Dünya Pazarında Japon Müziği

0
54

Dünya Pazarında Japon Müziği

İstatistiklere göre son birkaç yıldır Japonya dünya müzik pazarında Amerika’dan sonra ikinciliği koruyor. Ancak global müzik pazarındaki digitalleşme süreci nedeniyle Japonya’nın CD-DVD satışlarında yakın zamanda ilk sıraya da çıkma ihtimali gittikçe artıyor.
Ama Japon müziğin ünü sadece anavatanla sınırlı değil. Japon popüler müziğinin dünya pazarına çıkışı 90’ların ikinci yarısı ve 2000’lerde anime ile geleneksel Japon kültürün tüm dünyaya yayılmasıyla birlikte başladı. Özgünlüğünden dolayı Japon popüler müziği, anime kadar yaygın olmasa da tüm dünyanın birçok ülkelerinde büyük ve sadık hayran kitlesine sahip.
Japon popüler müziği, “dünya fethi”ne Asya ülkelerinden başladı. Asya kıtasında o kadar popüler oldu ki bazı ülkelerde (örneğin Güney Kore’de) yerli sanatçıları desteklemek için Japon popüler müziğine yasal sınırlandırma uygulamak zorunda kaldı.
2000’lerden önce Amerika ve Avrupa ülkelerinde sadece anime ve oyunlardan bilinen Japon popüler müziği yavaş yavaş yayılmaya başladı. Birçok J-Pop ve J-rock grubu Amerika, Güney Amerika ve Avrupa turlarına çıkmaya başladı. Hatta bazı büyük gruplar, X Japan ve L’arc-en-ciel gibi, on binlerce kişilik stadyumlarda konser vermeye başardılar.
Japon pop ve rock sanatçıları Asya ve Batı ülkelerinde düzenlenen birçok Japon kültürünü tanıtan festival ve fuarlara katılıyorlar: Japan Music Festival (Singapur), Japan Day (Düsseldorf, Almanya), Japan EXPO LA (Los Angeles, ABD) ve en büyüyü Japan EXPO (Paris, Orleans, Fransa; Brussels, Belçika; Santa Clara, ABD). Aynı zamanda Japonya’nın rock ve metal sanatçıların son on-on beş yılda Avrupa müzik festivallerinin olmazsa olmazı oldu.
Son yıllarda da Avrupa’da J-rock ve özellikle Visual Kei’den ilham alan müzik grupları ortaya çıkmaya başladı. Sevdikleri Japon gruplarını taklit ederek ve çoğu zaman Japonca bile şarkı yazarak sadece Avrupa’da değil, Japonya’da da ünlü olmaya başaran gruplar var. Bunlardan bazıları: Seremedy, Yohio, Sai, DNR, Gothic Dolls, Closer, Pinku Jisatsu ve diğer.
Japon popüler grupların şarkıları SAW, The Fast and the Furious, Lost in Translation gibi batı filmlerinde kullanıldı. Ayrıca 2014’de J-rock şarkıcısı ve gitaristi Miyavi, Angelina Jolie’nin Unbroken filminde rol aldı.

*Bu yazı Japon Sineması SONATA dergisinin 2.sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayınız. 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz