Dororo Hyakkimaru | Samuray Çağına Bir Ağıt

0
123

Dororo Hyakkimaru | Samuray Çağına Bir Ağıt

Derginin 28. sayısının kapağına da konuk olan Dororo animesi, 1969 yapımı Dororo animesinin yeniden yapımıdır. Ki o anime de “manganın babası” olarak anılan Osamu Tezuka’nın kaleminden çıkmış bir manganın adaptasyonu… Yani nereden baksanız 52 yıllık bir hikâyeyi hayata döndürmüşler diyebiliriz. Peki nedir bu hikâye? Şöyle ki, Japonya’nın 15 ve 16.yüzyıllarına tekabül eden Sengoku döneminde kan gövdeyi götürmekteydi. Bu dönemde yaşayan feodal lordlardan biri olan Daigo Kagemitsu, bir yandan hastalıktan ve kıtlıktan kırılan diğer yandan komşu beylikler tarafından tehdit edilen topraklarını korumak için son çare olarak şeytanlarla bir anlaşma yapar. 12 şeytan ile anlaşma yapan Kagemitsu’nun topraklarına bereket gelir ancak bu anlaşmanın bir bedeli olur. Kagemitsu’nun ilk oğlu doğduğunda, gözsüz, kulaksız, uzuvsuz hatta derisizdir. Ancak yaşıyordur. Bebek bir dereye bırakılır. Şans eseri deredeki bebeği bulan bir doktor, var olmayan organlarının yerine prostetik yaparak onun hayatta kalmasını sağlar. “Hyakkimaru” adını alan çocuk büyür ancak ne görebilmektedir ne de duyabilmektedir. Sadece “ruhları görme” gücü sayesinde şeytanları bulacak, onları birer birer öldürerek vücudunu geri kazanacaktır. Bu yolda ilerlerken yetim bir çocuğu arkadaş edinir. Ve bu çocuğun adı Dororo’dur.

Az çok senaryonun temelinden ve animenin isminin nereden geldiğinden bahsettiğimize göre biraz daha ayrıntılara girebiliriz. Öncelikle, bu serinin olay örgüsünün Cowboy Bebop ya da Trigun serilerinde olduğu gibi episodik olduğunu belirtmem gerekiyor. Ana karakterlerimiz ilerliyor, karşısına bazı karakterler çıkıyor. Bu karakterlerin hikâyelerini öğreniyoruz ve bölümün bitmesiyle beraber hikâyeleri de son buluyor (bazı durumlarda bu anlattığım olay tek bölümde değil, iki bölümde gerçekleşiyor). Daha sonra ana karakterlerimiz ilerlemeye devam ediyor, böylece hem onların yol boyunca yaşadıkları değişimi ve birbirleriyle olan ilişkilerinin gelişimini görüyoruz hem de geçmişleriyle yüzleşmelerine tanık oluyoruz. Tabii bu ilerlemenin bir yandan belli bir sonu (Hyakkimaru’nun vücudunu geri kazanması) olması serinin amaçsız hissettirmemesini sağlıyor.

Dororo Hyakkimaru | Samuray Çağına Bir Ağıt

Senaryonun sıkıntılı olduğu yönlerine gelirsek eğer;

Bu kadar karakter odaklı bir serinin çok sıradan yan karakterlere sahip olması serinin ana sorunu olabilir. Eğer her bölümde bize bazı yan karakterlerin hikâyeleri anlatılacaksa bu karakterlerin sıra dışı yönlerinin olması ya da derinlikli bir şekilde işleniyor olmaları lazım. Ne yazık ki bu kişilere verilen süre oldukça kısıtlı olduğu için biz onları yeterince önemseyemeden onların hikâyeleri tamamlanıyor ve bizim ikili yollarına devam ediyor. Yan hikâyeleri bir kenara bırakıp ana hikâyeye odaklandığımızdaysa Hyakkimaru’nun kendi bedenini geri almak için tüm şeytanları öldürüp babasının halkını tehlikeye atmayı mı seçeceği sorusu serinin ilerlemesini sağlayan ana unsur durumunda. Acaba insan bedenine sahip olmak isteyen Hyakkimaru, her bir organ ile beraber daha az insan mı olacak? Göreceğiz.

Serinin animasyon kalitesi de onu bu kadar iyi yapan ana etmenlerden birisi, özellikle ilk bölümlerde gayet hoş savaş sahneleri görebiliyoruz. Her ne kadar bu animasyon kalitesi ilerleyen bölümlerde biraz azalıyor olsa da sonradan yine toparlanıyor ve genele baktığımızda makul bir görselliğe sahip aksiyon sahnelerinin olduğunu söyleyebiliriz.

Dororo Hyakkimaru | Samuray Çağına Bir Ağıt

Animenin biraz acımasız olduğunu söylemiş miydim? Sengoku döneminin vahşetini, insanların hayatta kalmak için neleri feda edebileceğini ve çaresizce tüm umutlarını hasat ettikleri pirince bağlamalarını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. İzlerken seride olup bitenleri daha bir ciddiye almamı sağlayan bir özellik oldu bu.

Dororo sahip olduğu prodüksiyon kalitesiyle ve episodik yapısıyla bu türü sevenleri tatmin edecek bir seri gibi ilerliyor şimdilik. “Şimdilik” diyorum çünkü seri hâlâ yayınlanıyor. 24 bölüm olacak serinin ilk 20 bölümünü izleyerek yazdığım bu incelemeyi bu kadar kısa tutuyor oluşumun asıl nedeni de o. Umalım da Dororo şimdiki gidişatını bozmasın ve bundan sonra çıkacak 4 bölüm ile tatmin edici bir final versin.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz