Dördüncü Boyut | Dimension W

0
52

Dördüncü Boyut | Dimension W

2016 kış sezonunun geri planda kalmış (underrated) bir animesi olan Dimension W, 12 bölüm sürmüş bir bilim-kurgu, aksiyon ve seninen animesi. Oldukça yeni bir stüdyo olan Studio 3Hz‘nin yapımcısı olduğu seri, aynı zamanda Darker than Black‘in de yaratıcı olan Yuji Iwahara‘nın aynı isimle yayınlanmış mangasından uyarlama bir anime.

Kanta Kamei‘nin yönetmenliğini, Shoutarou Suga‘nın senaryosunu yazdığı serinin müziklerini Yoshiaki Fujisawa yapmış. Kadro dikkat çekici çünkü Kanta Kamei’nin yönetmenlik işleri arasında Usagi Drop ve Saenai Heroine no Sodatekata gibi başarılı animeler varken Shoutarou Suga’nın işleri arasında Nanatsu no Taizai ve Oregairu gibi çıtayı oldukça yüksekte tutan serileri var.

Dördüncü Boyut | Dimension W

Konusuna bakmadan önce kısaca seiyuu kadrosundan da bahsetmek istiyorum. Serimizin ana karakteri olan Kyouma Mabuchi‘yi Daisuke Ono seslendiriyor. Barakamon‘da Sei, Durarara!!‘da Shizuo, ve Kuroshitsuji‘da Sebastian karakterleri referans olarak aklıma gelen ilk örnekler… Zira aslında birçok serinin kadrosunda ana ya da yan karakter olarak görev almış bir isim Daisuke Ono. Serinin bir diğer ana karakteri olan Mira Yurizaki‘yi ise Reina Ueda seslendiriyor. Onun referanslarında kayda değer bir şey yok malesef. Ama Tokyo Ghoul‘da Hideyoshi ile birlikte dört farklı yan karakteri daha seslendirmesi dikkat çekici.

Evet, konusuna bakabiliriz şimdi; hikayemiz yakın gelecekte geçiyor. Fakat enerji alanında işler biraz değişmiş. İnsanların dördüncü boyutu (W boyutu deniyor buna) keşfettiği ve tüm dünya ülkelerinin katkısıyla New Tesla (Yeni Tesla) dedikleri teknolojiyle enerji aktarımı sağlayan bobinleri üreterip enerji sorununun kökten çözüldüğü bir ortamdayız. Enerji sorunu çözülmüş ama sıkıntılar bitmiyor tabi. W boyutundan sağlanan enerjiyle çalışan bobinlerin sahtelerinin üretildiği bir karaborsa piyasası var ve üreticiler bundan hiç memnun değil.

Dördüncü Boyut | Dimension W

Serimizin asıl kahramanı olan Kyouma Mabuchi ise bir tahsildar. Yani sahte bobinleri bulup toplama işleri yapan birisi. Üstelik bobinleri ve onlarla çalışan hemen hemen hiç bir şeyi de sevmeyen birisi. İlk bölümden yeni tesla enerjisiyle ilgili bir problemi olduğunu anlıyorsunuz zaten. Zira hayatında bobinle çalışan hiç bir şey yok. Arabası bile artık kullanılmayan bir enerji kaynağı olan benzin ile çalışıyor mesela… Kyouma’nın iş aldığı kişi olan Mary ona yeni bir iş verir, görevi tabiki sahte bobinleri toplamaktır. Fakat bu görev sırasında bir robot ile yolları kesişir Kyouma’nın. İstemese de Mira ile çalışmak zorunda kalan Kyouma tahmin ettiğinden çok daha fazla ortak paydada onunla buluşmaktadır aslında.

Oldukça bilimsel bir havada başlayan Dimenson W, özünde bir aksiyon animesinden öteye geçemese de, belirli noktalarda seinen sıfatını oldukça başarılı bir şekilde korumuş. Kyouma karakteri aslında aşina olduğumuz “huysuz adam” karakteri. Ama bölümler ilerledikçe ve Kyouma’nın geçmişini öğrendikçe, hikayeye de farklı yan karakterler dahil oldukça huysuz adamlığının klişeliği daha az göze batıyor ve karakter dengesi düzene giriyor. Mira’nın eğlenceli ve şaşkın halleri dengeliyor onu. Zaten Mira ile olan dinamikleri ilgi çekici ve dialogları çoğu zaman eğlenceli. Yani biraz da bu tezatlığı oluşturmak için gerekli Kyouma’nın huysuzluğu.

Dördüncü Boyut | Dimension W

Hikaye olarak baktığımızda, bir noktadan sonra ucundan kıyısından “olasılık kanunu”na bağlanması oldukça hoş olmuş. Yaratılan dünyanın ise ütopya olup distopya gibi resmedilmesini ayrıca beğendim. Düşünsenize, tüm enerji problemimiz (elektrik, yakın, ısınma) çözülüyor, buna ütopya denmez de ne denir? Ama kazın ayağı öyle değilmiş işte. Büyük sorumluluklar altında ezilen birkaç karakter sağolsun dünyada oldukça korkutucu şeyler de olmuş. Üstüne bir de yer yer karanlık çizimler de eklenince distopik havada işlenen ütopik bir hikaye oluvermiş seri. Bu arada yukarıda her ne kadar aksiyon animesi desem de, finale doğru dram dozunun da arttığını belirtmek isterim. O zaman buyrun fragmanı;

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz