteli: “Houshi Ryokan”

0
57

Dünyanın En Eski Oteli: "Houshi Ryokan"

Japonya’nın Komatsu eyaletinde yer alan Houshi, bir ryokan olarak (Japon geleneksel konaklama yeri) dünyanın en eski oteli olma özelliğini taşıyor. 718 yılında inşa edilen yapı, aynı aileden gelen 46 farklı nesil tarafından yaklaşık 1300 yıldır işletilmiş ve işletilmeye devam ediyor.

Dünyanın En Eski Oteli: "Houshi Ryokan"

Houshi’nin 46 nesildir konaklamasına olanak sağlayan şey özünde yatan “Garyoism” felsefesi. Felsefenin özü Budist öğretmen Taicho Daishi‘ye uzanıyor.  Bir gün rüyasında bir adam Taicho’ya (şu anda otelin bulunduğu yerde) sıcak suyun var olduğu bir bölgeyi Awazu kasabasında bir yeri ve bu bölgeye sahip olacakların da nesiller boyu insanlara bu sağlık hizmetini sağlayacağını söyler. Bunun üzerine Taicho kasabaya iner ve oradaki sıcak suya hasta insanları sokar ve iyileştiklerini görür. Bu olaydan sonra bu bölgeye spa merkezi kurulmasını uygun görür ve bu görevi müridi Garyo’ya verir.

GARYOism, özünde Garyo’nun ruhunu taşıyan ve 46 neslin bu işi devam etmesini sağlayan bir felsefi inançtır. Otelin ilk mülk sahipleri “Zengoro Houshi”  olarak adlandırılıyor. İlk zengoro (zen around), Gengoro Sasakiri‘nin ikinci oğlu Garyo Houshi‘dir. Haku Dağı’na çıkan ilk kişi olarak bilinen Taicho Daishi’ye rehberlik etmiştir. Zamanında Garyo H. tarafından inşa edilen spaya hasta olan ve bu yönde bir çok şikayeti olan kişi gelmeye başlamış. Garyo, gelen herkesi samimiyetle ve içten ağırladığı için, ziyaretçiler bu hizmetlere karşılık hastalıklarına şifa olan bu spaya bağışta bulunmuşlar. Bundan sonra da Garyo, sağladığı bu hizmeti genişletmeye başlamış  ve spaya olan yoğun ilgi otelin oluşumuna katkı sağlamış. 46.Zengoro hala bu felsefeyi yaşatıyor ve her yeni nesille birlikte var olan GARYOism felsefesi geçerliliğini kuşaktan kuşağa devam ettiriyor..

Dünyanın En Eski Oteli: "Houshi Ryokan"

Houshi, 1994 yılında Guiness Rekorlar Kitabı tarafından farkedilerek, dünyanın en eski oteli ilan ediliyor. 100’e yakın odası bulunan otelin içinde ve dışında erkek ve kadınlar için ayrı spa yerleri bulunuyor. Etrafını saran muhteşem bir manzarası ve geleneksel bahçeleri olan otel, ziyaretçilerine kalacakları süre boyunca kendilerini rahat hissetmeleri için her türlü olanağı sunuyor.

Otelle ilgili kısa bir belgesel:

*Film 2014 yılında,  Fritz Schumann  tarafından çekilmiştir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz